Recent Replies

Recent Topics

Ape din sudul Bucurestiului

Home Forums Starea apelor Ape din sudul Bucurestiului

This topic contains 38 replies, has 3 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 weeks, 4 days ago.

Viewing 3 posts - 37 through 39 (of 39 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi a fost o zi frumoasa cu soare si aproape 10 grade cu plus. Am avut in plan sa ies la o partida de stiuca pe Neajlov dar m-am luat cu alte alea si mi-a fost si putin lene. Zilele trecute am trecut pe la podul de tuburi de la Mironesti-Gostinari si era acolo mare forfota. Lume multa, mai toti parasutisti care profitau de apa Argesului scazuta si care prindeau in general scobar. Banuiesc ca migra si el saracul, incerca sa urce dar oricum acolo la pod ar fi fost greu. Nu am avut la mine lanseta fiindca auzisem de treaba cu parasutistii si am oprit doar ca sa ma conving. Nu aveai unde si cum sa faci un spinning

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am dat o tura pe Arges aici in zona mea pe seara. Cam intre 4 si 5 seara, m-am gandit sa incerc ceva stiuca sau salau. Apa era la un nivel acceptabil daca e sa tin cont ca de vreo luna e scazuta aproape de zero. Dupa cum arata acolo unde am dat, cam murdara pe suprafata, cred ca ori abia ce crescuse nivelul ori se dezghetase de curand. Am folosit doar twistere pe care le-am recuperat incet fie pe fund fie cu mici ridicari gen dinti de ferastrau. Nicio muscatura nu am avut dar nici agataturi de naluci. Pe canalul meu de obleti erau cativa idioti care dadeau cu parasute, bineinteles ca indesau in sacose ce luau. I-am auzit vorbind de doi carasi mari luati, printre altele. Informatia ar fi utila pentru un pescar cumsecade de stationar dar ce te faci daca te duci acolo si te trezesti cu prostii peste tine? Se duce naibi toata munca ta de nadire si asteptare. In fine, cel mai important mi s-a parut faptul ca jucau pestii pe sus! Au fost cateva sarituri de ceva mai la palma si peste, probabil ceva pasnici dar am vazut si multe cerculete de obleti, avatei sau clenuti. Asta ma pune deja serios pe ganduri si ma face sa grabesc pregatirea sculelor pentru noul an. Primul obiectiv va fi prima captura pe 2019 la musca, banuiesc ca oblete si daca ma ajuta vremea sper sa fie la inceputul lui ianuarie. Bogdane tie iti urez un an nou inistit si hibernare placuta in continuare!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si ultima iesire am facut-o pe 31 decembrie cu Eugen tot pe Arges. Am verificat locurile mai bune de la Darasti pana la Dumitrana dar nimic, ziceai ca dai in cada. Nu e o surpriza daca tinem cont ca toata noaptea se baga plase si curent. La intoarcere, pe seara am oprit la locul nostru de stiuca si oblete si era destula activitate. Ceva rapitor mai mare urmarea din cand in cand obleteii dar nu am reusit sa il atragem cu nalucile noastre. Mult puiet, mii de pesti dar mici, 2 maxim 4 centimetri. Nu am reusit sa capturam nici macar un oblete chiar daca pe inserat se jucau pe sus,

Viewing 3 posts - 37 through 39 (of 39 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.