Recent Topics

Specii si perioade bune

Home Forums Pescuit in marile si oceanele lumii Specii si perioade bune

This topic contains 55 replies, has 5 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 months, 2 weeks ago.

Viewing 8 posts - 49 through 56 (of 56 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Incep sa apara poze de la Marea Neagra cu scrumbii prinse la taparina

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi pe litoral, rizeafca si incepe stavridul

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Scrumbia afumată ar urma să devină primul produs realizat în Delta Dunării care să obțină atestare europeană, conform unui demers început în urmă cu câțiva ani.

Dacă hârtiile vor fi obținute, în cele din urmă, se pare că procurarea peștelui va fi o problemă, deoarece pescarii din Delta Dunării înregistrează, de cel puţin trei ani, capturi scăzute de scrumbie.

”La începutul anului, a fost un val de capturi mari la scrumbie în Marea Neagră, dar apoi pescarii au început să prindă tot mai puţin. A venit prohibiţia generală, a apărut ieri (luni – n.r.) ordinul prin care se permite pescuitul la scrumbie în această perioadă, dar capturile sunt chiar mai mici decât cele de anul trecut”, a declarat marţi preşedintele Federaţiei Organizaţiilor Producătorilor de Peşte din Delta Dunării (FOPPDD), Dan Verbina.

În fiecare an, în apropierea Duminicii Floriilor, sărbătoare creştin-ortodoxă care permite consumul peştelui persoanelor care ţin postul premergător sărbătorilor pascale, pescuitul scrumbiei în Dunărea este permis, însă prevederile ordinului iniţial de prohibiţie din acest an au interzis şi pescuitul respectivei specii.

”Ordinul de prohibiţie a avut o eroare pe care am corectat-o stabilind ca perioadă de pescuit a scrumbiei 18-27 aprilie. (…) Suntem în plină prohibiţie la toate celelalte specii”, a afirmat guvernatorul Rezervaţiei, Grigore Baboianu.

Ordinul comun al miniştrilor Agriculturii şi Mediului care modifică ordinul de prohibiţie a pescuitului în acest an a fost publicat luni în Monitorul Oficial.

Potrivit prevederilor ordinului comun al miniştrilor Mediului şi Agriculturii privind măsurile de reglementare a efortului de pescuit în anul 2016, pescarii din Rezervaţia Biosferei Delta Dunării vor putea captura anul acesta o cantitate totală de 241.002 de kilograme de scrumbie.

Scrumbia de Dunăre este una din cele mai importante specii pentru pescuitul comercial din Delta Dunării, perioada de capturare a acestei specii desfăşurându-se în perioada migraţiei de reproducere.

Exemplarele speciei care hibernează în Marea Neagră pe timpul iernii pătrund pe Dunăre şi în Deltă primăvara pentru a depune icre, migraţia de reproducere fiind influenţată în mod decisiv de temperatura apei, potrivit lucrării ştiinţifice ‘Atlasul peştilor din Rezervaţia Biosferei Delta Dunării’, semnată de cercetătorul Vasile Oţel.

radioconstanta.ro

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Marea Neagra, 6 august 2016, stavrid

Recomandari de la un pescar:

-bat 3.90

-mulineta de 3000

-fir 0.20

-o taparina colorata

-tavridele se prinde pana in luna octombrie, in functia de temperatura apei marii

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Naluci prinzatoare la lufar, prezentate chiar de catre meseriasii acetui tip de pescuit. Pilkere si linguri oscilante grele, cam asta e secretul, lungi si subtiri.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Mare aglomeratie pe tarmul marii la chefal…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Zilele astea la Marea Neagra se pot prinde, stavrizi, barbuni, chefali sau guvizi

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am vorbit zilele trecute cu cativa baieti care mergeau in Norvegia. Au prins o oferta la bilete de avion pana la Tromso cu 100 euro, cu ceva escala la Londra parca. In Norvegia inchiriaza masina si misuna pe acolo 4-5 zile. Obiective, aurora boreala si pescuit. Acum ei doreau ceva taparine pentru macrou dar din cunostintele mele macroul e pe undeva prin apele Americii de Sud. In fine, eu le-am recomandat codul fiindca in Tromso e si locul si perioada buna pentru capturi capitale la cod dar nu se stie ce surprize vor mai avea. Ideea lor de a merge cu avionul am avut-o si eu doar ca asa oferta nu am gasit… Am sa fac niste calcule sa vad cat ar duce o astfel de iesire de 4 zile in 4-5 insi, poate ca se merita.

Viewing 8 posts - 49 through 56 (of 56 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.