Recent Replies

Recent Topics

Mari si oceane

Acest subiect conține 22 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 4 luni.

Vizualizare 11 articole - 13 la 23 (din 23 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vine iarna si scade drastic si numarul partidelor de pescuit de la noi din tara. Nici litoralul nu face exceptie.

E vremea sa ne delectam cu capturile lui Ionut, pescar constantean purtat de nava pe care lucreaza, prin marile si oceanele lumii.

Pescuieste cu bucati de carne pe fund, la adancimi ce ajung si la 80 metri dar si cu clasicele taparine.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Scrumbie prinsa astazi la Agigea pe canalul dinspre ecluza

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cam asa arata un stavrid capturat pe coasta vestica a Africii de Ionut

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Anul asta visez sa ajung iarasi in Norvegia si Suedia la un pescuit de somon si macrou. Imi lipseste deocamdata un partener pe masura mea… 

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Alte ispravi

Iulian
    Participant

Cred ca vrei sa ma omori de inima mai Vasile, laso mai usor cu pozele de acolo ca ma faci sa merg peste ei si nu stiu daca o sa iti convina.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Perioada buna pentru macrou in Norvegia. Imi amintesc cum pe o taparina zdravana luam 8-9 pesti odata, adica tot ce este pe aceasta masa luam la doua aruncari.

E adevarat ca macroul umbla in bancuri si nu trage tot timpul, vine, pleaca, trebuie sa insisti si sa ai rabdare iar atunci cand apare sa incerci sa il tii langa tine cat mai mult, hranindu-l sau amagindu-l.

Exclud varianta eliberarii lui si in general eliberarea tuturor pestilor oceanici din aceasta familie deoarece raman foarte usor fara solzi, doar de la simpla atingere a maini, plus ca mor foarte usor si se ranesc usor datorita zbaterii accentuate.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

S-a reactivat Ionut adica a inceput munca prin sudul Atlanticului pe langa tarmul Angolei. 

Astazi baracuda si caracatita dar am vazut si multe alte specii prinse de el fie la taparinele pe care si le construieste singur fie la momeala vie, pui sarat sau bucati de peste.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Palamida prinsa in stramtoarea Bosfor. Cica ar fi mai iaftina decat hamsia. 

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Raiul pescarilor exista! Si nu putea fi altundeva decat in Norvegia. Ce avati, ce salai sau stiuci si bibani, vorbim de cod, de halibut sau cod negru. Vorbim de capturi de 20 kilograme bucata si de sute si mii de sarituri pe ora. 

400 milioane de metri cubi coboara prin stramtoare in fiecare 6 ore cu o viteza de 40 kilometri pe ora si deja simt cum imi tremura mana gandindu-ma ca intr-o zi voi fi acolo pe mal luptandu-ma cu pestii aia.

Catalin
    Catalin
    Keymaster
Vizualizare 11 articole - 13 la 23 (din 23 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.