Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul pe râul Strei

Acasă Forumuri Pescuitul pe râuri Pescuitul pe râul Strei

Etichetat: 

Acest subiect conține 15 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 ani, 2 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 16 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Atentie pescari muscari, si nu numai, care pescuiti pe raul Strei,

Un weekend la iarbă verde era cât pe ce să se transforme în tragedie, pentru patru adulți și doi copii din județul Hunedoara. Cei șase, membri a două familii, au rămas izolați pe o insulă din mijlocul râului Strei. Ei au fost salvați de pompieri, care i-au adus, pe rând, la mal, cu o cordelină. Cele două familii au iesit la un grătar pe o insulă de pe râul Strei, în zona Călan. La un moment dat, și-au dat seama că nivelul râului a crescut brusc și că nu se mai pot întoarce la mal. Și asta după ce angajații hidrocentralei au dat drumul surplusului de apă la barajele din amonte. Oamenii au sunat după ajutor și, în scurt timp, au sosit mai mulți pompieri, un echipaj S.M.U.R.D. și un scafandru, care au întins o cordelină de la mal la insulă și i-au adus în siguranță pe uscat. Nu este primul incident de acest fel, înregistrat în zonă. Și în lunile trecute au mai fost cazuri în care oamenii au rămas izolați pe insulițele Streiului, după ce nivelul apei a crescut brusc.

Articolul este de astazi si se spune ca in ultima saptamana este al treilea grup salvat de pompieri in acea zona in care debitul crescut brusc ii ia prin surprindere pe oameni.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Abia acum am vazut ce ai scris despre Strei, este foarte adevarat.

In foarte scurt timp nivelul apei creste la un nivel periculos. Tot timpul trebuie sa fi foarte atent deoarece in maxim 2 minute debitul devine foarte puternic si nu mai poti traversa raul.

Si eu am patit sa ies pe malul opus de unde aveam masina datorita cresterii bruste a apei, dar am fost precaut si lasasem cheia la niste prieteni pescar de staionar care m-au recuperat in aproximativ 1 ora.

Nu stiu daca exista personal la baraje, este posibil sa fie comandat automat in functie de cerere. Oricum in multii ani de pescuit in aval de baraje pe Strei am observat ca nu exista un program fix.

DECI MARE ATENTIE!!!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

CLENI FITOSI!

In urma ultimelor 2 dupaamieze petrecute pe Strei, sint obligat sa ma declar IMPOTENT si sa cer sfaturi!

Ieri 3 clenuti si un oblete in 3 ore, azi 2 clenuti si 1 oblete in 2 ore.

Vremea perfecta, apa si mai perfecta. Nu pot sa dau vina pe ele.

Mustele, cele conscrate cu care am prins de nenumarate ori.

Stilul de pescuit cu buldo, ca si alte dati, si 2 muste pe taparina.

Comportamentul pestilor ( clenilor ) exagerat de precaut. Am avut atacuri doar la prima lansare intr-un loc. Urmatoarele lansari in acelasi loc au fost fara atac, indiferent daca am avut captura sau nu.
    Si atacurile s-au petrecut doar in locuri in care apa era statuta si foarte mica. OBLIGATORIU trebuiau indeplinite aceste 2 conditii. Obletii atacau si mai pe curent, dar carligele fiind pentru clean, deci cam mari pentru ei nu am prins decat 1 oblete nebun.

In afara de a astepta timpuri mai bune, nu mai stiu ce sa fac, asa ca vo rog SFATUITI-MA!!!!!!!!!!!!!

Accept toate sfaturile, dar cu siguranta nu le voi pune pe toate in aplicare.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iti spun mereu si le spun tuturor ceea ce am invatat si eu de la profesor, cand nu trage pestele la o musca pune una mai mica! E prima regula, apoi umbla la culori.
    Oricum nu inteleg de ce te vaiti ca o baba cand rezultatul de azi e net superior celui de data trecuta. Next time probabil ca va fi si mai bine, ceva de genul in 7 ore 2 clenuti si 5,5 obleti.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am avut 30 de minute de aruncat cu mustele pe Strei, in zona Bretea. Nimic deosebit, cativa clenuti de 14-15 cm, 2-3 obleti si cateva BELDITE.
    In sfarsit am aflat cum se numeste acest peste asemanator cu obletele. E plin streiul de BELDITE, si acestia ataca mustele fara nici o retinere. Eu nu prea prind deoarece carligele folosite de mine sint indeosebi pentru clean, deci prea maricele pentru gura lor.

Pentru amatorii de ultralight, este un peste care nu te lasa balta niciodata. Nu este sperios, nu are pretentii de culoarea a mustelor, doar carligele sa fie suficient de mici.

Si gurmanzii se pot declara fericiti dupa o tigaie de beldite mujdei.

Mai jos va plagiez o descriere detaliata a acestui pestisor nebunatic.

” Beldita
    BELDITA (Alburnoides bipunctatus)

Raspandire
    Acest peste mic poate fi gasit pretutindeni in raurile reci, limpezi si cu cursul relativ rapid din Europa, din nordul Alpilor si pana in Marea Nordului si Marea Baltica. Traieste in toate apele care alcatuiesc bazinulul Marii Negre.
    In Romania, beldita se gaseste in toate raurile mai mari, ca Prut, Siret, Bistrita, Trotus, Barlad, Dorna, Gilort, Somes, Mures, Crisuri, Olt, Timis, Bega, Jiu, Tarnava Mare, Cibin, Varghis, Cerna, Crasna, Bereteu, in portiunile superioare, in Transilvania traieste si in multe lacuri si helesteie dintre dealuri si de campie (Zau de Campie, Taureni, Cefa, Taga, Inand etc.).

Descriere
    Corpul belditei este lunguiet, turtit lateral. Linia dorsala si cea ventrala sunt arcuite aproape simetric. Gura se deschide in varful botului, maxilarul inferior ridicandu-se putin in sus. Ochii sunt relativ mari. Inotatoarea situata sub coada incepe dincolo de nivelul unde se termina inotatoarea dorsala.
    Spatele pestelui este verde-brun sau verde inchis, uneori verde-albastrui cu sclipiri de otel. Flancurile si burta sunt verzi-argintii, cateodata alb-argintii. In general, intregul corp are o stralucire argintie. Linia laterala este marginita de o multitudine de puncte negre. Corpul pestelui este brazdat longitudinal de doua dungi de culoare mai inchisa, albastru-negricioasa, care devine si mai intensa in perioada reproducerii, inotatoarele dorsale, caudala si pectoralele sunt verzi-gri, tivite cu negru, restul inotatoarelor fiind galbui sau portocalii, in perioada reproducerii. Pielea ce acopera burta in portiunea dintre inotatoarele pectorale si cea ventrala are o culoare rosiatica-portocalie. Aceasta caracteristica serveste ca reper la deosebirea puietului de beldita (pe flancurile caruia nu au aparut inca punctele negre, caracteristice) de puietul de clean. Coloritul ochilor este de asemenea caracteristic: deasupra cafeniu, dedesubt argintiu, iar cercul din mijloc galben.

Dezvoltare
    Beldita este un, cu o lungime medie de 9-10 cm (rar peste 14-15 cm) si greutatea medie de 10-12 g (exemplarele mai mari de 35 g sunt exceptii).

Biologie
    Beldita traieste in carduri. Spatiul sau de viata il constituie raurile, incepand cu zona pastravului si pana la cea a scobarului si a mrenei, de obicei in imediata apropiere a fundului apei. Ii plac apele limpezi, bogate in oxigen dizolvat, mai reci si cu adancimi medii, unde albia este acoperita de pietre si nisip. Nu patrunde pana pe cursurile superioare ale paraielor de munte, cu debit insuficient si neuniform.
    Consuma de obicei hrana de origine animala, pe care o gaseste la fundul raului, ca de exemplu rame mici, melci minusculi, insecte acvatice si larvele acestora, recurgand doar foarte rar la hrana de natura vegetala. Este un peste care inoata rapid, vioi.
    Beldita isi depune icrele in iunie-iulie, pe pietre sau printre pietrele de pe albie, in locurile unde curentii raului sunt mai puternici. Beldita este insa, mancata de: clean, avat, mihalt si somn.

Pescuitul Sportiv
    Pentru pescarii sportivi beldita prezinta interes in primul rand ca momeala.
    La pescuitul cu undita se foloseste cel mai mic carlig, nadit cu o rama mica sau cu musca moarta. Beldita poate fi pescuita si cu musca artificiala de dimensiune minima, indiferent de culoare. Acest peste inoata in carduri, nu este foarte precaut si cu oarecare experienta, poate fi prins in numar mare intr-un timp destul de scurt. Se foloseste o undita usoara si flexibila, guta de 0,10-0,15 si carligul cel mai mic (20). Pluta trebuie sa fie foarte sensibila. Ca in mai toate cazurile, la pescuit, apropierea de rau se face cu precautie, pana la mal, iar undita se arunca in sensul invers curgerii raului. Daca dam de locul unde exemplarele de beldita se intretin in straturile superioare ale raului, nu mai trebuie sa ne schimbam locul pe mal. Nada si carligul se arunca in apa in fata lor, iar pestii nu intarzie sa muste. Carligul trebuie intepat imediat dupa ce pestele a muscat, in caz contrar nu mai poate fi prins. Beldita musca cel mai bine in zilele cu soare fara vant.
    Legea nu prevede limita minima admisa la pescuit.”

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Arata mai degraba a plaici sau babusti.

golden fish
    golden fish
    Participant

Eu zic ca mai degraba aduc cu niste obleti mai mari.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Da, este ca un oblete putin mai lat si mai colorat.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Eeeii, dragi forumisti in ultimele 7 zile am iesit in 5 dintre ele la pescuit de clean pe Strei. Rezultatele au variat de la 0 ( ZERO ) la muuuult peste asteptari. Incerc sa trag niste concluzii, dar mi-e foarte greu. Sper ca in viitorul apropiat sa scriu intr-un articol, in linii mari, ce am facut si cum am reusit sa am prezentari, si facand acelasi lucru am reusit sa nu am nici macar o tentativa de atac.

La ultima mea scriere pe forum despre raul Strei, eram terminat. Nici un pestisor. Ma gandeam din nou sa ma las de pescuit. Din fericire n-am facut-o, urmatoarea zi m-am prezentat la datorie si s-a resetat totul. E incredibil cum niste pestisori iti pot schimba viata in asa hal!

Sper ca de data asta sa ma tin de cuvant si sa scriu juma’ de pagina despre pescuitul la clean pe apa asta minunata care se numeste STREI!

Ca paranteza ( am prins peste 100 de clenuti la 20-22 cm in 90 minute ). Asta a fost in seara urmatoare celei in care ma gandeam sa ma las de pescuit. Pierdere de timp si money. No, bine ca mi-a trecut. Nu cred ca ma mai pot lasa. Si daca ma las, la varsta asta de ce sa ma mai apuc???

Nelu
    Nelu
    Participant

orice barbat are de ce sa se apuce! 😛

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Maine 19 decembrie 2014, soarta mea este hotarata.

Dupa ce rezolv problemele de servici, pun soldanele si testez apetitul clenutilor si al obletilor. In ultimele 2-3 saptamani i-am vazut in numar extraordinar de mare. Dar se manifestau foarte apatic. Nu-i mai interesa nimic din ce cadea pe apa, diferit total fata de acum 7-8 saptamani cand se inghesuiau la orice. Banuiesc ca datorita temperaturii scazute a apei, automat si-au redus activitatea si in acelasi timp nevoia de hranire.

Dupa tentativa de maine o sa fac un rezumat pentru perioada toamna-iarna de pescuit cu muste la clean pe Strei, atat cat ma duce pe mine mintea.

Concluzii personale din ceea ce mi s-a intamplat in mod real voi avea, dar posibil sa nu fie 100% adevarate. Se stie ca Streiul este cea mai placuta apa de pescuit la clean PENTRU MINE.

Unora li se va parea ceva normal, altora li se va pare greu de crezut. Eu voi descrie doar faptele care le-am trait, voi incerca sa fiu cat mai putin subiectiv ( Streiul Mediu si Inferior fiind apele mele din TOP 2 in ceea ce priveste pescuitul la clean ).

Sezonul inca nu s-a inchis!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ca sa il parafrazez pe maestrul pescuitului la musca din Romania, sezonul pescuitului la musca nu se termina niciodata!
    Si atunci cand ultimul peste va refuza sa mai manance o musca, mustele se vor manca intre ele si astfel sezonul va continua sa ramana deschis!

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 16 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.