Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul pe canale

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuitul pe canale

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 53 total)
  • Author
    bogdanbogdan
    Keymaster

Sti foarte bine ca nu duc pesti acasa. Totdeauna gasesc motive fata de cei apropiati ca sa nu imi mai ceara sa  manance peste pescuit de mine. De multe ori ii mint. Ei nu inteleg pescuitul ca si un sport. Si totusi as avea pretentia asta din partea lor.

E greu sa-i faci pe oameni sa inteleaga ca pescuitul este un sport.

CatalinCatalin
    Keymaster

Revin la imaginea cu parasuta in care sunt prinse mrenele. Imaginea arata clar care este dimensiunea distrugerilor cauzate de aceste dispozitive, chiar si atunci cand devin inactive adica atunci cand sunt aruncate sau pierdute in albiile raurilor.

bogdanbogdan
    Keymaster

Am prins un singur clenut astazi. A fost o zi foarte slaba.

M-a intrigat faptul ca iar am scos o plasa ( parasuta ) cu 2 pesti inca vii. Si cu o naluca de-a mea pierduta acum 2 zile! Am reusit sa-i eliberez cat timp mai bateau din branhii.

Mi-e scarba sa mai scriu.

Celor cu care am mai vorbit le-ar placea sa fie mai bine si mai curat, dar nu pun mana efectiv sa faca ceva. Asteapta ca sa vina organizatii, guvernul, presedintele, etc.. . Putori!!!

Nu conteaza, eu imi vad de treaba mea.

Participant

Naluca recuperata nu era cunva cicada de-amea????????? Ca la cate am lasat toamna asta ……

Participant

Am auzit astazi niste zvonuri: cica a intrat avat pe canalul orasului. Prind plutasii la stationar. Toti sunt frati, cam 20-25cm. bucata. Tind sa cred ca este adevarat pentru ca a mai fost o toamna cand se prindea acolo doar avati si obleti. Prietenul meu spunea ca a vazut aseara la un vecin de-al lui avati prinsi. Vreo 30 de bucati. Sambata o sa verific daca este adevarat.

CatalinCatalin
    Keymaster

In primul rand Marcel nu inteleg pe care canal… Pe canalizarea orasului? Si aia pescuiesc acolo???

E pacat ca se retin exemplarele mici, am si eu prieteni sacosari care nu inteleg scopul pescuitului recreativ…

Participant

Da Cataline, pescuiesc unde se varsa canalizarea orasului Deva in Mures. Asta nu e nimic, am vazut pe unii luand mirenute si cleni de 10 cm. La unii ” foamea” e mare. Asta vara cand am eliberat un somn si m-au vazut 2 erau in stare sa ma manance de viu.

bogdanbogdan
    Keymaster

Da mai Catalin, de canalul de la Mintia e vorba.

Cat despre avati, eu sint mai retinut. Intradevar sint destul de multi, dar mici si foarte mici. Aia 25-30 cm real ar fi cam 15-20 cm. De cateva saptamani de cand merg la canal n-am vazut nici un stationar sa scoata ceva mai mare de 20-25 cm.

E regretabil faptul ca nu sint eliberati.

Mi-e tot mai scarba! Zilnic scot parasute din apa! Nu stiu cand si cine planteaza atatea!

Degeaba am strans gunoaiele si peturile de pe jos, ca nu s-a schimbat mare lucru.

Nu vreau sa vorbesc despre oamenii care vin acolo la pescuit. Cea mai mare parte dintre ei sint foarte in regula din aproape toate punctele de vedere ( eliberarea pestilor este subiect interzis pentru majoritatea lor ).

CatalinCatalin
    Keymaster

Hai mai bine lasati vorbaria ca e zi frumoasa si astazi si fugiti la pescuit. O sa fie vreme si de povesti in curand cand va veni iarna peste noi. 

Participant

Bogdane, nu de canalul de la Mintia vorbeam, era vorba despre canalul orasului.

bogdanbogdan
    Keymaster

M-am prins si eu pana la urma.

Nu credeam ca se mai pescuieste acolo.

CatalinCatalin
    Keymaster

Mai rau imi suna faptul ca se retin pestii pentru a fi mancati. 

Defapt fiecare mananca ce vrea, asa cum spunea un bun prieten de-al meu, cel mai bun peste este cel proaspat prins de tine.

Pofta mare prietene!

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 53 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.