Recent Topics

Pescuitul cu taparina

Home Forums Tehnici de pescuit cu mustele artificiale Pescuitul cu taparina

Viewing 3 posts - 25 through 27 (of 27 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Cred ca batul lui George e ok, e usurel. Poate ca si un 2.40 ar fi ok si ar fi si mai usor. Eu am dat la Maliuc cu un 2.10 cu mulineta de 500 si fir textil de 0.08. Am luat avat si de peste 2 kg si am luat si cate 3 odata si a fost ok. Am folosit-o pe asta fiindca asamblul era mai usor si aveam nevoie de odihna. Placerea pescuitului e in stransa legatura cu echipamentul si e logic sa obosesti repede sau sa te plictisesti atunci cand lanseta e grea sau cand vezi ca altul arunca mai departe si prinde si tu nu poti. Sculele scumpe au alt avantaj, dai cu drag cu ele si sunt lucrate mai bine, au rezistenta dar eu am reusit sa fac treaba si cu bani mai putini. Se poate numai ca trebuie sa iti evaluezi bine posibilitatile si nevoile. Daca mai prinzi si peste deja e prea mult. 😉

bogdanbogdan
    Keymaster

Atata timp cat esti multumit de ea, nu conteaza nici brandul, nici pretul, decat pentru carcotasi. Daca scri pe un forum de “meseriasi” ca esti multumit de batul asta al tau, nu cred ca vei dori sa le citesti comentarile. Eu stiind ce ai reusit sa faci cu el pot doar sa spun ca e un bat cu care poti sa prinzi fara probleme avati la streamere. Cu siguranta exista si altele mai performante ( mai usoare, inele mai de calitate, mandrina mai rezistenta, etc… ), dar cu siguranta si cu al tau poti sa faci treaba buna.

Mai ales ca nu te doare prea tare la portofel daca ti-l fura cineva.

CatalinCatalin
    Keymaster

Meseriasii aia de care faci tu vorbire au un defect si anume ca eu am fost ca ei si probabil ei nu au fost ca mine. Eu am avut bat de spinning de 1800 ron dar si bat rusesc de sticla cu care inca mai dau. Stiu ca cele 18 milioane nu s-au justificat in niciun fel. Eu am puterea sa recunosc ca e o prostie sa arunci atatia bani pe lucruri care nu isi dovedesc efectiv valoarea MULT prea mare. Acum batul ala zace rupt iar cel de la Energo care a costat 100 ron se bate de 3 ani cu avati si de 4 kg… Romanul e fitos si plateste mult pentru asta. 💡

Viewing 3 posts - 25 through 27 (of 27 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.