Testate Personal !

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 39 total)
  • Author
    NeluNelu
    Blocked

Am fost la Rosu, de fapt intre lacul Rosu si Rosulet, in satul de vacanta Rosu.Asta acum vreo 29 ani….
    Pe atunci si cu ata si bold prindeai peste in zona…..

NeluNelu
    Blocked

locatie Cardon

Attachments:
    CatalinCatalin
    Keymaster

De doua zile pescuiesc pe Arges intr-o zona cuprinsa intre Darasti Vlasca si Novaci. Nu am avut rezultate deosebite dar zona este superba, locurile retrase si frumoase, cu iarba, apa adanca, curenti si liniste. Am asistat la capturi frumoase de salau luat la obletel dar am fost si martorul multor atacuri violente ale stiucilor si avatilor. Incepand de astazi voi face tot posibilul sa postez la fiecare iesire si imaginea din satelit a locului respectiv pentru o mai buna intelegere a lui de catre cititorii doritori de aventura. De maine seara se anunta o racire a vremii si cred ca ma risc si mai incerc o iesire si maine. Va tin la curent si revin si cu alte imagini.

CatalinCatalin
    Keymaster

Am deja aproape doua saptamani de cand merg zilnic pe Arges si am reusit sa descopar un loc foarte bun pentru obleti. Este un brat al raului aflat putin mai sus de prima balastiera din Darasti Vlasca, brat care a fost barat de cei ce au acolo o alta balastiera, cumva pe partea Ilfovului. In canalul acela obletii sunt toata ziua prezenti si din cand in cand mai dau navala peste ei si avatii. Din pacate pentru mine locul este pe malul opus mie si ori ocolesc pe un pod de tuburi 10 km dus si 10 intors ori traversez cu gonflabila pe care o port in rucsac cu mine zilnic…

Attachments:
    NeluNelu
    Blocked

mari si gustosi!

CatalinCatalin
    Keymaster

Un loc de suflet, Canalul Iacubov, din Pardina. Am multe amintiri acolo, toate sunt frumoase, capturi, rateuri sau zile fara macar o tresarire de bambina. O parte dintre imagini v-o daruiesc! Un album cu 140 de imagini din anii 2007-2013 tocmai a fost postat pe facebook pe pagina noastra. Urmariti linkul de mai jos!

Tinutul Pardina 2007-2013 Facebook MuscaPunctRo

CatalinCatalin
    Keymaster

Dupa 10 minute de la postarea albumului din Pardina erau cu mult peste 100 de aprecieri si comentarii, semn ca locurile merita aprecierea!

NeluNelu
    Blocked

logic, cine a fost acolo stie!

bogdanbogdan
    Keymaster

da, mare succes. sincer. eu stiam de ceva vreme ca ai o comoara in pozele tale.

nu prea ma impac eu cu facebook asta. de ce sint asa multe aprecieri pentru pozele tale pe la altii, iar la facebook-ul muscapunctro nu prea sint? nu avem vizitatori? au aprecieri distribuitorii, iar originalul nu.

ce nu inteleg?

CatalinCatalin
    Keymaster

Asta era imaginea

CatalinCatalin
    Keymaster

Canalul Sondei

Este canalul care iese din lacul Rosulet catre canalul de centura Sulina-Sfantu Gheorghe. Un loc in care crapii ierneaza si unde in mod normal autoritatile nu ar trebui sa permita pescuitul. In fiecare primavara, devreme, februarie-martie, aici se inghesuie o parte din clientela unor localnici, clientela adusa pe bani frumusei adica mancare, cazare, barci… Locul este destul de neprietenos pentru un pescar de Delta ce isi respecta cat de cat blazonul. Este un canal scurt in care barcile sunt destul de inghesuite, unii vin si cu ceva platforme pe care le instaleaza acolo mai din timp ca sa ocupe pozitiile bune si sa aibe pe ce posta clientii. Se sta deci in barca sau pe platforma, chircit toata ziua, in bataia vantului, fara a avea posibilitatea coborarii pe pamant macar pentru efectuarea necesitatilor fiziologice deoarece canalul e inconjurat de apa si stuf. In plus, in apa sunt plantate si o gramada de taliene grele, scule cu care plasarii isi fac si ei treaba si de care se agata zeci si sute de monturi. Povestea un plasar ca de pe o taliana scoate 50-70 monturi. De prins se prinde si din pacate se prind exemplare valoroase, crapoaice pline de icre care nu mai apuca sa depuna… Un individ care dadea cu mai bine de 10 lansete reusise sa captureze 70 kg de crap intr-o zi. Totul luat acasa…

Sincer, nu e genul de loc in care eu voi pescui vreodata mai ales in Delta unde spatiul si intimitatea sunt primordiale pentru mine. Ma gandesc insa sa fac niste demersuri catre autoritati pentru a incerca impunerea unor restrictii de pescuit sportiv si industrial in astfel de zone in care pestii, reproducatorii mai ales, se odihnesc, ierneaza si sunt vulnerabili.

Consider ca un  pescar daca se crede pescar nu vine la pontul localnicului sa ia pestele din cazan, el se duce si il cauta si se lupta cu el cu sanse egale pe Dunare sau canale, in locuri in care capturarea unor exemplare nu poate dezechilibra nicicum ecosistemul. 

CatalinCatalin
    Keymaster

Si atentie, exista doua tronsoane ale acestui canal, unul catre lac iar celalalt catre mare. Sunt despartide de drumul care leaga Sulina de Sfantu Gheorghe deci accesul cu barca la zona dinspre mare nu e chiar usor.

Viewing 12 posts - 13 through 24 (of 39 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.