Recent Replies

Recent Topics

Starea si tendinta Dunarii

Home Forums Starea apelor Starea si tendinta Dunarii

This topic contains 23 replies, has 2 voices, and was last updated by Catalin Catalin 1 month, 3 weeks ago.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 24 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

O captura aeriana de ianuarie a orasului Tulcea

bogdan
    bogdan
    Keymaster

AMAZING!!!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

deja sintem dupa 15. cum a fost iesirea la Cernavoda?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

S-a amanat pe termen nedeterminat

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iarna ne arata prin peisajele ei ca Delta poate fi cel putin la fel de frumoasa ca si celelalte anotimpuri. Am avut norocul sa ajung sa ma plimb prin Delta in fiecare luna a anului si am vazut multe lucruri pe care nu le poti vedea in fiecare zi.

Din pacate marea masa a pescarilor si vizitatorilor Deltei cred ca ea merita vazuta doar atunci cand se prinde si peste, din pacate pentru ei si din fericire pentru noi cei care gandim altfel…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salutare dragi prieteni,

Am lipsit din tara si din mediul online in ultimile doua saptamani dar am revenit. Am adunat multe povesti frumoase de pe unde am fost si probabil va mai dura ceva timp pana o sa le astern pe aici pe undeva. Pana atunci insa ma gandeam sa ne delectam cu o imagine frumoasa, un loc mult batut de pescarii bucuresteni si nu numai, pentru pestii pasnici dar si rapitori, dar un loc care in timpul verii devine destinatie de vacanta, Plaja Gostinu.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Prima vizita a anului la Giurgiu. Am fost cu treaba dar am reusit sa ajung si pe Canalul Plantelor care era inghetat in zona podului ce duce catre port.

Nu erau pescari dar cred ca zona aia nici nu mai prezinta interes de cand cu constructia barajului de langa pod.

Colegul Eugen a fost si el pe Ara si a pescuit stationar dar si cu ceva muste la avat insa fara rezultate. Apa este marisoara si era si cam murdara.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am avut ceva treaba prin Giurgiu azi si dupa ce am rezolvat am mers sa vad ce mai e cu Dunarea. Apa era urata, tulbure cam cum ar fi primavara cand se topesc zapezile. Avea si ceva gunoaie dar alea nu m-au deranjat. Am pescuit pe Ara mai jos de pod cu ceva twistere dupa salau si avat dar nimic. Am testat si noua TICA 4000 si textilul de pe ea si pare ok, lanseaza destul de departe iar firul nu se rasuceste. E pregatita pentru stiucile Deltei. Canalul Plantelor era inghetat si cu urme de barci sau plase. Am trecut si prin Comana si am dat dupa stiuci de cateva ori dar iarasi nimic. Am vazut undeva langa mal cum s-a tulburat apa cand m-am apropiat dar cam atat

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dunarea arata bine ieri la Giurgiu. Canalul Plantelor arata si mai bine si nu erau pescari deloc. Am dat in ambele locuri 5-10 minute fara rezultate. Martea ce vine am plan sa ajung iar si poate sa si pescuiesc mai mult

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vine un aer rece peste tara ceva gen anul trecut cand pe 1 martie am avut in sudul capitalei -20 grade. Si atunci Dunarea avea vreo 4 grade dar in 3 zile de ger s-au dus rapid la zero. Acum Dunarea are si 5,5 grade prin campie, pacat de gerul care se anunta ca or sa mai scada din ele. Altfel la 6,5 incepeam sa prind avati si salai in alti ani prin Pardina… Vedem ce va fi, oricum mi-am propus sa fiu prin Pardina in jurul lui 15 martie, cu sau fara gradele necesare.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Val de aer cald saptamana asta, temperaturi de 20 grade si sanse mari ca Dunarea sa atinga temperaturi de 6 grade si peste. Ma batea un gand sa devansez iesirea in Delta cu o saptamana dar inca nu sunt sigur ca trebuie. Oricum weekendul viitor trebuie sa fiu in Pardina daca nu apare ceva deosebit. Deja mi-e dor de Delta

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dunarea a tot crescut din pricina ploilor, la PF2 barajul a tot dat drumul la apa, gunoaie, vegetatie si curenti foarte mari egal pescuit la scrumbie greoi si cu rezultate slabe. Mai in aval insa a mers bine, 10-20 kilograme de scrumbie de om, si vorbim de exemplare mari. Ultima informatie cum ca inca s-ar prinde bine e de astazi.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 24 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.