Recent Topics

Specii si perioade bune

Home Forums Pescuit in marile si oceanele lumii Specii si perioade bune

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 56 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

La Sfantu Gheorghe se prinde la taparina stavrid. Din pacate pentru mine vantul nu ne-a permis sa iesim cu barca in mare la Sulina pentru a incerca un pescuit acolo.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am vorbit aseara cu un prieten din Constanta, pescar de ocazie, si imi povestea ca a fost luni pe digul de nord ( cel mai lung ) si a dat cu taparina dupa stavrid. A luat si cate trei odata si erau frumusei adica grasi si peste 20 cm. Din pacate pentru mine drumul e prea lung si obositor de unul singur si nici macar nu as avea garantia ca prind o mare linistita si bancurile apropiate de dig. Poate la urmatoarea iesire la Cernavoda care se apropie, sa imi rup cateva ore si sa fug la Agigea dar si asta in conditiile in care as sta la canalul cu apa calda vreo doua zile macar.

NeluNelu
    Spectator

cred ca o sa-mi iau o casa si pe malul marii sa pot pescui cand vreu eu!

CatalinCatalin
    Keymaster

Nu se merita! Sulina este un taram binecuvantat si are la nivel de mare cel mai fin nisip de pe tot litoralul romanesc. Sa va dau cateva preturi din sezon de la Sulina, de pe plaja? Shaorma=5 lei, scrumbie 300 grame= 9 lei… Aveti idee ce preturi au fost la Mamaia in sezon?

CatalinCatalin
    Keymaster

Cam frumos.

CatalinCatalin
    Keymaster

Ce ziceti de aceasta imagine din portul Constanta, 7 noiembrie? Adevarati pescari.

CatalinCatalin
    Keymaster

Cu ajutorul unei doamne dragute am reusit sa aflu cateva informatii de baza pentru un pescuit frumos in apele marii.
    Cu cardul ANPA, C.I. si chitanta doveditoare a platii pe anul in curs, si copii dupa aceste acte se merge la punctul politiei de frontiera de la Poarta 1 – acces port, loc unde se elibereaza pe loc avizul pentru pescuit in mare.
    Poarta 1 este situata in zona peninsulara a Constantei ( zona cazino , acvariu ). Pe acolo se poate intra cu masina dupa ce se plateste o taxa de 23 de lei pentru 24 de ore . Poarta 2 nu are acces auto si este langa tribunalul Constanta . Taxa auto se plateste la biroul aflat la poarta . Pentru accesul pe jos , biciclete sau motorete nu se percepe taxa.
    Vremea este intarziata acum pentru pescuitul cu taparina si din spusele doamnei Carmen posibil sa pice doar accidental vreo scrumbie sau un cenacop. In primavara poate facem o echipa mica si ii facem o vizita doamnei ca sa mai invatam si noi ceva legat de pescuitul in Marea Neagra.

CatalinCatalin
    Keymaster

Si un film care sigur o sa va faca sa va ganditi daca sa mergeti sau nu la un pescuit cu taparina.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=_Ga-z47_PCM#t=724[/video]

NeluNelu
    Spectator

mi-ar place pescuit la Marea Neagra, este un vis de-al meu, sa am o casa langa plaja si sa merg zilnic , la orice ora vreau eu la pescuit!

CatalinCatalin
    Keymaster

Cativa temerari au iesit astazi la o partida de calcan pe litoral, zona Tuzla. O fi fost frig ? 😡 Au capturat doar un exemplar mic pe care l-au si eliberat dar si-au satisfacut pofta de pescuit.

A fost foarte frig dar nici macar frigul nu te poate impiedica sa iesi la o partida de pescuit pe malul marii alaturi de prieteni

CatalinCatalin
    Keymaster

Noi astia care dam pe rauri am devenit mai sedentari.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 56 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.