Planuri de pescuit pe termen scurt

Home Forums Planuri viitoare Planuri de pescuit pe termen scurt

Tagged: 

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 322 total)
  • Author

Se pare ca vremea este impotriva mea de a merge la pescuit.

bogdanbogdan
    Keymaster

La noi se numeste ” nevasta ” chestia aia care e impotriva de a merge la pescuit. Incerc sa-mi imaginez cum i se zice la soacra in zona voastra. Taifun?

Se pare ca am reusit sa ajung si la pescuit si am avut capturi foarte frumoase, una chiar neasteptata.

Stiu eu ce sa zic mai Bogdane? Taifun, uragan, tunami astea sunt pistol cu apa rece. Restul vine de la sine, eu nu mai zic nimic.

CatalinCatalin
    Keymaster

Recunosc, sunt un individ putin atipic, mai ales cand vine vorba despre pescuit. Ploua, ninge, apa tulbure, adica vreme de stat in casa numai ca eu m-am hotarat sa plec putin prin Delta. Nu ar fi prima data cand plec pe furtuna si cod rosu si de multe ori am avut parte si de capturi si de pescari putini prin preajma. Ideea ar fi ca oarece tovarasi sunt in Delta de doua zile si bat zona Maliuc-Nufaru adica un mic paradis si pentru mine si in plus au pus la bataie si doua bonusuri, o masina care pleaca maine si in care se gaseste un loc liber 😉 , si o barca cu un motoras de 5 cai libera la destinatie… Ce si-ar mai putea dori un muritor de rand? Stiu ca sunteti ingrijorati pentru mine sa nu racesc pe acolo dar stati linistiti, ma voi imbraca bine si in plus am si ceva tuica pusa deoparte, asa ca medicament.

CatalinCatalin
    Keymaster

Planuri pe termen scurt:

-in weekend o iesire la Giurgiu cu barca pe Dunare dupa avat si salau

-3-5 iulie o iesire pe japsele din zona Giurgeni-Stancuta la caras, ciortan, rosioara si stiuca

-in jurul lui 9 iulie planuim o iesire in Delta cu Vali de la Pitesti

-spre sfarsitul lunii ar fi momentul pentru o saptamana la Sulina, aici astept propuneri dar ideea mea ar fi sa stau o saptamana cu cortul pe plaja

CatalinCatalin
    Keymaster

Revin cu cateva date mai precise legate de plecarea cu Vali.
    Am stabilit sa ne punem la drum luni noaptea pe 14 iulie adica sa vina el la mine dupa care sa continuam drumul. Vom fi se pare doar noi doi si cu fetele deci in total patru si am hotarat sa mergem cu o masina. Posibil sa il rog pe Koade sa ne dea loganul lui deoarece are si bari sus pentru a mai pune ceva bagaje.
    Locatia aleasa ar fi zona Pardina, locul meu de suflet cu campare pe Dunare si montat stationar plus iesiri pe canal 36 sau Sireasa.
    Marti dimineata vom bantui un pic prin Tulcea pentru permise si cumparaturi apoi cu bacul de 11 sa incercam sa traversam pentru a putea pe la ora 13 sa fim asezati si sa pregatim prima masa in Delta. Vineri ne intoarcem, facem partida de dimineata dupa care strangem bagajul si pe la 10 incercam sa plecam spre bacul de 12.
    Pare o iesire scurta dar sunt sigur ca vom avea destule de povestit la intoarcere si am sperante si la ceva capturi mai grase…

Mai vrea cineva sa mearga cu noi?

bogdanbogdan
    Keymaster

SI TARA HATEGULUI???

Amanam spre sfarsitul lui august? Nu ar fi rau nici asa, la munte e perioada cea mai buna, atata doar ca zilele sint mai scurte si noaptea mai racoare. Dar vremea e mai stabila.

Oricum a fost foarte bine ca nu am facut in perioada asta Tara Hategului. La ce ploi au tras azi dimineata, ma mir ca Muresul arata asa cum l-am vazut la ora 15.00. Adica maricel si nu prea tulbure. Dimineata era ca si ciocolata calda. Oricum, maine se vor vedea efectele ploilor de azi pe Mures. Acum abia se scurg noroaiele de pe dealuri, si abia maine ajung in Mures.

Hmmmmmm….. . Cort pe plaja la Sulina…… . Si pescuit in toata zona……… . Si eu vreau!!!!! Daca-i zic la nevasta-mea, il va trece ca motiv temeinic de divort in dosarul deja suprasaturat de motive. De fapt unul in plus, ce mai conteaza? Cand ziceai ca-i plecarea?

CatalinCatalin
    Keymaster

Stabileste tu data cand sa venim la Deva, in Pardina stam doar 4 zile iar celelalte iesiri nu sunt fixate inca. Si nu uita de iesirea din toamna de pe Sireasa.

bogdanbogdan
    Keymaster

Nu-i problema! Eu pot sa stabilesc perioada oricand sau oricine o poate stabili oricand. Dar s-ar putea ca Sf. Ilie sa nu prea fie de acord ca noi sa ne simtim bine.

Eu propun sa mai asteptam pana ce vremea devine mai stabila, din pacate nu mi-a fost transmisa data excta, dar cu siguranta va fi anul acesta.

Din cauza ca este an electoral, eu zic sa nu ne luam dupa promisiuni si sa avem rabdarein continuare. Decat o expeditie ratata, mai bine una lipsa. Sau gresesc?

Sireasa este la toamna, septembrie-octombrie-noiembrie. Promit ca va fi BINE!!!

CatalinCatalin
    Keymaster

De o iesire pe Mostistea ce ziceti? Canal Dorobantu?

CatalinCatalin
    Keymaster

Asa cum va spuneam zilele trecute, maine iesim putin la o caraseala cu Eugen. Locatia o cunoaste el dar in principiu mergem pe Mostistea sau canalul de la Dorobantu si vedem acolo daca e sa fie caras, rosioara sau altceva. De control o sa imi iau la mine si barcuta, nu de alta dar pana la Dunare sunt vreo 8 kilometri si cine stie…

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 322 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.