Recent Topics

Pescuitul pe canale

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuitul pe canale

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 53 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Salut Marcel,

Deja doi pescari de Mures e cam mult pentru mine dar o sa ma chinui sa va fac fata.

Multi oameni ma suna si imi spun ca pe Mures sar sute de avati, in diverse judete prin care trece raul, dar asta inseamna ca este avat mult. Cred ca e nevoie de timp pentru a-i gasi locurile pe unde se ascunde.

Participant

Dupa parerea mea chiar exista mult avat pe Mures. Pot sa-ti spun ca vara merge foarte bine la vobler, atat el cat si somnul. Despre locuri ce sa spun ? Il gasesti foarte usor: in orice valtoare arunci voblerul imposibil sa nu prinzi. De obicei eu pescuiesc in balastiere. Foarte mult e adunat in zonele acelea. Merge bine si pe prundisuri cu apa mica in momentul in care depune cleanul. Tot atunci o sa prinzi bine si somn.

bogdanbogdan
    Keymaster

In ultimele zile rezultate slabe la rapitor, apa este buna, multe atacuri la suprafata, dar capturile tind spre zero.

La stationar s-a mai prins ceva caras, morunasi si mrenute foarte mici.

bogdanbogdan
    Keymaster

Am facut o mica iesire pana mai jos de Mintia. mi-a aratat Marcel cateva locuri cu potential pe care le voi incerca sezonul viitor.

la canal la Mintia pestii ne-au cam pacalit. Salaii au fost activi pana la apusul soarelui, avatii nu i-am vazut deloc. Am stat pana s-a facut intuneric, dar numai un strapazan s-a mai prins.

Marcel a fost si de data asta premiantul, cu 2 buc. in 20 min, pana a apus soarele.

Maine merg singur, poate reusesc sa urc si eu pe podium.

Era sa uit. Am prins si eu o parasuta a lui cineva de pe malul celalalt. Am avut ceva emotii, parea o captura de invidiat.

CatalinCatalin
    Keymaster

Intrebare: 

Cati ani avea parasuta?

bogdanbogdan
    Keymaster

Dimineata asta a fost slabut la rapitor. 3 avatei la 20 cm si un clenut putin mai mare.

La stationar s-a luat ceva morunasi.

Mai merg maine seara.

bogdanbogdan
    Keymaster

In seara asta m-am distrat cu avatei si clenuti la rotative mici. Binenteles toate capturile au fost si ele pe masura nalucilor. Pesti erau undeva trecuti de palma, cam 17 – 22 cm.

La streamere n-am avut nici o prezentare nici la suprafata nici intre ape. Streamerele erau mult mai mari decat rotativele, probabil asta a fost cauza. Maine iau cu mine si streamere mai mici.

Spre seara un coleg pescar a prins la twister 2 salai undeva la limita legala de retinere, nu stiu daca au fost eliberati sau retinuti.

La stationar am inteles ca a mers foarte slab toata ziua.

Apa a fost scazuta, vremea superba pentru un sfatrsit de octombrie.

Se pare ca e adevarat faptul ca niste rotative potrivite ( nu neaparat si scumpe ) te pot face sa te simti bine la o iesire care se preconiza a fi una plictisitoare si fara actiune.

bogdanbogdan
    Keymaster

O seara foarte slaba.

Un puiut de avat la o oscilanta usoara si un starapazan prins de Marcel.

Apa la nivel mai ridicat decat ieri, deci numai buna, vremea foarte frumoasa, dar rapitorii nu erau in zona.

Nici stationarul nu a mers bine, in cele 2-3 cat am stat pe-acolo am vazut o singura mrenuta cat palma.

Se poate spune ca Marcel a fost campionul din seara asta cu strapazanul lui de vreo 30 cm.

Dimineata ma prezint iar la canal, si daca nici o zi nu e ca alta inseamna ca ar trebui sa prind si eu ceva!

CatalinCatalin
    Keymaster

Exagerezi cu pescuitul…

bogdanbogdan
    Keymaster

Ieri cred ca a fost o zi buna pentru salau, din pacate l-am incercat doar spre sfarsitul zilei cand am avut 3 capturi si 2 scapari.

Peste zi am incercat la avat, la streamere nu a mers deloc. Am prins cativa avati si cleni mici la rotative.

Am scos o plasa monofilament din apa, erau 4 mrene moarte agatate in ea.

bogdanbogdan
    Keymaster

Zi foarte slaba la rapitor, si mai slaba la stationar.

Un clean la 35 cm, si in rest pauza!

Attachments:
    CatalinCatalin
    Keymaster

Ma bucur stiind ca l-ai eliberat, asta conteaza cel mai mult.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 53 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.