Recent Topics

Pescuit si agrement pe bratul Sulina

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit si agrement pe bratul Sulina

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 79 total)
  • Author
    Participant

De rizeafca era vorba, ca ea intra in acel golfulet si era prinsa foarte usor de pescari prin diferite metode. Un alt lucru foarte interesant dupa cum spune si Catalin este vorba de reactia localnicilor cand ne-au vazut prima data in jumatatea lunii Martie la pescuit de Avat. Bineinteles ca ne-au luat in ras si doar ca nu au zis ca suntem nebuni, dar cand au vazut ce peste prindem nu mai aveai loc de ei sa pescuiesti. Al doilea an cand am ajuns nimeni nu prindea un peste in zona. Imi spunea prietenul Jigarov cu o zi inainte sa ajung la Sulina ca nu a vazut pe nimeni la pescuit dar seara cand am ajuns cu pasagerul cu siguranta am fost recunoscut pentru ca imediat ce am iesit pe malul Dunarii la pescuit deja aveam concurenta. Probabil lumea de acolo da startul la pescuitul de Avat odata cu venirea noastra. (Ca si gluma buna ar fi sa nu ne ducem intr-un an sa vedem ce fac?) Unii au inceput chiar sa isi lege singuri streamere de Avat.

bogdanbogdan
    Keymaster

Stiu, mai sint cateva zile bune in care m-as putea razgandi. Deocamdata sint decis sa nu particip la faza asta. Prefer sa-mi pastrez resursele pentru partida de la toamna.

CatalinCatalin
    Keymaster

Deocamdata nici noi nu stim exact cand, unde si daca vom ajunge. Sunt prea multe variabile de care trebuie sa tinem seama. 

Daca totusi nu apar probleme deosebite probabil ca luna viitoare va salutam din Delta pe vremea asta. 

Daca ma gandesc la conditiile si vremea din anii trecuti atunci chiar iti recomand Bogdane sa nu mergi. Am suferit destul pe acolo de frig, foame, vant, ploaie, dureri de oase, picioare, maini crapate, capete, masele… Povestile scrise sunt frumoase si de multe ori cand le citesc imi zic ca a fost frumos… A fost dar a fost si greu. Si va fi greu si anul asta, poate chiar mai greu pentru ca asta ne-am inpus, sa facem lucruri dificile, sa stam mult pe ape in barca, sa intram in mare, sa pescuim noaptea si multe altele. Probabil ca nu ne vor reusi toate.

Concurenta la avat? Ma faci sa rad colegule. Noi am cautat sa ii invatam pe oamenii cu care am intrat in contact tot ceea ce stim despre pescuitul avatului dar foarte putini s-au aratat interesati si capabili. Multi cand aud de muste isi imagineaza ca au descoperit o momeala noua cu ajutorul careia sa scoata si sa duca acasa 100 kilograme de peste pe zi cu un efort minim. Eroare! Cand isi dau seama ca noi pescuim de placere si ca nu e chiar atat de usor, se lipsesc. Eu raman la parerea ca romanul este foarte departe de modelul pescarului pasionat de pescuit. Acela nu cauta scuze pentru faptele lui reprobabile si nu da vina pe ceilalti, el se duce la pescuit cu un bat si se intoarce acasa doar cu el. In general oamenii care ne vad sau aud ca pescuim avat ne intampina doar cu cateva cuvinte, ca avatul este un peste prost, ca se prinde usor, ca nu e bun de mancat fiindca are oase, ca nu e gustos fiind fad… E clar ca in general limita pasiunii lor se opreste undeva in stomac. 

Ia zi tu Iulica, ai fost cu mine in tara si afara, am pescuit la avat si am cunoscut o multime de oameni, cati dintre ei i-ai catagolat tu ca fiind potentiali pescari adevarati de avat? Marea lor majoritate s-au incantat la inceput, ne-au pus sa le facem un milion de muste, au incercat de 3 ori si gata. Nu mi-e frica de o asa concurenta.

Participant

Scuze ca nu m-am facut inteles. Cand am spus concurenta ma refeream la locurile de pescuit nu altceva. Sti bine ca la pescuit avem cam aceleasi principii de bun simt si nu ne ducem peste alti pescari claie peste gramada. Inca nu cred ca din cei care le-am dat muste si iam invatat sa pesuiasca la avat imi pot face concureta, si nici tie. Asa ceva este greu de realizat, necesita un efort foarte mare pe care de multe ori aprope ca ne dobora si pe noi. Imi aduc aminte cum mergeam prin Sulina zeci de km pe zi cu cate doi rucsaci, unul in fata si altul in spate, sa dormi la 2 grade noapte intr-un cort cu o singura folie, sa faci foamea. Bine, si rezultatele la pescuit au fost pe masura efortului depus, poate chiar mai bine.

CatalinCatalin
    Keymaster

Si totusi exista o singura persoana care ne-ar putea face fata si care are o invitatie in ALB in aceasta expeditie!

Participant

Apa Dunarii a atins la Sulina temperatura de 7 grade, asta insemna ca nu mai putem sta in casa ci trebuie sa sa dam startul la pescuit. Cam asa arata astazi Canalul Sulina. Ce ziceti, prindem si peste?

Participant

Nea Jigarov a dat o fuga dimineata pe la Dunare si a aruncat cateva muste in apa dar nu a prins nimic. Sa intalnit si cu doi baieti care au fost pe canalul din spatele orasului la caras dar nici ei nu au prins. Apa a crescut si este foarte tulbure plus gunoaie.

CatalinCatalin
    Keymaster

Cine nu are un Jigarov sa isi cumpere! Mi-e dor de el, si de oras! Daca apa este tulbure si are si gunoaie e de rau, ne va fi greu sa facem ceva acolo dar sa nu intram in panica. La cota de astazi a Dunarii stiu exact in ce loc al Deltei trebuie sa fim. Sunt multe variante pe care le avem la dispozitie pentru a gasi peste. Marea si scrumbia sunt pe primul loc dar ar mai fi si urzicile, broastele… Inca putin si incepe aventura.

CatalinCatalin
    Keymaster

In plina perioada de prohibitie am aflat de la prietenul nostru Nea Jigarov ca un localnic din Sulina care a fost gasit pescuind la estacade, a fost amendat cu suma de 1000 lei!

Participant

Ma sunat nea Jigarov si acum era la Campingul de la Rosu. A incercat la stiuca pe lacurile, Puiu, Rosu, Rosulet si nimic. Barci erau milioane, cat vedeai cu ochii dar nimeni nu a prins nimic. Nici la stationar nu se prea prinde, abia a luat doua rosioare cat palma.

CatalinCatalin
    Keymaster

Ce va spuneam eu voua? Toti pescarii tarii au numarat secundele prohibitiei si cum s-a terminat, sau chiar cu cateva zile inainte, au dat fuga in Delta.

I-as fi intrebat unde se duc si ce vor sa prinda? Apele sunt prea saracite si nu pot satisface pofta miilor de flamanzi.

Astazi Delta e plina probabil de pescari si barci. Ma bucur ca nu sunt acolo. Ma bucur ca am fost in Delta in prohibitie si am admirat frumusetile si salbaticia ei in liniste.

Cat despre peste, sunt sigur ca pestii nostri ne vor astepta, nu ii prinde nimeni…

CatalinCatalin
    Keymaster

Ma racaia de mult timp sa va fac cateva confesiuni murdare…

Plimbandu-ma des prin Delta, in toate anotimpurile, si incercand sa ma bucur de toate frumusetile peisajului, inevitabil ma lovesc si de aspectele mai putin frumoase. Si daca ochiul este adesea ocupat cu partea placuta, aparatul foto le retine pe ambele in aceeasi masura.

Sunt locuri si perioade in care Delta nu arata bine si locuri si perioade in care arata mai bine. Cu toate astea sunt si locuri care arata ca dracu mai tot timpul. In anotimpul verde de regula lucrurile arata bine deoarece vegetatia ascunde gunoaiele si atentia ne este atrasa de fel de fel de frumuseti dar cand verdele dispare lucrurile nu mai stau atat de bine.

Pe primul loc in topul meu este Maliucul. Cea mai urata ( murdara ) localitate a Deltei!!!

Sa nu ma intelegeti gresit, imi place Maliucul ca si asezare, parte intravilana ca sa ma exprim asa mai plastic, imi plac oamenii de acolo ( nu toti… ) si imi place sa pescuiesc in preajma lui. Totusi, oricand te-ai duce acolo, iarna/vara, pe ape mici sau mari, toate zonele limitrofe asezarii PUT! Mocirla, balega, sute de animale sau pasari, gunoaie… Banuiesc ca principalul motiv este chiar cresterea intensiva a animalelor si cresterea lor in imediata apropiere a vetrei satului. Ele distrug repede vegetatia, mocirlesc pamantul si il umplu de excremente. Tot timpul miroase urat si in zona din aval a localitati si pe Cranjeala pe ambele parti. Nu mai vorbesc de gunoaiele aduse de apele umflate fiindca asta este o mare problema a intregii Delte care colecteaza practic fara voie toata mizeria Europei. Bineinteles ca nu interzice nimeni nimanui sa isi stranga gunoiul din zona comunitatii in care traieste, mai ales ca am vazut ca se finalizeaza rampele de gunoi din fiecare localitate cu acces la Dunare, rampe de unde probabil se va colecta gunoiul si se va duce la o groapa ecologica.

Ca si locatie Maliucul pare bine pozitionat, inconjurat de ape, Dunare, canale, lacuri, o asezare micuta dar cocheta cu blocuri si case, hotel, magazine, terase, tot ce vrei. Cred ca e nevoie de un primar cu initiativa si de ceva eforturi din partea locuitorilor fiindca dupa parerea mea curentul asta cu salbaticia si frumusetea Deltei incepe sa cam dispara, oamenii vin, vad, pleaca si nu se mai intorc daca vad mizerie si nepasare. Turistul roman este pretentios si nici cel strain nu este prost, ofertele externe sunt foarte generoase iar genul asta al nostru de turism bazat pe chici, tepe si tunuri nu prea mai tine. Doar cu un bors de peste si o fuga pe canale cu un 200cp nu prea avem viitor.

Gabi Neamtu cu baietii lui pescuieste astazi acolo, in Maliuc, si ma uitam la poza asta care e facuta putin mai in amonte de localitate, un ghiol unde am mai pescuit si eu dar care arata oribil. O imagine care parca nu are nicio legatura cu Delta, cu nuferii, cu pelicanii…

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 79 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.