Recent Topics

Pescuitul iarna la Cernavoda

Home Forums Planuri viitoare Pescuitul iarna la Cernavoda

Viewing 7 posts - 37 through 43 (of 43 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

stiu ca te pricepi la auto, asa ca o sa-ti dau o idee simpla, facila de a-ti incalzi cortul.
    faci rost de un radiator de incalzit interiorul cabinei auto, se gaseau la multe masini din anii ’80(vezi poza), o conducta de cupru de cca.2,5m pe care o cuplezi la intrarea-iesirea radiatorului, lungimea acesteia fiind de cca.1m, iar la capatul celalalt o spirala gen alambic.umplii cu apa dispozitivul.
    radiatorul il introduci in cort, teava cu almbicul in exterior si intretii un foc sub alambic.asa vei avea caldura in cort!

Attachments:
    CatalinCatalin
    Keymaster

Asta e versiune pentru Delta, seara facem foc iar la culcare bagam spirala aia in jar si astupam groapa cu pamant. Aici e pacat sa mai fac focul daca tot avem agent termic gratuit. Sa vedem ce facem vara, un aer conditionat ceva?

golden fishgolden fish
    Spectator

Buna baieti,dupa cum sa observat deja am disparut putin din peisaj ptr o perioada de timp dar am revenit.Duminica am fost putin la balta noastra de stiuci dar nu am facut nimic altceva decat sa ne plimbam cu barca ptr ca nu am prins si nu am vazut nici un peste pe nicaieri tare ma tem ca nemernicii aia care baga plase l- au cam terminat.La Dunare n-am mai fost de vreo 2 luni ,nici nu mai stiu cum arata ,asa ca incetul cu incetul o sa cam terminam cu sezonul 2014 si il asteptam pe urmatorul sau cine stie poate vreo copca.

CatalinCatalin
    Keymaster

Si eu sunt aproape sa inchei sezonul, mai las loc doar de inca o iesire la Cernavoda cu Bogdan dar aia va fi doar de palmares.
    Acum doar ce am revenit dupa un maraton de pescuit la apa calda de 24 ore alaturi de Gabi si inca doi prieteni de-ai lui.
    A fost frig, textilul a fost chinuit rau de gheata formata, la fel si mulineta care se congelase cu totul la un moment dat. Nici monofilamentul nu a fost scutit de chin dar deranjul mai mare a fost lipsa pestilor. Apa era calda dar avea 2-3 zile de cand venea calda pe acest canal si probabil ca pestii inca nu au avut timp sa intre pe canal. Avatii lipseau cu desavarsire si intr-o discutie cu un proprietar de magazin de pescuit am inteles ca a fost un an foarte sarac de avat. Salau se prindea, am prins si eu cativa la musca si atat. La stationar morunas dar nu prea multi.
    Planuisem sa stam acolo peste noapte dar frigul ne-a facut sa strangem pe la ora 21 si sa plecam. Nu merita chinul…

CatalinCatalin
    Keymaster

Am o invitatie pentru sambata la Cernavoda si nu stiu ce sa fac. Urmeaza 2-3 zile de cod galben de ploi si vant dupa care se pare ca va mai iesi soarele. Dunarea se umfla bine de tot, deja are cresteri de 30-40 cm si raurile sudice abia se apropie de ea. Neajlovul e la a sasea mare inundatie in 2014!

bogdanbogdan
    Keymaster

Eu zic sa stai linistit acasa. Cu siguranta nu va fi prea placut, asta in cazul in care ati reusi sa ajungeti pana acolo.

CatalinCatalin
    Keymaster

La fel ca in ultimii ani, speranta pentru pescuit in sezonul rece imi este legata de canalul cu apa calda Seimeni-Cernavoda.

E adevarat ca braconajul este acolo la cel mai inalt nivel pe care l-am intalnit adica se folosesc plasele si ancorele ziua fara pic de rusine. Nici peste nu mai este asa cum era in anii din urma si nici apa nu mai este atat de calda, probabil ca dupa racirea centralei nucleare este folosita ca agent termic prin oras.

Oricum, ramane singurul loc in care exista o mica speranta a lunilor de iarna lungi… 

Planul meu este indraznet, vreau doua iesiri pe luna, bineinteles in parteneriat cu alti pescari, iar daca vremea permite si pestele este activ voi incerca si cate o noapte pe acolo.

Viewing 7 posts - 37 through 43 (of 43 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.