Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul iarna la Cernavoda

Home Forums Planuri viitoare Pescuitul iarna la Cernavoda

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 43 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Am primit in urma cu 5 minute rezultatele preliminarii ale iesirii de azi de la Cernavoda. La muste artificiale cea mai mare izbanda a fost sabita, Gabi a prins cateva kilograme dupa ce i-am vandut pontul despre cum se prinde acest peste cu taparina.
    Ceilalti baieti care au fost, au dat doar la stationar si au luat fiecare cate 10-15 kg de morunas, platica, babusca, sanger si ciortan.
    Vremea a fost foarte placuta, soare si cald deci o iesire reusita.

CatalinCatalin
    Keymaster

In urma rezultatelor satisfacatoare obtinute de prietenii pescari din Pitesti dar coroborat si cu statisticile mele din anii precedenti am hotarat ca in jurul datei de 22 noiembrie sa plec la Cernavoda cu prietenul Gabriel si sa stam acolo 3-4 zile. Am facut cu el cateva calcule si daca nu am gresit foarte mult, e posibil sa ne petrecem multe zile si nopti pe canalul cu apa calda in aceasta iarna.

CatalinCatalin
    Keymaster

Planuri mari pentru duminica! Colegii mei pescari puturosi de la Falastoaca promit sa iesim pentru o zi la Cernavova. Daca nu ploua… Baietii sunt sensibili la ploaie dar cand ies cu motocicletele de teren si vin acasa ca niste porci nu mai sunt sensibili… Eu am bagajelul facut asa ca nu imi mai ramane decat sa vad cum va fi vremea.

bogdanbogdan
    Keymaster

Si eu am bagajul facut, nu ma uit la vreme ca nu mi-e frica de ploaie. Dar pana la Cernavoda am de parcurs cam 500km ( cam 10 ore cu masina ). Fara sa mai calculez drumul de intoarcere.

Ai promis ca rezolvi cu teleportarea, Catalin. Cata rabdare sa mai am?

CatalinCatalin
    Keymaster

Ramane cum am stabilit pentru duminica, ninge, ploua mergem sa pescuim. Astazi ma asez frumos la masa de legat muste si fac cateva pentru sabita ca vreau neaparat sa prind macar un kilogram.

bogdanbogdan
    Keymaster

Asa ramane. Eu voi fi acolo pe 30 decembrie. Pe malul drept al canalului.

Multumesc.

CatalinCatalin
    Keymaster

Puturosii mei colegi au renuntat la iesirea de maine… Nu ma plang, pestele meu nu il ia nimeni. Amanam teoretic pentru saptamana viitoare sau… pentru 30 decembrie.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am inceput si saptamana asta cu speranta ca ajung la un pescuit la Cernavoda. Planuri ar fi dar ramane sa vedem daca le si realizam. Poate sa stam chiar vreo doua zile.

CatalinCatalin
    Keymaster

Aseara am avut un vis urat, se facea ca sunt la Cernavoda si ca inghet de frig numarand secundele celor 13-14 ore de intuneric. Dimineata m-am adunat si am pus pe hartie o prostie cat mine de mare, o solutie rudimentara pentru incalzit cortul cu costuri zero. O pompa de apa de la o dacie veche si o paleta idem, doua furtune si un radiator tot de dacie eventual. Apa canalului are 20-25 grade.

CatalinCatalin
    Keymaster

E 99% sigura plecarea, la orele 00 sper sa ajunga pitestenii la mine apoi continuam spre Cernavoda. Informatiile primite de la oamenii nostri sunt bune, apa ar fi calda iar pestii ar avea activitate. Cu gerul nu am putut sa rezolv nimic dar ramane sa vedem pe pielea noastra cum se doarme afara la -2, -5 grade. Ma apuc sa mai leg cateva muste ca stocul e cam mic.

bogdanbogdan
    Keymaster

Va rezolv eu cu dormitul la temperaturi scazute. De fapt la orice temperaturi, depinde doar de cantitate. Stintific are formula C2H5OH, si se gaseste din belsug la noi in tara, doar ca denumirea comerciala difera.

Dimineata ne uitam prin galerii, nu ne faceti sa pierdem timpul degeaba!

Si, nu in ultimul rand:

MULT SUCCES LA PESCUIT!!!

CatalinCatalin
    Keymaster

Am rezolvat si cu acel 1% deci plecam! Care vrei sa te sun pe la 2 si 4? Cristina tu? 😆

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 43 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.