Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul cu taparina

Acest subiect conține 26 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 4 ani, 5 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 27 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Prin taparina vom intelege o insiruire de muste artificiale sau alte imitatii de mici vietuitoare marine ori pur si simplu carlige cu diverse atasamente stralucitoare sau fulgi. In tara noastra taparina este destul de controversata, multi nu o cunosc sau nu inteleg rolul ei in pescuit iar altii nu o accepta ca fiind o metoda legala.
    Personal am testat taparinele in multe locuri si la diverse specii de pesti asa incat imi permit sa trag cateva concluzii. In mari si oceane unde se si permite ca sirul sa aibe mai multe muste taparina este foarte eficienta pentru speciile care traiesc in bancuri si migreaza cum ar fi scrumbia sau macroul si odata nimerit bancul sau macar un membru al lui sansele de a umple toate carligele cu pesti sunt foarte mari. In tarile civilizate unde pescuitul de placere in mare este liber, neingradit in vreun fel sau unde notiunea de pescuit sportiv nici nu exista, ei bine acolo taparina este ceva exotic si putini o folosesc, turistii in general. Intr-o tara ca a noastra in schimb unde marea e neprietenoasa pescarului de tarm si pestii sunt macelariti de plase cu mult inainte sa ajunga spre mal, ai nevoie de multa rabdare si timp pierdut ca sa te poti bucura de acest tip de pescuit.
    In lacuri si rauri unde legea ne permite folosirea a maxim doua carlige pe lanseta, strategia se schimba. Un streamer montat pe linie in fata unui vobler il va face pe marele pradator sa creada ca va avea loc o ambuscada si atunci va fi atras si el de actiune atacand voblerul iar cei din categoriile inferioare vor fraterniza oarecum cu voblerul si vor ataca streamerul. Avatul va raspunde oricand provocarii unui streamer dar si multe alte specii o vor face. La biban de exemplu o taparina cu plumb in capat jucata pe vertical va da rezultate foarte bune. Trebuie doar sa stim exact care specii isi urmaresc prada in bancuri, care cauta un pestisor solitar ratacit sau ranit si atunci vom sti ce sa prezentam. Culorile si marimea streamerelor sau mustelor le alegem tot in functie de specia vizata incercand sa imitam pestele hrana sau insectele.
    Legea noastra asa cum o spun mereu si eu si altii e prost gandita, ramasa in urma si nu ajuta pescarii sportivi. Ancorele sunt permise pe voblere sau linguri in numar nespecificat si asta da nastere confuziilor dar si apa la moara braconierilor care au motiv sa se simta in legalitate. Care e diferenta intre un pescar de spinning care are doua ancore pe vobler si un hatas care da la japca cu doua ancore pe fir??? Sub ce temei de lege unul are voie si altul nu ??? La fel legea nu ne incurajeaza sau stimuleaza sa pescuim cu carlige fara barbeta desi se stie ca pestii sunt pe cale de disparitie si eliberatul unui peste intepat cu doua ancore nu este egal cu lasarea lui in viata.
    Modul in care se confectioneaza o taparina difera dar doua se disting clar si anume taparina cu carlige cu ochet si cea cu carlige fara ochet. Ambele au avantaje si dezavantaje insa tipurile de noduri cu care le puteti face le gasiti pe canalul nostru youtube.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Intr-adevar in unele tari notiunea de pescuit sportiv e mai putin cunoscuta, dar se respecta cantitatea maxima de peste retinut. E mai putin important numarul de carlige folosit, dar se pune accent pe cantitatea de peste retinut si pe perioada de prohibitie. Pedepsele sint drastice si se aplica.

In Grecia, mai precis in partea nordica, la pescuitul necomercial in mare e permisa folosirea a 100 de carlige iar cantitatea maxima de peste retinut e de 1o kg, sau un singur peste daca e mai mare de 10 kg.
    Pedepsele ajung pana la confiscarea ambarcatiunii de pe care se pescuieste, si se si aplica.

Voi reveni cu detalii in articolul pe care-l voi finaliza in week-end despre pescuitul in Marea Egee in zona insulei Thassos.

Anonim

Da mai ,dar poate vedeti si partea buna a lucrurilor, noi romanii suntem cei mai tari. Va dati seama ca noi cu doua carlige am adus in pragul disparitiei toate speciile de peste din tara. Iar aia auzi tu au voie o suta de carlige, pai sa vine la noi sa ii invatam sa pescuiasca.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Stratos dadea cu doua sute de carlige. II lua o zi sa le verifice sa le aseze in ligheanele alea si sa puna momeala in ele. Clar ca ala nu mai e pescuit sportiv sau de placere. Omul spunea ca nu intelege termenul si nici nu avea cum sa inteleaga. Cand e vorba de placere vorbim de peisaje, de anturaje, muzica, bautura si femei ori el vroia sa stam doua zile si doua nopti cu el pe mare sa intindem pripoanele si sa le scoatem. 🙄

golden fish
    golden fish
    Participant

Acest topic este exact ce cautam ptr ca eu pescuiesc preponderent numai pe ape curgatoare si pescuitul cu taparina la avat este mai nou pescuitul meu preferat(sau tinde a fi).Sincera sa fiu am incercat cu fel de fel de naluci dar rezultatele au fost sub asteptari asa ca astept de la voi sfaturi despre cum sa abordez acest stil si mai ales care streamere sunt mai eficiciente la avat(mai ales la cei mari).Deasemeni as vrea sa-mi spuneti si cum sa recuperez mai eficient taparina (ca are chira socoteala si aici)intr-un cuvant vreau sa stiu tot ce se poate sti de la niste profesionisti in ale muscaritului.Si apropos Catalin,am vazut filmuletul cu crapul de 10 kg la ce fel de muste l-ai prins sa ma inveti si pe mine ca e mult prea tare faza.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Intreaba si ti se va raspunde. Cel mai bine ar fi punctual, intrebare 1, intrebarea 2, etc… . Catalin este cel mai in masura dintre noi, dar cu siguranta si de la noi ceilalti muritori de rand vei primi informatii.

Si nu uita: NU SINTEM PROFESIONISTI, NICI MACAR PESCARI SPORTIVI ( NU VREM SA CONCURAM CU NIMENI ). SINTEM PESCARI RECREATIVI!!!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Baietii mei dragi, dupa cum observ, va cam gudurati pe langa pestisorul de aur ca si cum ati vrea cumva sa va pice in plasa. Atentie, suntem in plina prohibitie si nu aveti nici licente pentru plase asa ca sa nu cumva sa treceti de la recreativi la braconieri…

Bun venit la noi pestisorule, si ca sa nu pierd timpul as vrea sa imi indeplinesti 3 dorinte.
    Defapt nu vreau. Ma bucur ca te-ai hotarat sa ni te alaturi si sunt sigur ca vom face multe lucruri bune impreuna. Chiar aveam nevoie de cineva cu care sa conversam mai activ si care sa ne furnizeze si informatii utile din zona Galatiului. Eu si cu George planuisem un pescuit in Galati in martie dar nu am putut ajunge, ne-am facut in schimb avize de frontiera si cred ca vom aparea imediat ce se va da drumul la pescuit. Atunci probabil ca ne vom si cunoaste personal. Pana atunci insa iti stam la dispozitie cu informatii si cunostinte fiindca la capitolul asta stam destul de bine.

golden fish
    golden fish
    Participant

Daca reusiti sa ajunge-ti in Galati dupa prohibitie va astept cu mare drag si am sa va duc in niste locuri misto la avati mari,sa va luati la tranta cu ei.Cat despre pescuit ,Catalin as vrea sa o i-au cu inceputul.In primul rand ce fir ar fi bun ptr pescuitul la taparina(si ce grosime)In ceea ce priveste lanseta nu am ceva special (e ceva ce folosesc si la alt tip de pescuit)mulineta am un trabucco(o folosea sotul la feeder)Cam asta e asa zisu meu echipament care cu timpul sper sa-l inlocuiesc.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Facem un plan sa venim la Galati dupa prohibitie, probabil eu si cu George mai coboram vreo 20 zile cu barca pe Dunare dupa ce trecem de Giurgiu.
    Despre ustensile e bine de stiut cateva date principale, ce lungime are lanseta, ce actiune, ce greutate si ce numar e mulineta apoi facem calcule. Grosimea firului taparinei o alegem in general in functie de mustele puse sau streamere si de curentii in care pescuim astfel la avatii mari in curentii Dunarii punem fir si de 0.5, asta pentru a sta streamerele batoase pe linie si a nu se incurca iar la obleti in functie de marimea mustelor merge 0.18-0.20 dar asta nu are influanta asupra firului mulinetei. Noi in Delta am folosit fire de 0.20, 0.22 pe mulinete si 0.4 pe taparine. Riscul mare este ca atunci cand agati sa pierzi taparina cu totul si inca vreo 20-30 metri din firul principal dar in schimb cu un 0.20 poti arunca la distante mari, 60-100 metri ceea ce va face diferenta oricand si in fata oricui.

golden fish
    golden fish
    Participant

Catalin,datele pe care tu mi le ceri despre lanseta sunt ptr mine echivalentul descrierii unei nave spatiale extraterestre ptr ca habar n-am de detalii , e o lanseta nu ca cele cu care dai tu(n-are nici o legatura )e ceva luat din trusa de scule ca sa am si eu de joaca.Eu stiu foarte bine la ce te referi tu dar din pacate nu detin asa o lanseta ptr ca e destul de scumpa iar mulineta e un trabbuco la fel adaptat tot ptr joaca dar in schimb firul sa stii ca pot sa-l shimb si sa pun unul bun.In Galati am doar 4 magazine de articole de pescuit si sunt foarte scumpe asa ca dam si noi cu ce avem.Hai totusi sa-ti dau datele ca am luat-o din balcon si-ti spun ce scrie pe ea:lungime:2.10….greutate:195gr…actiune:120-180gr(e o ditamai ghioaga in comparatie cu dai tu)iar mulineta :trabucco hydrus in rest nu se mai cunoaste scrisul ca am exploatat-o la greu.Cam asta e “celebrul meu echipament”Sincer,crezi ca am vreo sansa sa prind ceva adoptand streamingul.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Lanseta e buna pentru somn pe Ebro 😯 , se poate prinde cu ea si obleti numai ca e chinuiala atat de mare incat va depasi repede placerea. Mulineta daca merge bine si nu e prea mare e ok numai ca si aici intervine o problema si anume bataliile dure cu avatii si aruncarile cu recuperari repetate care distrug repede o mulineta. Eu folosesc in ultima vreme echipamente care nu depasesc 100-200 ron cu totul deci ieftine. Bete de 100 ron, mulinete de 100 ron iar fire, undeva la 10-20 ron rola de 300 metri, culori fluorescente. Ideal pentru pescuitul cu taparina este o lanseta de 2.70 cu o mulineta de 2500 si un fir momofilament de 0.25, dar, repet asta pentru un pescuit mai lejer. Pe internet se gasesc lucruri bunicele la preturi modeste, si gama este mai variata decat intr-un magazin clasic. Cel mai important insa este sa gasim pestele si sa incercam sa il prindem.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

No bine ca am aflat ce lungime are lanseta ca-ti faceam taparinele prea lungi si te-ai fi descurcat mai greu, Cristina.

Poti sa pescuiesti cu sculele pe care le ai, dar s-ar putea sa nu-ti fie prea usor dupa cateva zeci de lansari. Avand in vedere actiunea mare a lansetei, pui un fir de 0,25 si lasi frana mulinetei putin mai slabita. Nu vei reusi lansari foarte lungi, dar avat este si in mal iar din barca ti-e mai usor cu un bat de 2,10 cum ai tu.

Eu zic sa nu investesti deocamdata in alte scule, te poti descurca binisor cu ce ai. Daca vei avea satisfactii deosebite in pescuitul asta care doresti sa-l incerci, vei gasi pe internet scule mai potrivite pentru a lansa mai usor si mai eficient incepand de la preturi rezonabile in magazine pe internet, sub 200 RON, fara sa mai vorbim si de echipament SH. Exista vanzatori seriosi, care doresc sa-si shimbe echipamentul cu altul mai performant sau renunta la spinning sau chiar la pescuit.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 27 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.