Recent Replies

Recent Topics

Regrete

Home Forums Regrete si Multumiri Regrete

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 55 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

poate ca avem har…..azi am salvat de la moarte o vecina…….s-a rupt un trunchi de copac si era gata,gata sa o omoare!

bogdanbogdan
    Keymaster

Nelu, fapta asta cu vecina la ce catitol o trecem? La REGRETE sau la MULTUMIRI?

Sau spune-ne cati ani are vecina si atunci ne dam singuri seama ce fel de fapta ai facut. 😈

CatalinCatalin
    Keymaster

Corect!

NeluNelu
    Spectator

are 67 ani!

barbasu mi-a spus ca ma cinstea daca lasam sa cada pe ea trunchiul…..

CatalinCatalin
    Keymaster

Imaginea de mai jos as vrea sa o cataloghez ca fiind rusinoasa iar pe posesorul ei si al capturilor l-as lasa fara dreptul de a pescui 5 ani.

E o gluma fiindca propabil omul nici nu stie de existenta unui permis de pescuit si poate nici despre existenta unui pescuit legal.

Despre bunul simt sigur nu stie.

As fi vrut sa ii pun cateva intrebari dar nu avea sens, probabil pestii au fost prinsi pe o incinta privata in care ai dreptul sa retii cat vrei sau au fost capturati intr-o apa salbatica de catre un grup de cativa prieteni in decursul a 3-4 zile si oricum retinerea celor cativa pesti din fotografie nu vor seca apele Romaniei de peste…

Ne pricepem sa ne mintim singuri si incercam sa mai mintim pe altii.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am un prieten in Sulina, Nea Ion Jigarov, care e trecut de 70 ani si care a fost si este pescar si cu plase si cu undite. Pescuieste impreuna cu sotia atunci cand vremea le permite si cand stie sau aude ca trage pestele. Are o barca mare din tabla cu motor diesel, Aerostar de la o motopompa si isi face treaba cu ea. Oameni buni si primitori, m-au tinut la ei in casa fara bani intr-o primavara cand umblam ca un bezmetic cu cortul prin Sulina pe la 5-6 grade. Le-a fost mila de mine si m-au cazat si m-au hranit, mai ceva decat Merkel pe refugiatii sirieni.
    Astazi am aflat ca oamenii astia buni si civilizati au iesit ieri la peste undeva in zona campingului din Sulina cu gandul de a ramane si peste noapte dar planul le-a fost zadarnicit de o salupa de golani care curentau la greu pe Dunare si care i-a amenintat cu inecul daca nu parasesc zona.
    Ciudat ca nu era in zona nicio alta barca…
    Sulina era o oaza de liniste si de stare de bine si nu trebuie distrusa. Nu stiu daca organele de control ale zonei au avut vreo implicare dar cu siguranta nu si-au facut datoria fiindca Bara Sulina poate fi supravegheata usor de la distanta, la fel cum traficul ambarcatiunilor pe timpul noptii trebuie monitorizat.

CatalinCatalin
    Keymaster

Zilele trecute m-a contactat un pescar, o cunostinta, cu care mai schimb diverse impresii legate despre pescuit si locatii vizitate.

Imi povestea despre niste prieteni care au fost in Delta si  au plecat acasa cu 120 kilograme de stiuca.

Am o mare strangere de inima atunci cand aud despre fapte de genul asta, nu pot sa ii consider pe acesti temerari pescari, recreativi…

Si nu pot sa cred ca fac vreun bine naturii luand acasa atata stiuca de orice dimensiune.

CatalinCatalin
    Keymaster

Incident neplacut astazi cand un membru a primit mesajul de resetare al parolei. 

Nici nu stiu daca a fost un mesaj aiurea sau parola chiar s-a resetat dar oricum nu de catre noi.

Ramane sa mai fim si crezuti…

Spectator

Nelu, in nici un caz nu ti s-a resetat parola de catre unul din administratorii site-ului. Esti unul dintre cei putini care ne mai citesc si mai si scri texte placute si de mult bun simt.

Nici platforma pe care este facut site-ul, nici un alt fel de automatism din soft nu poate sa reseteze parole fara a trimite un e-mail detinatorului acelui ” user “!

Deci eu cred ca undeva s-a strecurat o eroare umana, sau cineva a incercat sa se logheze pe site sau forum cu userul tau. partea a doua mi se pare mai probabila.

Daca asa s-a intamplat, aplicatia de securitate si-a facut datoria si a blocat acel utilizator. Nu cred ca e necesar sa-ti detaliez mai mult deoarece sti foarte ce s-ar intampla daca te trezesti pe un forum cu niste articole aiurea semnate de tine, dar tu sa nu ai habar de ele.

Daca sint ceve probleme, ne poti contacta pe e-mail sau telefon. Orice fapt deranjant s-a intamplat nu a fost cu stiinta noastra.

Si te asteptam cu drag sa ne mai scri cate ceva!

CatalinCatalin
    Keymaster

De ce atunci cand apar astfel de poze pe facebook nu ma pot bucura? Ar fi normal sa dam like si sa ii transmitem colegului felicitari? Bravo omule! Tine-o tot asa!

Spectator

Deja incepe sa ma doara capul si nu de invidie ci de macelul pe care la facut acest individ. Normal ca nu te poti bucura cand vezi asa ceva pentru ca unii se mai gandesc si la viitor nu doar la prezent.

Spectator

Privesc si ma minunez ce fac unii pescari din Romania doar pentru a se lauda cu sculele lor de pescuit de sute si mii de euro.  Azi am vazut un videoclip in are un pescar prinde un clean destul de frumusel, cred ca avea in jur de 45 cm. In timpul drilului nu ezita a apropia camera de mulineta sa se vada si cel mai mic scris de pe ea dar si de pe lanseta si bineinteles la comentarii incepe sa ne explice ca mulineta este nu stiu ce firma ca face un ca face alta, batul la fel, firul nici el nu a scapat de nici google translate nu mai stia ce sa traduca. Mai oameni buni, sunteti penibili rau de tot. Am fost plecat in Delta pentru o saptamana cu o cunostinta si in prima seara ne-au furat doua lanstete, una a mea de 80 de lei si pe a lui de 1700 lei. Pe mine ma durut in fund continuind pescuitul fara nici o remuscare iar el  bocea si dupa o jumatate de an ca a pierdut atatia bani.  Nu sunt eu in masura sa va spun pe ce sa va cheltuiti banii dar cred ca sunt destui care nu au ce manca si isi cumpara mulineta de 500 de euro si bat de 1000. Anul trecut trecut eram in delta la stiuca si in acelasi timp se facea un concurs intr-o incinta privata. Castigatorul a luat locul 1 cu trei stiuci care impreuna aveau nici 2 kg si le-a prins  cu niste scule de cateva mii de lei iar eu cu un bat de 90 de lei, o mulineta de 105 lei si fir de 28 de lei 600 de metri am prins 17 stiuci. Am si o cunostinta care vezi doamne este mare pescar de crap si a investit in scule 6000 mii de lei numa anul trecut. Sa il fi vazut de cate ori a venit cu buza umflata de la peste de iti vine sa ii plangi de mila. Sa nu mai spun ca avea atatea lucruri dupa el ca se gandea sa isi cumpere si remorca la masina. Cand se intorcea dupa 3 zile de la pescuit ii mai trebuia 7  zile se se odihneasca si sa isi revina din nervii acumulati. Am fost la pescuit in multe tari dar nicaieri nu am vazut atat prostie ca la noi. Pescuitul sportiv inseamna sa te duci sa te relaxezi sa te simti bine, sa respecti natura pe oamenii de langa tine.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 55 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.