Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul iarna la Cernavoda

Acasă Forumuri Planuri viitoare Pescuitul iarna la Cernavoda

Acest subiect conține 42 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 ani, 10 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 43 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vine iarna si aria de pescuit se reduce drastic, deja apa Dunarii masoara 11 grade ceea ce face ca pestele sa isi cam inceteze activitatea. Canalul de apa calda de la Cernavoda ramane singura optiune adevarata pentru pescuitul tuturor speciilor care isi vor gasi acolo conditii decente de trai si hrana. Temperatura canalului trebuie sa fie undeva la plus 10-15 grade fata de cea a Dunarii ceea ce face ca zona sa fie un adevarat rai al pestilor si pescarilor. Remarc cu placere ca anul asta pe 15 februarie pe un frig napraznic si la o temperatura a apei Dunarii de +2 grade, in canal avatii sareau si atacau obletii la fel ca pe timpul verii, iar noi cu streamere am reusit capturi frumoase de avat, salau si vaduvita.
    Duminica incercam sa facem deja prima iesire acolo pentru a lua pulsul zonei si a vedea daca pestii s-au retras spre apa calda si va vom tine la curent cu informatiile.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Parca ai inchis sezonul de pescuit. Sau la Cernavoda mergi la vanatoare?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Fac poze, filmari si socializez cu bastinasii. Am si niste tuica buna pe care o voi lua la mine. Nu pescuiesc.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Desi planul a picat si nu am mai plecat la Cernavoda in weekend asta m-a facut sa ma gandesc si mai mult la cate avem de facut acolo in iarna asta. Inca nu stiu daca baietii au destula rabdare si rezistenta dar ma bazez pe Gabi care imi spunea astazi ca ar vrea sa stam macar 4-5 zile. Sper sa reusesc confectionarea noilor streamere pentru avat si salau pe carlige barbless si sa fac si fac si noua linie cu doua streamere pentru spinning. La capitolul Fly fishing trebuie doar sa curat putin echipamentul de rugina… Toate noutatile vor aparea desigur aici dar cred ca peste vreo doua saptamani.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Prietenul nostru Gabi a vorbit astazi cu nea Sica de la Cernavoda si a mai aflat cate ceva proaspat de pe acolo. S-a prins bine salau si stiuca pe canal dar si pe Dunare. Acum e un moment mai putin bun dar pescarii sunt acolo la datorie. Avatul sare deci mananca…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cod portocaliu de pescuit! Prognoza meteo ne arata ca vin zile cu temperaturi pozitive de pana la 10-11 grade ziua la Cernavoda si cu minime de 1-3 grade cu plus.
    Fac un apel disperat la prietenii pescari cu potential de muscar, Eugen, George, Vali, Florin sa lase prostiile si sa ne adunam pentru o iesire.
    In decembrie cand am fost la apa calda cu Bogdan am reusit sa scoatem cativa pesti deci se poate. Nu va mai povestesc de expeditia din 2013 februarie cu George cand s-au capturat 33 avati.
    Va astept cu propuneri.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Deja a fost parafat acordul privind pescuitul comun al Buzoienilor si Darastenilor la Cernavoda saptamana viitoare.
    Vor fi doua echipe de muscari ce vor face jonctiunea pe autostrada in dreptul localitatii Drajna.
    Se va pescui o zi, marti, miercuri, in functie de vreme si tendinta cotei Dunarii.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

George are bagajul facut si doarme cu el la cap. Asteapta semnalul de plecare. A facut si liniile cu streamere! Asta e chiar o minune. Eu nu am pregatit inca nimic si ma gandesc sa le fac duminica. Nea Sica l-ar fi sunat pe George sa ii spuna cum stau lucrurile acolo. S-a prins bine salaias dar acum mâncă carasul bine. E de lucru la feeder. Viermusi, larve de libelula si ceva prafuri magice, benzar mix, ttx si alte secrete pescaresti. Avatul se pare ca e cam rar dar eu merg pe mana lui. Posibil sa prindem si apa pe crestere si atunci vom avea un avantaj. Temperatura Dunarii sper sa treaca de 4 grade si viiturile sa nu aduca prea multe gunoaie.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In seara asta plecam spre Cernavoda. Pe la 2-2.30 ma pun la drum urmand ca jonctiunea cu baietii din Buzau sa o facem la Drajna pe la 5.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iata si cele patru streamere legate pe carlige barbless cu care voi ataca avatii de la Cernavoda.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ne-am intors de la Cernavoda aseara pe o ceata deasa si obositoare. Nu a fost o zi bune pentru pescari, atat cei stationari cat si cei veniti pentru rapitori fiind mai mult dezamagiti. Apa canalului arata destul de bine si avea 19.5 grade. Eu si cu George am facut cateva curse cu mustele de la un capat la celalalt al canalului si chiar si pe Dunare in aval in speranta ca ii vom gasi pe acei pesti alocati noua dar nu a fost asa. Am reusit sa prindem cativa, obleti, avati, salai, stiuca si un fitofag dar nimic deosebit, exemplare mici si destul de rare. Salaul tragea bine si dimineata si seara dar nu prea depaseau dimensiunile legale. Am folosit muste pe carlige numarul 12-14 dar si mai mari, 6. Avatii au avut o activitate foarte slaba, cateva salturi pe la pranz si atat, mai mult atacau stiucile pe Dunare dar erau si ele destul de mofturoase cu nalucile noastre.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cred ca sinteti prea modesti. Eu zic ca e foarte bine daca ati reusit sa prindeti ceva in perioada asta, si la cati pesti mai exista in apele noastre.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 43 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.