Recent Replies

Recent Topics

Povesti pescaresti

Home Forums Dimineata la cafeluta Povesti pescaresti

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 80 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Bogdane, de povestea aia clasica cu “impodobeste mama bradul” ce stii? Aia unde va fi postata?

CatalinCatalin
    Keymaster

Gasesc pe internet in ultima perioada, la aceiasi indivizi niste poze gogonate rau de tot.

Gogonati sunt si ei fiindca sunt cu totii implicati in diverse afaceri din domeniu, balti, nade, momeli, asociatii… Inainte o gogonau mai usor, puneau cateva kilograme si dadeau imaginii o tenta romaneasca, acum au trecut la pesti mutanti si se presupune ca sunt de prin alte parti. Cum dracu sa crezi ca in Romania ar exista stiuci de 24 kg sau bibani de 5 kg!

Deci acest exemplar tine in labutele lui foarte intinse o stiuca de 24 kg, adica echivalentul unui sac gras cu adeziv. Nu mai punem la socoteala faptul ca stiuca aia, vie, deasupra apei ar putea sa ii traga una in moaca aia mincinoasa si sa se duca in apa inaintea sedintei foto.

Alte neajunsuri, fata relaxata in ciuda poverii, stabilitate uriasa a tubului flotant, calitatea foarte slaba a pozei ( rezolutie mica )… Si peste 200 likeuri…

CatalinCatalin
    Keymaster

Amintirile ma chinuiesc…

Dupa 1989 am inceput sa pescuiesc intr-o zona foarte frumoasa si bogata in peste pe atunci, zona Gropeni-Stancuta. Mergeam acolo in general pentru caras si pescuiam de regula pe canalele din jurul Stancutei si pe japsele formate de revarsarile Dunarii din primavara. Peste era destul, nu cred sa fi fost acolo vreodata si sa nu fi prins peste din belsug. Cunoasteam fiecare canal si canalut de acolo…

Prin 1993 m-a pus dracu sa il iau si pe prietenul meu Tutus ( eu ii zic Ciff ) cu mine. Aveam masina, benzina, scule de pescuit, adica tot tacamul. El nu avea nimic, defapt niciodata nu a avut nimic nici de pescuit si nici de altele. Venise din Israel si isi adusese de acolo o varga telescopica, o rola de nylon si o cutie cu 100 carlige. Parca le vad si acum, acele erau din cele cu baitholder. omul avea un puternic aer de superioritate, aerul celui plimbat prin lumea civilizata, care se intoarce acasa printre amarati. Ca sa mai fac o paranteza, va spun ca eu m-am dus sa il astept prin aeroport si mi-am pierdut o noapte pe acolo iar cand a aparut a fost mare bucurie. Stiti cum era, venea tovarasul de afara, bani, povesti… De unde, el deja vorbea trei cuvinte in romana si unul in ebraica. Facea cam asa, Boss m-a omorat mazganul ala. ce e ala ma? Mazgan, cum ii zice aici la voi? Aer conditionat? Am rabdat si am tacut. Pe drumul prin Otopeni incepe sa se vaite, mama ce bezna e aici la voi, cum puteti trai asa? In Israel sunt becuri peste tot, in fiece sat, apa curenta, canale… Am luat foc, i-am administrat rapid o superdoza de injuraturi romanesti cu mame, decedati si alte alea si am vrut sa il dau jos din masina. Pai bine ma nesimtitule, pleci un an doi dintr-o tara in care ai stat 30 ani si nu mai stii limba, nu mai poti trai, Otopeniul, care era foarte bine luminat lui i se parea intunecat si tot asa. L-am potolit repede dar credeti-ma ca am simtit pe pielea mea inca de atunci acest sindrom al leprelor plecate din tara si care la intoarcere faceau pe domnii. Au urmat in timp italienii, spaniolii… 

Ei bine cam acesta era Ciff al meu, cel cu care am hotarat atunci sa plec la peste. Nu doar cu el, eu aveam trupa mea de pescari braileni si acum ieseam cu Adi si cu Viorel. E posibil sa mai uit din detaliile acelor zile dar stati linistiti fiindca voi completa cu ceva fantezii.

Aveam ceva informatii ca se prinde peste undeva la intersectia dintre canalul principal care venea de la statia de pompare din Dunare si un canal secundar. Era acolo si un pod rutier. 

In fine ne-am asezat fiecare la locul lui si ne-am apucat de treaba. Pe vremea aia fumam, beam un vin, o bere si ne aduceam aminte de aventurile din anii din urma, asa ca baietii.

Ce facea Ciff? umbla de colo colo, cand pe un canal, cand pe celalalt, cand pe o parte cand pe cealalta. Comenta intr-una, Boss aici nu e peste, am venit atatia kilometri pentru un caras, asta il prindeam si nu stiu unde, unde m-ai adus, ce loc de rahat… Cand prindea cate un peste schimba placa, ia uite Boss ce carasoi, iti place, da asta e cel mai mare, da ai tai sunt mai mici si tot asa. Recunosc ca mi-am pus in cap sa il inec de mai multe ori.

Totusi bomboana de pe coliva a fost alta. A venit la un momentdat si s-a pus sa dea intre noi. Telescoapa lui era mai lunga decat stufurile noastre si arunca undeva in buza unui palc de vegetatie. Dupa cateva lansari agata montura si incepe spectacolul. Tinea mortis sa scoata de acolo montura. Degeaba ne-am rugat toti de el ca ii dam fir, carlige, ii legam montura, nu si nu ca el vrea sa o scoata pe aia ca asa vrea el. Si ce credeti ca i-a dat in cap? A tras de bat, a rupt montura apoi cu batul a batut in stuful ala aproape o ora ( nu e gluma, o sa va confirme el ), pana cand stuful baiat destept a cedat. Apoi a agataf firul si l-a adus pe mal fericit. Noi am fost obligati sa strangem si sa parasim zona si in final sa plecam acasa fiindca nu se mai putea pescui acolo dupa ora aia de batut apa.

Asta e Ciff pescarul. Sa nu credeti ca a realizat ce a facut. A tinut-o pe a lui ca locul era prost si alte prostii. Daca am gresit sau omis ceva sa ma corectezi prietene drag!

Si voi vreti ca omul asta sa scrie despre aventurile lui pescaresti? Sunteti siguri?

A, era sa uit, m-am incadrat in tema siteului sau sunt pe langa?

TutushTutush
    Spectator

Le infloresti calumea. Cred ca era 96-97 si caeasii erau la palma. Parca imi amintesc ca eu am prins cel mai mare peste. Ha ha

bogdanbogdan
    Keymaster

Da Cataline, te-ai incadrat foarte bine.

Acum, daca vrei poti sa scri si cum se curata caloriferele cu coca-cola ca poate unii mai batrani am uitat si chiar ne intereseaza. Tocmai pentru asta am intrat pe un forum despre pescuit. ( aliniatul acesta este o gluma, va rog sa nu va luati de mine prea tare ! )

Cat despre poveste eu ce sa cred acum mai Tutush??? Tu confirmi ca erau carasei si erau cat palma si ca ai prins si cel mai mare peste, dar Catalin zice ca erai nemultumit de locul ala si probail ( gandesc eu, poate gresit ) ai facut ceea ce scrie in poveste ca sa-i convingi cumva sa plecati din locul ala nenorocit.

Ca era in 93 sau 96 nu cred ca are relevanta dacat in faptul ca poate ai stat mai mult timp decat un an doi prin strainatate, si ai mai uitat din cuvintele romanesti.

Nelamurirea mea este acuma daca era loc bun sau nu era bun. Si poate facem o excusie ca sa vad si eu tufa aia de stuf care a cedat prima in aceasta confruntare. Sau stuful ala era stuf obisnuit, si ar trebui sa fiu mai curios de cum arata celalalt participant la conflict.

Spectator

Probabil  ca stiti cu totii ca pe Dunare se afla o multime de vapoare, vaporase,barci si barje scufundate dar putini dintre noi cunoastem povestea lor. Una dintre ele este o barja scufundata la Sulina pe malul drept al bratului Sulina intre Bazinul Mare si Bazinul mic. Din cate am aflat se pare ca barja avea ceva probleme si lua apa, iar echipajul trebuia sa dea apa afara mai mereu. Intr-o dupa amiaza comandantul a plecat la o carciuma din oras si matolinduse binisor a uitat de barja si  sa intors a doua zi dimineata, barja fiind incarcata cu piatra a gasit-o pe fundul dunarii iar el a ajuns in fata tribunalului sa dea explicatii.

bogdanbogdan
    Keymaster

Iuliane, mi-e greu sa fac legatura intre pescuit si barja scufundata. Daca-mi fortez intr-un anume fel imaginatia as putea cumva sa fac legatura cu comandantul care s-a matolit.

Esti in afara temei cu aceasta postare!

Spectator

Prin 2008 eram in Cipru si tot auzeam pe la munca colegi ciprioti ca au fost la peste pe nu stiu ce balti si baraje de acumulare. Cum eu nu mai fusesem la peste de foarte mult timp aprope ca intrasem in sevraj. E drept ca am fost de cateva ori la pescuit in Marea Mediterana ca doar lucram la aeroportul din Larnaca si el este la o aruncatura de bat de mare dar am prins niste pesti de iti era frica sa te apropii de ei dar sa mai si pui mana sa le scoti carligul din gura. Atunci nu stiam eu treaba cu muste artificiale sau alte lucruri ca acum. In fine, prin martie cand sa mai incalzit vremea, adica peste 25 de grade ziua stand de vorba cu un prieten din Limasol mise lauda acesta ca a prins o gramada de peste pe un lac de acumulare ca si niste prieteni de-ai lui tot la fel a prins peste mult, ce sa mai, gata, o sa dau iama in peste. Am stabilit cu el sa mergem a doua zi ca tot eram liber. Dimineata la prima ora am fost la el, chiar daca stateam in Nicosia si ne despartea 100 de km in 50 de minute eram la poarta, ca de, chiar daca in Cipru cresc banane asta nu inseamna ca si este tara bananiera ca Romania. De acolo l-am luat pe el si cu inca un tovaras am mai mers vre-o 15 km pana la baraj. Apa fiind cam scazuta a trebuit sa coboram cu masina pe un drum pietruit pana la un punct si dupa aceea pe jos pana la locul de pescuit. Am asezat rapid sculele si ne-am pus pe asteptat si dai si astepta si asteapta. Treceau orele si stateam si ma gandeam unde este pestele ala de care am auzit. Apa nu era chiar limpede dar se vedea la 40-50 cm adancime. Nu am vazut nici macar un alevin. Ma gandeam ca pescuiesc intr-o cada. Prietenul meu tot incerca sa o dreaga, ca nu este momentul, sa mai asteptam ca un ca alta. Pana la urma pe la 4 dupa amiaza imi bag picioarele in el de peste si ne-am hatarat sa plecam. Ca sa ajung la masina trebuia sa ocolim o zona in care parea sa fie noroi, eu suparat ca nu am prins nici un peste si vrand sa plec cat mai repede am luat-o pe scurtatura. Era un pic de noroi dar nu suficient sa ma sperie asa ca am marit pasul si la un moment dat a trebuit sa sar un paraias asa ca am luat viteza si am sarit. Cand am ajuns pe cealalta parte am intrat direc in nomol pana peste genunchi. Cand sa scot piciorul drept mi-a ramas adidasul acolo, abia am reusit sa scot si piciorul stang dar si la el am pirdut adidasul. Sa stau sa scot cu mainile incaltamintea nu puteam, cu cat stateam mai mult pe loc cu atat ca scufundam mai tare si nu imi era de bani ci de faptul ca abia ii cumparasem. Intre timp ma facusem din cap pana in picioare de noroi, sculele de pescuit la fel, am luat si cateva cazaturi dar am iesit cu bine din noroi. Prietenul meu cand a ajuns la masina nu ii venea sa creada cum arat si abia se abtinea din ras. Acum mai era o problema, ca sa ajung la apa sa ma spal trebuia sa trec iar prin noroi sa sa ma duc la locul unde am pescuit vre-un km de mers. M-am spalat cu putina apa de baut care o mai aveam si fuga in masina si acasa cu mine. De condus cu picioarele goale nu a fost problema ca masina era automata dar cand am ajuns acasa am reusit sa o sperii pe prietena mea. Acum stau sa ma gandesc ce tare era sa ma fi oprit vre-un echipaj de politie. Cam asa a fost prima mea partida de pescuit in Cipru pe un lac de acumulare.

TutushTutush
    Spectator

Mai Iulica, iarta-ma ca imi permit sa iti spun dar mare papagal esti daca ai patit asa ceva. Stii ca iti spuneam si la telefon, rezuma-te doar la carat bagajele Marelui Boss. Sa zici mersi sa te tina langa el si pentru asta ca el e foarte pretentiis si i se pune si pata repede si aiurea. El povesteste de mine multe prostii, poate multe adevarate, dar de el nu spune cate a facut si el. La pescuit nu ma pun cu el ca si cunostinte dar la prins ma bag oricand. Si sa stiti ca mi-am cumparat si scule pentru crap, lansete, suporti, avertizori asa ca ciocul mic.

Spectator

Mai Tutusule, eu cred ca ai uitat cand ti-am spus ca Marele Boss mi-a carat bagajele, ma tras cu barca. Mai este nevoie sa spun mai multe? Apropo, tu ai cumparat tote sculele necesare dar ai mai uitat un lucru. Sa iti spun eu ce?

CatalinCatalin
    Keymaster

Ma tin de mult sa va spun o poveste frumoasa din Delta Dunarii, si sa stiti ca de data asta nu are nimic de-a face cu vechiul meu prieten Ciff si cu nesfarsitele lui tampenii. 

Povestea e lunga si poate plictisitoare pe alocuri dar unele pasaje merita sa vi le spun fiindca au oarece invataminte in ele si va pot fi de folos. 

Obisnuiam sa ies la pescuit cu un tovaras caruia nu o sa ii dau numele fiindca nu merita ( nu era de fel din Ramnic! ). Pescuia binisor, avea ca sa zic asa cunostintele de baza ale pescuitului si se chinuia sa se perfectioneze, motiv pentru care statea si pe langa mine si ma urma cu atentie in calatoriile mele. Cred ca se chinuia sa se perfectioneze si in viata de zi cu zi dar cu siguranta ca in unele privinte o dadea vizibil in bara. Era foarte egoist.

Intr-o toamna tarzie planuisem sa plec in Delta, ma luase un dor nebun de tinutul Pardina si parea ca si vremea era inca suportabila. Ca o coincidenta, exact in zilele pregatitoare plecarii ma pomenesc cu o scrisoare de la el, in care imi spunea ca ar vrea sa facem o iesire in Delta. Am acceptat bucuros compania lui, urmand ca un al treilea pescar sa ni se alature ( acesta, pentru linistea lui va primi numele de cod “catelusul meu” ).

In zilele ce aveau sa urmeze s-au intamplat multe, si frumoase si mai putin frumoase, lucruri pe care probabil ca vi le voi povesti candva dar acum imi vine in minte unul singur si simt ca explodez daca nu il impartasesc cu voi.

Intr-o seara stateam langa un foc si incercam sa ne potolim foamea cu cate un peste facut pe jar. M-am dus langa apa si am curatat cei trei pesti apoi i-am intrebat pe baieti cum vor sa ii fac. Eu obisnuiam sa pregatesc pestele ca si astazi adica doar curatat, dat cu sare sau condiment si pus pe jar cu solzii. Catelusul meu era un puturos, nu il interesa ce rahat mananca atata timp cat il gatea altcineva, deci m-am oferit sa ii frig eu pe toti. Tovaraselul asta de care vorbesc nu a vrut, a zis ca el nu mananca peste cu condiment fiindca e plin de E-uri, chimicale, in fine a tinut o intreaga prelegere despre viata lui sanatoasa… Aveam defapt un pliculet cu legume deshidratate si sare pe post de condiment, in fine am lasat omul sa manance ce vrea. Mi-am tras jar pentru doi pesti iar el a incercat sa il faca pe al lui. Nu i-a reusit, iar m-am oferit sa il ajut, iar nu a vrut si in final pestele lui a ramas crud si l-a aruncat. Eu cu Azorica ne-am lins pe labute de cat de gustosi au fost pestii nostri si apoi am trecut cu totii la somn. Am trecut peste eveniment ca peste unul banal fiindca asa si fusese. A doua zi insa un alt lucru aparent banal i-a atras atentia lui Azorica si anume cum tovarasul nostru isi deschisese o conserva de fasole cu carnati si infuleca cu pofta din ea. 

Nu are rost sa ma mai gandesc acum cat de nociva era conserva aia in comparatie cu pestele meu cu condiment dar fatarnicia si ignoranta omului mi-au ramas adanc intiparite in memorie. Nu l-am mai cautat niciodata pe tip si am renuntat de atunci sa mai plec la pescuit cu orisicine, lucru pe care vi-l recomand si voua cu caldura.

Spectator

“catelusul meu”

Attachments:
Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 80 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.