Recent Replies

Recent Topics

Pescuit, turism, aventura, supravietuire

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit, turism, aventura, supravietuire

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 60 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Ultima zi la Sulina a fost la fel ca si celelalte, plina de pescuit si actiune. Am pescuit pe ambele maluri, am mancat peste facut pe jar si am ales sa incheiem expeditia in acelasi loc unde o si incepusem adica la Mila 2. Am facut partida de seara alaturi de domnii Relu si Daniel ( sau Claudiu ) si alti cativa prieteni de-ai lor si am reusit sa ne facem norma de avati prinsi.
    La Mila 2 am vazut singurele sarituri ale avatilor, semn ca primavara devreme de aici incepe pescuitul avatului.
    Joi dimineata la ora 6.30 eram pe catamaran, era una din zilele acelea frumoase, cu soare si cer senit, care te fac sa regreti si mai mult ca trebuie sa pleci. Gandurile noastre erau impartite intre promisiunile de intoarcere la Sulina in vara dar se indreptau si spre locurile noi ce aveam sa le descoperim in Maliuc, acolo unde ne indreptam defapt si unde urma sa facem jonctiunea cu alti pescari.
    Aventura a continuat…

CatalinCatalin
    Keymaster

Mancam broaste in Delta sau ne limitam doar la peste?

Daca nu v-ati pus aceasta intrebare pana acum o sa va dau eu cateva motive bune ca sa o faceti.
    Anul acesta am avut privilegiul sa merg in Delta cu un grup de baieti minunati, defapt eram doua grupuri 3 baieti din zona capitalei si 4 de dincolo de Carpati.
    Printre multe alte clipe frumoase petrecute, astazi vreu sa va povestesc despre operatiunea “broasca”.
    Oamenii, carora nu le voi da numele, erau foarte bine pregatiti si experimentati adica ei mai fusesera impreuna si mai gatisera broaste, eu nu. Sincer am mai mancat prin Delta pe la pensiuni dar atat, in plus am o oroare mare pentru exemplarele vii inca de mic copil, nu le suport, ce sa mai… Sa pun mana pe ele? Bleahhh.
    Cand se lasa intunericul, echipa de vanatori-culegatori plecau cu barca, traversau canalutul din fata taberei si intrau cu ea in stuful din malul celalalt. Zona era de apa cu fire de stuf proaspat iesite, destul de rasfirate, am pus si o imagine, si permitea mersul cu barca printre ele.
    Zona era aleasa in functie de cantatul, oracaitul lor. Cu lanternele frontale puse, mergeau dupa sunete si la adapostul intunericului si al luminilor care le orbeau cumva reuseau sa adune broastele cu mana sau cu minciogul. Dura vreo ora operatiunea fiindca erau momente cand se oprea concertul sau cele prinse nu erau suficient de mari si trebuiau selectate…
    Erau adunate intr-un sacut de rafie si aduse la baza. Media unei seri am estimat-o la 100 bucati dar e posibil sa fi fost mai multe sau mai putine.
    In tabara tot munca de echipa facea totul, si anume, doi baieti se ocupau de partea cu asomarea si alti doi de taierea si curatarea ( jupuirea ) lor. Produsul finit, piciorusele de balta, cele care se consuma, se pot vedea in imagini. Le gateam de regula a doua zi, facute in ceaunul cu ulei incins si date prin malai si ceva sare.
    Poate parea scarbos sau crud, mie personal nu mi-a trecut vreodata prin cap sa fac asa ceva si nici nu credeam ca voi participa dar tot sincer va spun ca ideea mi se pare una extraordinara.
    Broasca, la fel ca si pestele, este o bogatie imensa pe care natura, Delta Dunarii ne-o ofera. As spune ca una mult mai mare si mai sigura la ora actuala. Nu vorbesc de situatia noastra de atunci cand nu am vazut coada de peste doua zile…
    Gandind la rece, diferenta dintre a prinde si gati o broasca si a face acelasi lucru cu un peste nu e prea mare. Ba as spune ca noi pescarii chinuim din cale afara de mult si nejustificat bietii pesti, ii ranim cand ii prindem, ii tinem in juvelnice de multe ori neprietenoase, aglomerati, fara apa sau oxigen, ii lasam sa agonizeze pe uscat sau ii taiem si curatam vii.
    Va spun sincer ca pentru mine experienta asta a fost una deosebita, am invatat lucruri noi, utile si mi-a dat posibilitatea sa ma inteleg mai bine pe mine. Exista multe resurse de hrana extraordinar de sanatoase si la indemana noastra in Delta, totul depinde de noi, de puterea noastra de intelegere si de modul in care am fost crescuti si educati. Repet, eu singur nu voi putea face asa ceva de buna voie fiindca nu sunt capabil sa pun mana pe ele nici macar cu manusi dar accept ca am avut parte de niste zile deosebie alaturi de acesti baieti.
    Nu vreau sa va plictisesc acum cu povesti despre serpi… poate altadata daca voi constata ca asta v-a placut.
    Bineinteles, cred ca multora le va veni rau imaginandu-si filmul…

NeluNelu
    Spectator

citez ce am comentat pe facebook, pentru prietenii nostri care nu au cont acolo:
    “am mancat pe Dunare si broaste si scoici(midii), am prins si am “belit” numerosi serpi(la care se taie capul se frige sau prajeste si se consuma) deasemeni in lipsa de aceste bunatati se pot consuma si lacuste prajite(lacuste prajite cu usturoi, lamaie, sare si cu un sos picant, sunt excelente!)”

CatalinCatalin
    Keymaster

In lipsa pestelui vom ajunge sa ne reorientam. Nici nu e rau fiindca toate aceste vietuitoare sunt naturale si hranitoare.

bogdanbogdan
    Keymaster

Adaposturi pescaresti in Delta Dunarii.

Am auzit la radio ca in luna iulie s-a organizat o expozitie de machete pentru adaposturi pescaresti intr-o locatie ( biblioteca judeteana, parca ) din Tulcea. Un proiect european de 4 mil. de euro pentru inlocuirea vechilor adaposturi cu unele moderne, dar tot in armonie cu natura si pe modelul vechilor adaposturi.

Din pacate dupa multe cautari pe internet nu am reusit sa gasesc nici o poza cu aceste machete. Aaa…, am gasit totusi ceva. O aceeasi poza lipita la cateva articole publicate despre expozitie, dar care de fapt reprezinta  de fapt un adapost existent, nicidecum o macheta.

Mi se pare ciudat ca o initiativa de genul asta nu este mediatizata, macar in grupurile pescarilor amatori de delta. Nici pe FB nu am gasit nimic.

Ar fi fost interesant sa vedem la ce s-au gandit studentii arhitecti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CatalinCatalin
    Keymaster

Astea?

NeluNelu
    Spectator

Am fost undeva in apropiere de mun.Tulcea, initial pentru patru zile, insa in a treia zi ne-am intors acasa din cauza rezultatelor sub asteptari.

CatalinCatalin
    Keymaster

Suna din ce in ce mai cunoscut…
    Din pacate pentru om e vina lui si zona aia de langa Tulcea se caracterizeaza prin frumusetea peisajului si uratenia oamenilor ce o distrug…

CatalinCatalin
    Keymaster

Romania incepe sa isi dea seama de resursele pe care le are. Iata ca incep initiative care incearca sa indrepte atentia turistului si catre alte bogatii ale Deltei.

http://www.agerpres.ro/social/2015/09/23/destinatii-cu-gust-tulcea-sezonul-nucilor-de-balta-din-delta-dunarii-la-final-11-04-54

CatalinCatalin
    Keymaster

Am plecat. Ma simt bine si sunt optimist chiar si la cele 10 grade din termometru. Prognoza pana miercuri arata bine.

Am facat o pregatire mixta, rapitor si stationar, cu accente pe stiuca si biban dar cine stie pe unde vom ajunge si ce preocupari vom avea.

CatalinCatalin
    Keymaster

Vreme frumoasa si peste din belsug!

Va salut de pe Sontea

bogdanbogdan
    Keymaster

Se pare ca rugaciunile mele au fost ascultate doar prima parte, deoarece apoi m-am rugat si pentru mine.

La mine rezultatul a fost ZERO ABSOLUT! Pe Strei nici macar nu am vazut un pestisor, ce sa zic de vreun atac cat de micut. Conditii PERFECTE pe Strei, doar ca pestii au plecat toti in Delta ca sa-i prindeti voi! Banuiesc ca ati prins si clenii si scobarii si mrenele vinete de pe Strei.

Promit sa nu mai fac rugaciuni decat contra cost.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 60 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.