Recent Topics

Pescuitul cu taparina

Home Forums Tehnici de pescuit cu mustele artificiale Pescuitul cu taparina

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 27 total)
  • Author

Eu folosesc o lanseta de 100 ron 2,70m actiune 3-15g mulineta tot apropiat de 100 ron (extreme spin 2500) si firul cum a spus si Catalin, deci ieftin. Ideea este in felul urmator. Nu valoare echipamentului prinde pestele si asta Bogdan o stie foarte bine dar nu stiu daca o sa si confirme. Eu prefer aceasta lanseta sa pot simti m-ai bine pestele cand se agata dar si pentru ca este usoara si ieftina. Mulineta nu am ce zice pentru ca inca nu a fost fabricata una special pentru Avat iar firu eu de obicei folosesc 0,22 si mustele cu 0,30 s-au 0,18 cu 0,22 la muste, asta pentru ca prefer sa arunc departe.

golden fishgolden fish
    Participant

multumesc ptr incurajari baieti,de fapt eu am o lanseta apta ptr tipul asta de pescuit(e mult mai usoara)dar e rupta la mufa de imbinare,asa ca maine am sa incerc sa o repar ca sa nu-mi mai cada mainile din umar lansand,o sa vad ce pot face.In schimb mulineta e ok ,e micuta si e destul de rapida in recuperari.O sa va spun maine daca am reusit sa o repar.O seara buna sa aveti

golden fishgolden fish
    Participant

Am reusit sa incropesc o lanseta mai aproape de stilul asta de pescuit,de fapt am facut din doua una numai ca trebuie sa-i mai matisez un inel spre varf(da asta-i treaba sotului)asa ca m-am scos ,nu mai dau cu ghioaga aia.De acum nu trebuie decat sa astept sa treaca prohibitia sa dau iama in domnii avati…abia astept.Mi-a ramas sa -mi cumpar firul si avand in vedere ca am lanseta mult mai fina acum ce fir imi i-au?

golden fishgolden fish
    Participant

Ah am uitat .spuneti-mi si mie cate ceva despre modul de recuperare a streamerelor si daca e bine ca in capat sa montez un twister sa-l pot arunca cat mai departe.

Poti pune twister, plumb, lingurita, etc. La modul de recuperare asta te orientezi in functie de cum mananca pestele dar pentru ca vine vara o sa fie nevoie sa recuperezi m-ai repejor dar asta nu este batuta in cuie. Cand ajungi la fata locului te orientezi, m-ai repede m-ai incet m-ai spre suprafata apei m-ai in adancime, le incerci pe toate sa vezi cum ii place. Iar daca vrei sa arunci cat m-ai departe foloseste un fir m-ai subtire 0.22 s-au un 0,25 si lega mustele cu un 0,30 dar aici parerile sunt impartite, eu dau si cu 0,18 si nici un peste nu mi-a rupt firul pana acum.

bogdanbogdan
    Keymaster

E corect ce spune George. Daca este bine reglata frana la mulineta nu prea iti rupe firul un peste. Dar exista “nesansa” sa ai 2-3 avati in taparina si atunci e sarcina mai mare. Mai exista si agataturi, si cu un fir mai gros e putin mai probail sa scapi cu taparina sau o parte din ea.

Eu folosec ori monofilament de 0,22-0,25 mm, ori textil de 0,10. Un fir de linie care sa tinaa undeva spre 10 kg.

Pentru lansari extreme, in capatul taparinei pun un plumb simplu sau un pilker, greutate in functie de cat am actiunea lansetei.

Imi place ca imediat ce a intrat un doritor de sfaturi pe forum, cum am inceput toti sa le si dam. Parca eram plini de “stiinta” si nu ne asculta nimeni pana acum! Sper ca in curand sa inceapa si cearta intre sfatuitori.

Apropos Cristina, ce lungime are batul asta pe care doriti sa-l folositi?

golden fishgolden fish
    Participant

Asta are 2m lungime .dar nu cred ca e cazul sa-ti bati prea tare capul cu modificarile ca sunt doar 10cm diferenta.

bogdanbogdan
    Keymaster

Asa e, cred ca voi face taparinele doar cu 3 muste. stai linistita ca eu la bat de 2,70 doar cu 2 muste pe taparina dau. Exista avantaje si dezavantaje, dar cel putin pot sa strig “BRACONIERII” cat ma tin plamanii!

Eu cu 0,18 am scos 3 avati de 4-500 grame fiecare, diferenta o face frana la mulineta si actiunea batului. Folosesc bat cu atiune de 3-15g

Bogdane, in tarile civilizate te lasa cu 3 sau chiar 4 carlige. Eu cu 3 carlige sunt braconier doar in ochii unor ,,,,prosti care dau legi tampite””””””

bogdanbogdan
    Keymaster

Al meu ala de clenuti si obleti are actiupe pana la 30. Dar este flexibil pe toata lungimea lui. Al tau banuiesc ca are doar pe partea de varf elasticitate mare.

Al meu doar de la jumatate spre varf dar este ok, sunt foarte multumit de raportul pret calitate. Este Baracuda Warlock.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 27 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.