Recent Replies

Recent Topics

Specii si perioade bune

Acasă Forumuri Pescuit in marile si oceanele lumii Specii si perioade bune

Acest subiect conține 54 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 3 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 55 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

O veste fierbinte de la malul marii vine de la pescarii din Vadu care au reusit prima captura de scrumbie in plasele lor pe 2014. E un semn ca bancurile cu scrumbii de Dunare se apropie de tarm pentru a-si face proviziile de grasime, urmand ca peste vreo luna sa inceapa urcarea pe fluviu pentru depunerea icrelor.
    In anii trecuti am reusit sa mai prind in Delta cateva exemplare dar dupa cum se stie pestii care executa migratii mari pe rauri nu mananca pe urcare. Ideal ar fi ca anul asta sa reusim o iesire in larg la Sulina sau Sfantu Gheorghe, undeva in zona unde ele se hranesc intens.
    Prietenul nostru Stratos ne intreba despre pescuitul in Marea Neagra, el saracul stia ca este peste dar spre deosebire de alte mari sau oceane pe unde am mai pescuit, litoralul nostru e cel mai prapadit si mai ostil pescarului.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Informatiile de ultima ora de la malul marii ne spun ca scrumbia este acolo si isi face proviziile de hrana. Unele au si inceput sa urce si au existat capturi in plasele pescarilor in zona Dunarii la Sfantu Gheorghe. Tinand cont de noile informatii, am facut si noi cateva modificari in program, urmand sa plecam dupa 20 martie spre Sulina si apoi sa ne intoarcem la Maliuc. Temperatura Dunarii la Rast a ajuns deja la 8 grade. Vremea se indreapta de marti…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ramas mai mult precum un miraj pentru pescarii de musca, pescuitul in Marea Neagra are potential daca stii cand si unde sa mergi. Mai raman cateva mici amanunte cum ar fi sa nu ai rau de mare, Bogdan cunoaste experienta mea din Marea Egee, apoi sa ai o barca penru iesitul in mare, un barcagiu curajos si cunoscator al locurilor… mici amanunte.
    Eduard, un cunoscut ghid local al Deltei Dunarii, ne arata cat de spectaculos este pescuitul la stavrid cu taparina ( chinezeasca ) in august. Inca un motiv pentru care spun ca ar trevui sa ajungem si noi la Sulina in iulie-august. Desigur stavridul se poate prinde bine si pe digurile litoralului si in special Agigea, dar asta e pentru cei ce vor reusi sa ajunga acolo anul asta, nu e cazul meu sau al lui Bogdan.
    🙁
    Oare o fi bun stavridul asta facut pe tabla, cu sare?

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Nu stiu cum o fi cu stavridu’, dar trebuie incercuit in calendar ziua de azi. Pe Strei a mers cleanu’ cat ligheanu’!

La Agigea nu cred ajungem, dar trebuie facute calcule pentru perioada 26 iul. – 10 Aug. 2014 !!!!!!!!!!

golden fish
    golden fish
    Participant

Buna,Bogdan sper sa include-tisi venirea la Galati in planurile voastre ptr vara asta.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Da-ne un semn cand isi revin apele si cand incepe avatul sa isi faca de cap ca eu m-as baga.

golden fish
    golden fish
    Participant

Buna,Catalin,dince-am vazut sambata cand am fost la siret apa incepe sa se limpezeasca sa speram ca in 2 -3 saptamani sau mai repede sa se limpezeasca ,oricum o sa va tin la curent cu toate noutatile.

golden fish
    golden fish
    Participant

Scuze ptr gresile de ortografie dar sunt super obosita dupa un weekend in care m- am trezit numai la 2 noaptea.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O informatie proaspata de la malul marii vine de la un coleg pescar obisnuit mai degraba cu apele elvetiene decat cu cele romanesti. La Neptun pe lacul Neptun 1 se prinde biban frumos. El a dat dimineata devreme pana sa apara turistii la plaja pe canalul care duce catre plaja si a folosit metoda drop shot adica ceva foarte asemanator cu vestita noastra taparina cu plumb.

Nelu
    Nelu
    Participant

adica asa:

Attachments:
    Nelu
    Nelu
    Participant

sau asa:

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Fara sa imi doresc in mod special, astazi am ajuns pe litoral exact la Neptun. Sunt pe lac si fac o bibaneala cu mustele.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 55 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.