Recent Replies

Recent Topics

Ape din sudul Bucurestiului

Home Forums Starea apelor Ape din sudul Bucurestiului

Viewing 10 posts - 61 through 70 (of 70 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Inca 4 avati capturati ieri de Costin cu niste voblere minune. La mine tot zero…

CatalinCatalin
    Keymaster

Am reusit astazi sa prind primul avat cu un streamer. Sub doua palme avea si a atacat violent deci se hranea bine. Costin a luat si el unul mai mare pe care l-am si mancat pregatit pe jar la fata locului

CatalinCatalin
    Keymaster

S-a reinstaurat iarna, ninge, bate vantul si se resimt minus cateva grade. Am iesit vreo 10 minute pe Arges sa vad ce mai fac pestii. Nu erau prezenti nici ei si nici pescarii…

CatalinCatalin
    Keymaster

Am auzit astazi ca ceva temerari au iesit la pescuit pe Arges. Spre ghinionul lor au fost depistati de jandarmi si prinsi. Bilantul le-a fost tragic adica amenzi de cate 2000 lei pentru nerespectarea starii de necesitate, ruperea lansetelor si alte amenzi pentru pescuit in prohibitie. Aviz amatorilor!

CatalinCatalin
    Keymaster

Este o perioada proasta pentru pescuit in sudul capitalei. Neajlovul, Sabarul, Ciorogarla sau Argesul sunt fie mici fie au vegetatie sau tulburimi. Nu prea se poate pescui si nu prea se prinde. Nici la Dunare pe zona Giurgiu – Gostinu nu e mare lucru de facut, sar cativa avati dar nu mananca si apa creste si aduce si vegetatie…

CatalinCatalin
    Keymaster

Ieri a plouat binisor dar tot am dat o fuga cu costin pe Arges. Sarea avatul pe o apa mare si putin tulbure si mai era un temerar in afara de noi. Doar Costin a prins 3 bucati dar atacuri am avut si eu si a mai avut si el. Cred ca apa a inceput sa scada imediat ce am ajuns noi pentru ca avatii coborau…

CatalinCatalin
    Keymaster

In ultima saptamana am tot pescuit pe Arges intre Dumitrana si Clatesti. Am vazut pesti frumosi sarind, am vazut pesti mari scapati si ceva avati frumosi capturati. Apa este inca la cote mari dar ca si culoare arata bine. Pescari nu sunt foarte multi, nici la baie sau plaja nu se inghesuie lumea deci inca ar fi o perioada buna pentru pescuit. Zilele ce urmeaza cred ca ma vor gasi tot pe Arges…

CatalinCatalin
    Keymaster

Am reusit sa capturez si primul clean al anului pe Arges. Apa mica si limpede si aglomeratie mare la plaja, baie si gratare. Urmeaza sa ma pregatesc mai bine si sa ma apuc de cleni, obleti si filmari subacvatice

CatalinCatalin
    Keymaster

De o saptamana alerg zi de zi pe Arges, de la Mihailesti si pana la Oltenita. Capturi slabute. Nici Dunarea nu arata prea bine. Cativa avati si ceva sabita. Rar un caras. Zilele urmatoare o sa o tinem tot asa, ba chiar am vrea sa stam si o noapte pe undeva cu cortul

CatalinCatalin
    Keymaster

Am continuat cu partide pe Arges si Dunare. Am prins cleni, obleti, avati si scrumbie mica sau rizeafca asa cum i se mai spune. Am pescuit in Dunare de la 22 la Oltenita si pe Arges de la gura de varsare in Dunare pana la Mihailesti. Argesul a inceput sa fie scazut sub barajul de la Mihailesti si asta nu va fi de bine

Viewing 10 posts - 61 through 70 (of 70 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.