Recent Replies

Recent Topics

Sa mai si visam!

Acasă Forumuri Off Topic Sa mai si visam!

Acest subiect conține 23 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 6 luni, 3 săptămâni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 24 în total)
  • Autor
    Nelu
    Nelu
    Participant

Dunarea, la 15km de Drobeta Turnu Severin!
    Ce mi-ar place sa locuiesc pe aici!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Da, am fost pe acolo anul trecut si m-a impresionat si pe mine peisajul, Dunare peste soseaua din fata casei… Majoritatea bastinasilor au cate un pontonas, podet din lemn unde au post fix de pescuit, in schimb, si nu exagerez de loc, sunt sute si mii de plase, Am filmat o parte din traseu pentru a pune pe internet dar cand am vazut cata intindere este am renuntat. E multa vegetatie in maluri asa cum se vede si din imagini, trebuie sa iti faci loc si neaparat sa ai o barcuta altfel nu poti pescui. De la Orsova la Severin sunt malurile pline de scobari grasi, noaptea e un adevarat spectacol sa ii privesti.
    Drumul e lung si greu pana acolo, singura solutie viabila este sa ne punem 3-4 intr-o masina si sa mergem, de unul singur e greu. Si sa stam 3-4 zile ca sunt multe de vazut…

Nelu
    Nelu
    Participant

va prezint cateva din casele mele de vacanta! 🙂

Nelu
    Nelu
    Participant

Paul Everac – Rromii

Il blestem pe Antonescu pentru ca nu i-a lichidat pana la ultimul , desi putea sa o faca si nu l-ar fi intrebat nimeni…Il blestem pe Dej si pe Ceausescu pentru ca nu i-a sterilizat, desi puteau sa o
    faca si nu i-ar fi intrebat nimeni…..Blestem aceasta ”democratie originala” nascuta de
    Iliescu si Roman.

Integrarea rromilor
    Sunt la consulatul nostru din Milano, stau de vorba linistit cu consulul pe problemele populatiei romanesti din Italia. La o usa se produce nitica foiala.
    Doi romi pretind viza pe pasaport, iar ajutorul de consul incearca sa le demonstreze ca nu au dreptul. Romii se supara. Au devenit cinci, li s-au alaturat doua femei indarjite cu fuste largi si un barbat tepos. Consulatul staruie in refuz, explica inca o data si inca o data ca cererea n-are temei legal. Romii s-au facut saispe, au umplut holul. Decibelii au crescut simtitor. Consulul se
    duce in persoana sa discute. E huiduit. Var si eu privirea sa vad ce se intampla; sunt huiduit. Nimeni nu mai iese din consulat! Afara in curte asteapta alti douazeci. Sunt, cum s-ar zice, prizonier! Cu sotie cu tot! Consulul e livid, caci unul din “delegati” il ameninta ca se atinge de fiicele lui intr-o dimineata cand merg la scoala, sau cand vin. N-o sa fie bine. Domnul consul se perpeleste, vorbeste precipitat cu Centrala, la Bucuresti, explica situatia.
    Framantarea creste. A sosit ora pranzului, dar nici vorba sa putem pleca la masa. Depindem acum de ministerul nostru de Externe. Consulul explica, gesticuleaza, roaga. In fine,soseste si solutia: sa li se dea vize! Sa fie integrati.
    Vorba aceea, integrarea romilor, in tanara noastra democratie.

Ma duc, dupa un lung interval, la Timisoara si imi caut un vechi prieten. Nu-l gasesc in vila de la adresa stiuta.
    Cunoaste cineva unde s-a dus? Nu, nu cunoaste nimeni.
    Amicul e cadru universitar, il pot dibaci prin Decanat, prin Rectorat. Incep investigatiile si dau in final de el. Slava Domnului, ma temeam ca a murit. N-a murit, a fost un pic… presat. Cine l-a presat, ministerul? Nu, o ceata destul de compacta de romi. Aceia i-au ochit vila . Le-a placut. Au dorit sa o cumpere neaparat. El n-a catadicsit sa stea de vorba. Dar ei au venit mai aproape, s-au grupat in jurul lui, in casele din vecini, l-au mai agatat o data, de doua ori, i-au mai facut
    cate o boacana in curte, la garaj, un mic necaz intamplator, l-au… s-o spunem pe cea dreapta, “integrat”!
    In cateva saptamani, traiul devenind ne-trai, a fost silit sa le vanda vila , sa se mute in alta parte.
    Sa numim fapta: integrarea romilor.

Altfel baieti buni, unii, cu dare de mana babana. Probabil cu studii la Paris . Probabil experti in operatiuni cu devize, aur, valuta. Manuitori de salbe. Lansatori de fete frumoase. Sprijinitori de baieti schilozi. La noi, oricum, pietari. Din aceia harnici, care se scoala dis-de-dimineata si il intampina vioi pe taran la bariera, ii dau binete si ii iau marfa, sa o aduca pe piata. Volens nolens. Si apoi mi-o dau mie, cu pret dublu decat mi-ar da-o taranul producator. O intregesc, ca sa zicem asa, o integreaza: integrarea romilor.

Ma uit cu placere la romi, mai ales la cei muncitori, cu dare de mana. Aveau cate un palatel ornat cu turnulete. Au acum cate un cartier compact. Ba am vazut si o comuna, sau doua, impodobite toate cu palatele. Romanii nu si-au definit inca un stil specific in constructie; tiganii, da! Ei merg inainte, spre integralism.

Merg si cei saraci, iesiti din bordeie si corturi. De cate ori ma apropii de Contesti sau de Cetateni de Arges vad asezarile romilor intinzandu-se, cucerind teren, umpland pamantul dupa indemnul biblic. Al cui e pamantul? Cine mai stie? Probabil, al statului roman. Ca si romii. Mai ales cei ce au starnit mila prin Franta si Italia. Au zis ei acolo “saru-mana boierule, mancati-as aia si aia” dar aici, cu francii luati, au pus mana pe pamant, pe vile, si din sfantul cersit o sa apara noi si noi turnulete ale integrarii romilor.

La o statie se suie in autobuz o familie numeroasa de romi.Ocupa cateva locuri, se mai foiesc, isi arunca vorbe unul altuia, vorbe foarte sonore, fara nicio pavaza. Lumea tace, n-are incotro. Curand urca si un controlor de bilete, ba doi, sa prinda infractorii din doua parti. Suntem luati la
    intrebari, ne prezentam fiecare documentele. Pe romi nu-i intreaba nimeni, sunt ocoliti. Nu sunt “integrati”. E mai bine, daca esti controlor, sa nu iti faci de lucru cu ei. Lasa-i sa mearga gratuit, saracii, cum o sa ii pui sa plateasca? Cum o sa-ti plateasca lumina, caldura? Sa-i silesti? Ce, nu ti-e bine? Raman dezintegrati. Doar e tara lor, a lui Peste! A lui Papura Imparat !

Paul Everac

Nelu
    Nelu
    Participant

asta da pescuit!
    [video]https://www.youtube.com/watch?v=7BTyKPz_AnA&feature=youtu.be[/video]

Nelu
    Nelu
    Participant

o casa ca asta o sa-mi fac in Delta sau pe malul Dunarii!

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si eu una, in total doua! Daca nu o sa am bani poate ma angajez barcagiu.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cu gandul la vara care abia a trecut.

Attachments:
    Nelu
    Nelu
    Participant

mai avem putin si vine iar vara!

golden fish
    golden fish
    Participant

Satula peste cap de toata isteria asta sterila de la tv cu Udrea&co mi-am adus aminte de muzica tineretii mele si mai ales de vremurile alea.Pe cine nu a incantat in anii ’90 un Dier Straits,un Queen sau un Ozzie Osborne si lista ar putea continua cu multe alte exemple de marca.Aia era si va ramane muzica adevarata si nu lalaiala asta de acum pe care nu si- o mai aminteste nimeni dupa o luna ca acum nici muzica nu mai e ce-a fost.Ma bucur ca am avut ideea acestui remember muzical ptr ca mi-a schimbat total starea de spirit si de acum o voi face mai des.Ah ce vremuri frumoase si pline de viata:-) 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Eee tinerete… Eu m-as opri undeva la anii ’80. Mi-as aduce aminte de cateva discoteci si baluri de pe Valea Buzaului, Magura, Parscov, Patarlagele, Valea Lupului sau Siriu. Si de un casetofon SH pe care il cumparasem dintr-un CAR facut de tata, 5000 costase adica 2,5 salarii de muncitor, si era luat dintr-o consignatia de pe Lipscani. National Panasonic mono. Ii facusem o cutie din PFL in care cositoream mixt 20-30 baterii R20 si mergeam cu el dupa mine toata ziua. Ma intrebati daca agatam gagici cu el? ASPIRATOR ERA!!! Nu va divulg ce formatii sau cantareti preferam, poate altadata.

Nelu
    Nelu
    Participant

eu am avut doua magnetofoane: un Tesla B4 si un Maiak 202…..un sezon am fost DJ la discoteca studenteasca Grigore Preoteasa din Bucuresti, cand aveam plete si breton, cizme ciocate originale si blugi Levi Strauss, fumam pipa atunci-cu tutun Olandez!….asta prin ’77

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 24 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.