Recent Replies

Recent Topics

Pescuit si turism in Norvegia

Acasă Forumuri Pescuit prin Europa Pescuit si turism in Norvegia

Acest subiect conține 15 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 săptămâni, 4 zile.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 16 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Sa pescuiesti in Norvegia este o adevarata binecuvantare. O tara in care lacurile, raurile sau fiordurile sunt aproape la tot pasul, pestii sunt din belsug si nu sunt nici pretentiosi si nici suspiciosi iar pescarii, aproape ca lipsesc cu desavarsire. Norvegienii sunt oameni lipsiti de griji, muncesc si se bucura de viata asa cum poate niciun alt popor nu stie sa o faca. Am vazut lucrari de extindere de autostrazi pe zeci si sute de kilometri cu sapaturi numai in stanca, tuneluri la fel, am vazut mame cu copii plimbandu-se voiosi prin ploaie si vant cand noi eram vineti de frig si femei venind la pescuit la ora 22. Te surprind, ies din toate tipologiile stiute de noi dar asta te face sa te simti mai bine fiindca nu te deranjeaza cu nimic, fiecare isi vede de treaba lui si atat. Peisajele sunt superbe si cu cat mergi mai spre vest cu atat mai incantat vei fi de muntii de peste 2000 metri, de raurile cu apa limpede coborate pe peretii verticali, de lacuri si apoi de aparitia fiordurilor. Destinatia noastra a fost orasul Alesund si am ales doua trasee, unul de dus de la Oslo, Geiranger, Eidsdal, Alesund si ne-am intors pe E136-E6. Ambele trasee au cate ceva de aratat dar primul care urca la 1800 metri si traverseaza muntii si trece prin canioane este deosebit. RECOMAND 100% !!!
    Peste tot pe unde este apa exista si puncte de informare turistica si pescuit. Exista panouri cu poze si informatii despre speciile de pesti, perioade cand se pot pescui, preturile permiselor pe zi, saptamana sau an si locul de unde se pot procura. Ca si in Suedia, benzinariile comercializeaza permise dar am gasit si locuri unde un banal SMS rezolva pe loc situatia. Am pescuit pastrav sau somon pe rauri si lacuri dar am zabovit mai mult in fiorduri unde macroul si codul faceau legea. Noi am folosit doar momeli artificiale si in general muste artificiale dar si voblerele sau oscilantele erau ok. Toate pozele de care aveti nevoie pentru a va convinge de frumusetea locurilor le veti gasi in galeria foto cu specificatia locului respectiv. La fel vom pune si filmari pe canalul youtube. Preturile permiselor sa stiti ca variaza de la un loc la altul si exista in cazul somonilor inclusiv restrictii orare pentru protejarea speciilor. Vorbind de o zi de pescuit pe rau sau lac, ele pleaca de la 3-4 euro si ajung si la 50. Desigur ca luat pe mai multe zile el devine mai ieftin. Tot ce inseamna mare sau fiorduri nu necesita permis si nici nu am intalnit vreo restrictie de cantitate sau numar carlige-unelte. Consumul pestelui este incurajat de guvern, iar pentru scos din tara se accepta o cantitate de 15 kg de persoana. Pescuitul macroului nu necesita cunostinte sau abilitati speciale. Dealtfel putinii pescari intalniti pe acolo erau turisti care erau indemnati de birourile de informare turistica sa pescuieasca macrou dar erau ajutati si cu ustensilele principale. Un canadian cu care ne-am imprietenit era foarte incantat de macrou si nestiind nimic despre acest peste se temea sa il atinga de frica muscaturilor sau intepaturilor. L-am echipat cu o taparina, l-am invatat sa arunce sa ii scoata din carlig apoi sa il gateasca fiindca era interesat sa manance unul. Locurile in care noi am pescuit in Alesund au fost doua, unul este in port unde este o fabrica de lactate si unde docul este lung si prietenos si al doilea la o fabrica de preparate din peste parasita care era situata pe partea opusa portului. In ambele locuri am prins bine, adancimea in mal era de peste 10 metri si se putea prinde usor jucand mustele pe verticala atat macrou cat si cod. In perioada asta ziua tine cam 20 ore iar in celelalte 4 (23-03) este un fel de amurg. Se poate pescui si prinde macrou sau cod non-stop indiferent de ora sau starea vremii.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O veste interesanta vine de la cineva care traieste in Norvegia la Lodingen si care isi petrece o parte din timpul liber pescuind in fiord. Doua specii de pesti cu care si noi cei de la MuscaPunctRo am avut de-a face in fiordurile de la Alesund si anume torsi si sei. Si am mai vazut ca aricii de mare traiesc bine mersi si acolo…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Din pacate nu am reusit inca sa aflu mai multe informatii despre aceste doua specii de pesti, denumirea exacta si calitatile culinare. Daca cineva poate sa ne ajute…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si tot din Lodingen soseste o veste buna pentru cei ce pleaca spre fiordurile norvegiene, inca se mai prinde macrou.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Aseara la ora 1.32 ora locala in Lodingen, Germania, mare spectacol ceresc, AURORA BOREALA. De retinut pentru excursiile viitoare.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Un film despre invazia tiganilor in Norvegia. Tupeu jegos, vor sa isi cumpere case din cersit si se vaita ca scot cativa euro pe zi dar eu i-am vazut cu telefoane inteligente si plini de bani si cersind agresiv, nu pasnic. Cat despre faptul ca isi fac nevoile pe unde apuca… FARA CUVINTE!

http://www.youtube.com/watch?v=yQT8X6vxdM8

Anonim

Am atasat cateva poze sa vada toata lumea ce se m-ai prinde prin fiordurile Norvegiei, sper sa nu se oftice nimeni.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am fost acolo si am pescuit. Ne putem considera fericiti. Daca ne vom intoarce pe meleagurile Norvegiei sau Suediei, JUR ca voi razbuna toate nereusitele si neganditele de care am avut parte acolo. E doar o chestiune de timp…

Anonim

Naluci pentru cod.

Anonim

Bancuri de Cod.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pentru cei ce doresc o aventura in Norvegia, fie pentru agrement fie pentru pescuit, vreau sa schitez traseul facut de mine si George in care sa punctez toate locurile importante, costuri si taxe.
    Desi exista cateva variante de traseu si anume prin Polonia-Suedia, Cehia-Suedia sau prin Danemarca eu am sa va prezint varianta prin Cehia deoarece prin Polonia drumurile sunt proaste iar prin Danemarca desi nu am fost, am informatii ca traseul nu ar fi la fel de frumos. Oricum ideal ar fi pentru turisti sa plece pe un traseu si sa se intoarca pe altul, costurile fiind aproximativ egale.
    Prima parte a traseului este cea mai urata si dificila, este partea romaneasca si in functie de domiciliul fiecaruia veti avea mai mult sau mai putin de parcurs pana la Nadlac, punctul de iesire din tara. Desigur puteti iesi si prin alta parte daca va este mai usor.
    Partea a doua o reprezinta Europa continentala si in functie de timpul avut o puteti travesra intr-o zi daca sunteti odihniti si daca nu cumva doriti sa faceti vreo oprire pentru a vizita orasele traversate. Traseul este Nadlac-Rostock, are 1320 km pe harta si are ca puncte principale din traseu Budapesta, Bratislava, Praga si Berlin. Fie din Romania ( Nadlac ) fie imediat dupa ce treceti granita in Ungaria, la chioscurile de pe marginea drumului va cumparati vignietele pentru drum. Le au pe toate asa ca scutiti timp, si puteti plati fie in lei fie in euro, oamenii accepta ambele. Luati pentru Ungaria, Slovacia si Cehia, in functie de durata sederi, dar perioada minima de 4-7 zile va va costa pana in 50 euro pentru toate trei tarile. Faceti plinul la granita si in functie de consumul masinii si viteza de deplasare ar mai fi necesara o mica realimentare pe care o recomand in Germania dar, nu faceti plinul, calculati doar necesarul pana la Rostok unde veti gasi pretul cel mai bun si unde trebuie sa alimentati neaparat. Incercati sa alimentati si chiar sa faceti cumparaturile cu cardul, asta va scuteste de cursuri ciudate calculate in tarile gen Ungaria de catre vanzatori, cursuri de schimb care sunt intotdeauna dezavantajoase. Daca media carburantului in Europa era in 2013 la 1,5-1,6 euro litrul, la Rostok am gasit motorina spre exemplu cu 1,36 euro. Am notat pe imaginea marita locatia statiei si a punctului de imbarcare pe feribot. Deci faceti plinul acolo fiindca in Suedia motorina trece de 1,6-1,7 iar in Norvegia poate fi si 2 euro litrul. Trecerea cu feribotul este asigurata de doua mari companii, Stena Line si TT Line, http://www.stenaline.co.uk/ , http://www.ttline.com/en-GB/United-Kingdom/Home/ , si costurile traversarii difera in functie de perioada din an in care treceti, numarul de pasageri, tip vehicol si perioada cand achizitionati tichetul. Intrati pe paginile lor si simulati o trecere ca sa vedeti diferentele de pret intre companii, noi am preferat TT Line ca fiind mai ieftin si in luna iulie, sezon plin, am platit undeva intre 120-150 euro cu masina pana in 3,5 tone si doua persoane. Daca veti cumpara tichetul online si din timp puteti obtine o reducere uriasa, posibil si mai putin de 50 euro! Daca platiti la punctul de trecere puteti folosi si euro si coroane suedeze. Media de mers pe feribot este de 6 ore si e bine sa stiti ca dupa ce parcati masina si se pune vasul in miscare accesul la auto este interzis. Luati-va cu voi telefoanele, tabletele, incarcatoarele… Ideal este sa coborati repede si sa va grabiti sa ajungeti in sala unde sa gasiti locuri bune, astea sunt la geamuri unde aveti priza 220v si canapele pe care puteti dormi. Desigur odata cu tichetul se poate rezerva si o cabina de dormit cu dus dar costul trece de 60-70 euro de persoana. Pentru cursele nocturne cabina de dormit era obligatorie deci e bine sa va informati inainte sa alegeti sa mergeti noaptea. Noi am preferat cursa de 7 dimineata, apa era calma si peisajul se vedea bine. In sala este si restaurant autoservire unde e bine ca dupa ce ati ocupat masa ( sunt mese suficiente ) sa va orientati daca serviti ceva de acolo. Preturile sunt cele normale pentru o autoservire, 2-4 euro cafeaua si 15 euro un meniu. Dimineata e deschis cam o ora, se inchide si apoi se deschide cu o ora inainte de sosirea in Trelleborg pentru masa de pranz. se poate foarte bine sa veniti si cu pachetelul de acasa fiindca multi nemti sau suedeti fac asa si este ok pentru ei, e ceva normal. Noi chiar am mancat o slana cu ceapa… In general dupa ce mananca, mare parte din calatori trec la somn fiindca isi permit cusetele si veti ramane putini. In timp ce restaurantul este deschis, pe o punte inferioara functioneaza si un shop in care e bine sa mergeti, nu e chiar ieftin dar macar va clatiti ochii. In sala aveti INTERNET, odata cu achizitionarea tichetului primiti si codul de internet cu parola, individual pentru fiecare pasager, si aveti undeva la 20 Mb inclusi. Daca mai doriti, profitati si luati contra cost inca 50 Mb cu 4 euro sau mai mult daca vreti de la restaurant PANA SE INCHIDE fiindca altfel 6-7 ore prietenasii si rudele de pe facebook nu vor mai sti pe unde sunteti si e pacat. Nu uitati ca in Rostok sunteti intr-o zona de frontiera si mai sunteti si romani asa ca fiti vigilenti si receptivi daca apare politia fiindca se fac controale dar sunt rapide si cu bun simt. La fel si in Trelleborg unde debarcati, e posibil sa fiti ales total aleatoriu, si nu pe baza numarului de inmatriculare, sa prezentati actele si sa se uite putin baietii prin masina, dar repet o fac cu profesionalism si rapid…

Va urma partea a doua, de la Trelleborg la Alesund.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cui ii este dor de Norvegia si de o partida de pescuit la macrou?

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 16 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.