Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul chefalului

Home Forums Pescuit in marile si oceanele lumii Pescuitul chefalului

Viewing 9 posts - 13 through 21 (of 21 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

frumoase descrieri, deja ma face sa visez, parca,parca mi-as lua o coliba si pe tarmul marii……..

CatalinCatalin
    Keymaster

O pozulica de la mare cu un pescar fericit. Captura de chefal la Navodari.

CatalinCatalin
    Keymaster

Astazi intre Eforie Nord si Eforie Sud, chefal.

NeluNelu
    Spectator

destul de rar!

CatalinCatalin
    Keymaster

Din informatiile pe care le am se pare ca la Marea Neagra este un sezon de pescuit destul de slab. Capturi rare si putine. Exemplare modeste.

Iata cativa chefali cu care fericitul posesor se mandreste si pe care multi alti pescari il felicita de parca ar fi castigat Liga Campionilor. Ciudat nu?

Cand am fost primiti in UE mai toti prietenii imi spuneau plini de speranta ca romanii se vor schimba, ca se vor civiliza vazand ce e afara, ca vor deveni nemti, englezi… Eu le spuneam ca ii vom face noi pe nemti si englezi sa devina romani si aproape ca am reusit. Acum despre Marea Neagra sincer nu am crezut vreodata ca cineva, nici macar NOI, va reusi sa o saraceasca de peste. Nici acum nu cred! Acum sunt in faza in care ma mint ca nu e adevarat ce aud, adica este peste suficient dar fie suntem pescari prosti, fie conditile meteo… 

Nu stiu cat timp voi mai putea sa ma mint, sincer.

NeluNelu
    Spectator

mai Cataline, pescuitul la Marea Neagra mi se pare o joaca pe langa pescuitul in teritoriu!

bogdanbogdan
    Keymaster

Da, Nelu!

Asa mi se pare si mie prscuitul pe mari si oceane!

Am prins multi chefali in Fort Pierce, Florida, intr-un parc de agrement. Prin metode care la noi in tara sint la limita legii, dar asa se ” pescuia ” acolo  LEGAL. FARA LIMITA DE RETINERE, FARA LIMITA DE GREUTATE!

Dar ala nu era pescuit. Mai degraba se poate asocia cu verbul ” a culege “.

CatalinCatalin
    Keymaster

O fi usor, dar cum se explica faptul ca prinde unul din 1000 de pescari 7 pesti si toti ceilalti se minuneaza?

Daca era usor nu trebuia sa fie invers, sa prinda toti cei 1000 de insi cate 100 kilograme zilnic si ala unu sa rada de ei ca au prins prea putin?

CatalinCatalin
    Keymaster

La mare se mai prinde cate ceva…

Viewing 9 posts - 13 through 21 (of 21 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.