Specii si perioade bune

Home Forums Pescuit in marile si oceanele lumii Specii si perioade bune

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 56 total)
  • Author

PESCUIT LA MAREA NEAGRA . Pescuitul recreativ/sportiv la mare este una dintre cele mai frumoase ocazii de a imbina frumusetea peisajului marin cu pasiunea noastra draga tuturor pescarilor, pescuitul. Spre deosebire de alte locatii de pescuit, marea ofera satisfactii depline oricarui pescar prin varietatea si demensiunile speciilor de pesti ce pot fi capturate. Poti sa arunci o lanseta la apa avand drept momeala o bucata de pestisor si poti prinde o gama foarte diversificata dintre speciile de pasti care convietuiesc in Marea Neagra.
    La mare exista multiple posibilitati de desfasurare a pescuitului, atat de pe plaja sau diguri precum si din ambarcatiuni. Speram ca in curand sa se legifereze si pescuitul subacvatic, unul dintre cele mai spectaculoase moduri de a pescui.
    Exista posibilitatea de a inchiria ambarcatiuni pentru pescuitul in larg in majoritatea porturilor de la mare, Sulina, Sf. Gheroghe, Gura Portitei, Midia, Portul Tomis, Eforie Nord, Neptun-Olimp, Mangalia.
    Este important de retinut faptul ca sezonul de pescuit se potriveste perfect cu perioada de vacanta estivala. Nu uitati, puteti captura un laban mare in perioada aprilie-mai sau un lufar frumos in perioada iulie-noiembrie.
    In ultimii ani fauna Marii Negre s-a refacut, au reaparut specii de pesti despre care puteam afla doar din povestirile pescarilor batrani. In acesta categorie se afla zarganul,lufarul, randunica de mare, palamida, barbunul, stavridele si multi altii.
    Pescuitul recreativ/sportiv la mare in portiune Vama Veche – Cap Midia, de pe mal, se poate face pe baza unui permis de pescuitrecreativ/sportiv eliberat de ANPA si a avizului Polititei De Frontiera.
    *Stavridul(mai-noiembrie, digul de nord c-ta, digul de sud Agigea, atat in bazin cat si pe larg, digul de sud Midia , digul de la Poarta 1-parcare, luna august, alte diguri din C-ta, din barca.) Stavrizii se prind la ţaparină, dar şi la undiţă mai lungă, între ape, cu carne de scoică. La barcă, se atasează un plumb de 60- 100 gr şi se joacă, între ape, la diferite adâncimi . De pe mal, se aruncă departe de dig, cel puţin 60-80 metri şi se mulinează cu atenţie, ca să nu se atingă fundul marii. De pe dig, riscul ca ţaparina să se încurce, rupă, agaţe este destul de mare . Când se dă la apă puţin adâncă, se recomandă aşezarea unei plute mari, cam cât o minge de tenis, care să ţină ţaparina la o adâncime convenabilă.
    *Lufar(iulie-noiembrie, digul de nord din portul constanta spre larg, digul de sud Agigea, din barca, etc.)Se recomandă ţaparine mai solide, cu fir mai gros (transparent de 0,30-0,35), iar chiostecul să fie legat cu 0,25-0,28, Lufarul, chiar varianta mică (ceanacopul) taie destul de des firul, aşa că pagubele sunt inerente . Lufarul mai mare, peste kilogram, se prinde la lingură grea, de 50-100 grame, de preferinţă argintii strălucitoare, în formă prelungă (imitând un stavride, o hamsie, o ilarie etc) . Se mulinează foarte repede, trebuie mulinetă cu multiplicator mare şi lansetă puternică . Drilul cu un lufar este de neuitat, îţi provoacă un val de adrenalină care te face să ai ce povesti nepoţilor. Dacă intră unul de 4-5 kg, este cel mai frumos lucru care i se poate întâmpla unui pescar……. Palamida -corp fusiform ,bot alungit dentitie puternica . Rapitor lacom si nesatios, acest peste se hraneste cu sprot, hamsii, stavrizi, scrumbii, puiet de chefal si nu-si cruta nici propria progenitura . Poate fi intalnit pe langa cardurile de maruntis pe care le urmareste si le decimeaza. Este extrem de lacom si poate inghiti prazi de dimensiuni foarte mari . Dimensiuni: Poate atinge 90 cm si 11 kg . Se prinde la taparina, voblere sau linguri mari, grele, la trena pe langa bancurile de pesti mici in perioada iulie -octombrie . Rezultate mai bune la barca dar se prinde si pe digul de nord c-ta sau digul de sud de la Agigea . La fel de bine poate fi prinsa si cu pesti in montura ……… * Guvidul, hanusul(martie-noiembrie de pe diguri sau pentru rezultate mai bune din barca) . Dimensiuni normale 10-20cm lungime . Momeli-rame,carne scoica,garizi ,bucatele de guvizi ,pipota de pui . Motura-plumbi sferici si ace (nr.2-4 tija lunga) . Dimensiuni legale-NU ……* Chefalul – Dimensiuni:25-50 cm si poate ajunge la o greutate de 3 kg . Corp fusiform,cap mare turtit acoperit cu solzi cenusi albastrui pe lateral avand 7- dungi . Momeli-rama de mare sau scoica neagra . Montura-plumbi de capat sferici sau speciali pentru nisip de 90-120 gr,ace tija lunga nr.1-4 cu plutitor verde . Dimensiuni legale-25 cm .Perioada optima pescuitului la chefal mai-noiembrie, de pe diferite plaje, si diguri sau bazine portuare) …….. * Galea (primavara-vara, rar, digul de nord c-ta) …….. * Scorpia de mare(accidental, primavara-vara in capatul digului de nord c-ta sau la barca) ……*Barbunul(mai-iunie, mai frecvent in Portul Tomis) …… * Bacaliarul(mai-noiembrie, la apa adanca, bazine portuare, diguri de larg, din barca)……. * Randunica de mare(vara, din barca) …….* Calcan(primavara-vara din barca ,martie si noiembrie de pe plaja) . Dimensiuni-ajunge si pana la 1m si o greutate de 8-10kg . Corp-romboidal cu solzi mici si butoni romboidali . Momeli-hamsia . Montura-hamsia cusuta pe ac cu tija mare montura paternoster . Dimensiuni legale-40 cm …….. * Zarganul – corpul fusiform,solzi mici,cap lung cu falca de jos mai lunga,culoare verzuie pe spate . Momeli-bucatele de peste sau taparina rosie 5-10 carlige cu tija lunga( nr 4-8)cu plumb 30-40 gr in capat . Recuperarea taparinei se face la suprafata . Locuri de pescuit-in apropierea tarmului , digul de nord c-ta in bazin, pasarela Mamaia in capat, dig Ion Ratiu, bazinul digului de sud Midia . perioada optima la pescuitul zarganului iulie -octombrie. …… *Cambula . Dimensiuni-25-30 cm greutate 250-350 gr . Corp-oval acoperit in totalitate cu solzi cicloizi culcat pe partea stanga . Momeli-hamsia . Montura-plumb de capat pentru nisip,2-3 ace cu tija lunga nr.2 . Locuri de pescuit-pe plaje in locuri cu nisip . Perioada-primavara si toamna . Dimensini legale-20 cm ……. Intamplator se mai pot prinde si urmatoarele specii: aterina, hamsie, rizeafca, sprot, peste marunt care “pica” la taparina.

Catalin
    Keymaster

Pe mine m-ai convins! Cum ajung acasa o sa caut una dintre armele cu care voi ataca marii lufari si voi pune poze. Informatiile tale sunt extraordinare! Ramanem datori!

Nelu
    Spectator

Nu stiu cum te numesti “pescuitlamareaneagra” dar si eu iti multumesc pentru informatiile furnizate
    Doream o harta cu tarmul Marii Negre si localizarea diferitelor specii de peste.
    Chiar daca materialul tau nu este o harta, mi-am facut cat de cat o impresie.Poate pe viitor daca ai timpul disponibil, sa concepi o harta gen Google Earth cu o localizare cat mai exacta a zonelor bune de pescuit si speciile de pesti existente in acele zone(asta daca nu cunva constitue un secret)
    As avea si eu vreo cateva intrebari, daca nu te superi:
    -Cand te duci la pescuit(si aici ma refer numai la pescuitul de pe mal) cauti o anumita specie de peste si strabati o distanta oarecare pana la zona respectiva, sau ai unul sau mai multe locuri ale tale(banuiesc in apropierea locuintei tale) si acolo prinzi ce cade in perioada respectiva?
    -Media capturii unei zile de pescuit cam cat este(kg), sau sansa(fecventa) de a prinde ceva este destul de mica?
    Sa nu ma intelegi gresit,iti pun intrebarea asta nu pentru a aduce acasa nu stiu cate kg de peste, totusi daca nu vii cu nimic acasa esti cam dezamagit, iar daca se intampla si des acest lucru…
    Dunarea a inceput sa ma dezamageasca din acest punct de vedere, mai ales in urma intensificarii braconajului, din cinci iesiri la Dunare(la cca.120-200km) poate odata vii acasa cu cateva kg de peste!
    -Apropo, cum este braconajul la mare, ca pe Dunare de nu ai loc de ei si curata tot in urma lor, sau ai sanse mai mari sa petreci linistit o partida de pescuit si sa nu te deranjeze acest tip de indivizi?

Nelu
    Spectator

Scuza-ma, am gasit cum te numesti: Nicolae Valentin!

Te salut nelu . In general plec la pescuit vizand o specie anume dar cum am recomandat intr o postarea anterioara este bine sa ai in trusa pe langa cele necesare chefalului si taparine sau linguri oscilante grele. Nu de putine ori s a intimplat sa am surpiza in timp ce pescuiam la chefal sa apara bancuri de stavrid sau lufar in zona respectiva. La chefal am cateva locuri ale mele ( pe timpul verii pescuiesc la intrarea in eforie sud in dreptul taberei ,plaja corbu sau plaja de la tuzla iar din septembrie pana in noiembrie pescuiesc prin portul agigea , portul constanta sau pe plaja de la iesirea din mamaia spre navodari). La taparina pescuiesc in general in portul constanta pe digul de nord (are 8 km ) sau pe digul de sud de la agigea. Pot sa ti spun ca cel putin anul asta au fost rare zilele cand nu am prins peste si asta in conditiile in care de la 1 iulie si pana la sfarsitul lui octombrie am pescuit aproape zilnic exceptie facand zilele cu ploaie si vant puternic. Ca sa-ti faci o idee: intr o zi buna am prins si 60 de chefali sau la lufar pe la jumatatea lui octombrie am prins si 80 de lufari intr o zi . Este adevarat aici mai functioneza si regula telefonului, adica pescarii se anunta intre ei daca se prinde peste . Despre braconaj nu stiu ce sa ti spun….am umblat mult cu barca pe mare dar in afara de pescarilor autorizati cu taliene sau custi pentru guvide eu nu am vazut braconieri . O harta cu locurile de pescuit nu as putea sa fac pentru ca 95% din pestii care se prind la mare sunt pesti care migreaza . In grupul meu de pescuit am postat azi niste harti cu zonle de migratie , hranire si iernare a pestilor din marea neagra ( sper sa nu inteleaga Catalin ca fac reclama grupului meu aici .)

Catalin
    Keymaster

Nu e nici o problema cu reclama Vali, oricum iti suntem datori cu totii sa te vizitam pe grup si sa putem veni acolo si cu ceva materiale chiar daca suntem pionieri in domeniul asta marin.

https://www.facebook.com/groups/pescuitlamareaneagra/

Nelu
    Spectator

Multumesc Valentin, am vazut aseara hartile de migrare a pestilor postate de tine, de la Vama Veche la Capul Midia sunt cam 100 km, daca tu locuiesti pe undeva pe la jumatatea traseului inseamna ca la o partida de pescuit poti face 50-60km, oricum mult mai putin ca mine, si dupa cum ti-am spus de multe ori dezamagit!
    Am pescuit la mare ocazional, asa ca nu am experienta, de aceea poate iti mai pun niste interbari de acest gen.
    Tin minte ca prin anul 1984-1985, fiind la mare cu familia, nu ma puteam abtine sa nu pescuiesc guvizi la rama rosie, adunate de pe langa o canalizare deschisa de undeva mai jos de Saturn unde era o tabara pentru copii, aveam o galetusa plina cu rame si turistii faceau coada sa le vand si lor.Bineintele ca le-am dat dar fara bani.
    A doua zi pe stabilopozii de la Saturn am dat si la lanseta, folosind o montura cu trei carlige cu care dadeam pe balta.Ca momeala am pus rama rosie, si hai la treaba!La una dintre aruncari s-a agatat in vegetatia de pe fund si am inceput sa mulinez incet, de unul sau doua carlige s-a agatat un mic fuior ca matasea broastei iar in apropiere de mal s-a repezit un peste marisor de cca.60cm si a muscat violent.Din instinct am intepat si cu greu am reusit sa scot la mal acest peste, in aplauzele turistilor!
    Eram mandru ca eu cu o lanseta si mulineta ruseasca si fir bulgaresc am reusit asa ceva, mai ales ca pe langa mine aveam doi medici, pescari si ei, de undeva din Oradea si aveu lansete si mulinete Daiwa, pentru mine era o premiera astfel de scule!
    Nici in ziua de astazi nu stiu ce specie de peste era!

Nelu
    Spectator

Stiu ca pesti maritimi contin destul mercur datorita poluarii, cei din Marea Neagra or fi la fel?
    Nu cunosc gradul de poluare a Marii Negre

Catalin
    Keymaster

Daca stau bine sa ma gandesc, in anii aia nici lansete rusesti nu avea oricine. Eu foloseam pe atunci undita din alun pe raurile din Buzau iar la Dunare dadeam cu bete de stuf sau frasin. Pescuiam la Braila in Insula Mare.
    La mare la am fost prima data in Eforie Nord si am pescuit de pe digul de la nudisti, fata in fata cu plaja si aveam un fir cu carlig si piuluta agatat de deget iar ca momeala scoica. Pe la ora 10 cand am vrut sa plecam ne-au luat nudistii la alergat ca a trebuit sa iesim pe langa ei si si-au cam dat seama de ce am ales locul ala de pescuit…

Nelu
    Spectator

Da, voi cu gandul sa-i vedeti pe nudisti! 😉

Digul acela mic dintre plaja de nudisti si tabara Luminita este un loc foarte bun pentru pescuitul chefalului

Nelu
    Spectator

Am citit ca este interzis pescuitul nocturn la Marea Neagra……

Viewing 12 posts - 25 through 36 (of 56 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.