Recent Replies

Recent Topics

Unelte si accesorii pentru pescuit

Home Forums Naluci artificiale, unelte si alte accesorii pentru pescuit Unelte si accesorii pentru pescuit

This topic contains 140 replies, has 7 voices, and was last updated by Catalin Catalin 6 hours, 50 minutes ago.

Viewing 12 posts - 121 through 132 (of 141 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Desi iarna pare ca a sosit mai devreme am hotarat sa nu pun deocamdata sculele in pod. Chiar miercuri pregatesc o iesire pe Arges daca vremea va fi asa cum spun prognozele. Vreau sa incerc si stationarul si rapitorul.

Am demarat de astazi si programul anual de intretinere a echipamentului. Am demontat mulineta Ecusima care a fost folosita 12 luni si la o prima vedere tind sa cred ca nu si-a prea respectat blazonul. Joc lateral in galet dar si in celalalt brat al pickupului. Servisare i-am mai facut de vreo 2-3 ori in acest an, ungere pe apa destul de des… Nu stiu ce sa zic, pescuiesc eu in continuare prea mult sau partidele sunt prea lungi si dure ori nu am gasit mulineta care sa ma satisfaca. Oricum, urmeaza sa cumpar o alta Ecusima, tot 3000 cu care sa defilez in 2019 ca o ultima sansa oferita acestui model mult laudat. E posibil sa visez si altceva intre timp dar sincer nu prea mai am idei, vorbesc desigur de ceva din gama 200lei.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Sint si eu in cautare de o mulineta mai robusta. In jur de 200 ron am cam pus ochii pe astea:

https://www.peapa.ro/produs/20660/Mulineta-feeder-Tica-Stunna-GN-4000-Tica.html

https://www.peapa.ro/produs/21119/Mulineta-spinning-Tica-Dyna-Spin-GH-3000-Tica.html

Au tambur de rezerva din alominiu si sint cu corp de aluminiu. Nu prea se mai gasesc pe stoc, mai trebuie cautat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Domnu’ Smecherul, matale din cate stiu cauti mulinete din categoriile 400 si 400+ asa ca las-o mai moale cu astea pentru saraci. O sa le verific desi mie TICA nu imi spune nimic. Am citit ca pentru UL ar fi OK dar in rest nu stiu ce sa zic. La fel ma stresai si cu SPRO. M-am uitat  si la astea dar deocamdata prospectez. Ryobi e luata tot la insistentele tale si are si caracterizari in general bune dar si de ele au inceput sa se mai planga pescarii. Oricum eu nu cumpar nimic pana in martie cand se apropie prima plecare in Delta, doar informare si vizionare magazine.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Offff. Se pare ca nu-s suficient de smecher pentru tine. Imediat te-ai prins ca-s actionar la Ryobi si te-am facut cu ecusima aia. Cred ca te-ai prins deja si ca Spro si Tica tot ale mele sint, nu stiu cum sa te mai fraieresc. Sint obligat sa cumpar toate fabricile de mulinete acum.

Tica sniste taiwanezi care multi ani au produs mulinete pentru branduri renumite inainte sa faca si sub brandul Tica. Pe mine ma intereseaza mulinetele solide care le fac ei, alea din aluminiu, despre cele UL nu stiu.

Stai linistit ca ma uit si la mulinete peste 1000, dar la cat de grijuliu si atent sint cu ele ar fi prea mare pierderea. Un Tica Taurus de 3-4000 m-ar cofa la perfectie, dar mi se rupe inima sa o pierd sau sa mi-o fure careva.

Apropo’s… .Nu sti unde mi-am pus zauberul ala de 3000 defect? Ca as vrea sa mai incerc o resuscitare inainte de a ma resemna… .

Catalin
    Catalin
    Keymaster

M-am uitat la astea 3 modele de TICA si nu m-au impresionat deloc. Cele doua din linkuri par cam subtirele, una de feeder si cealalta un spinning usor. Taurusul e exagerat de scump. M-ai convins sa raman la Ecusima deocamdata. Problema e ca pusesem una in cos la un magazin online si am avut surpriza sa o gasesc mai scumpa cu vreo 35-40 lei. Sa fie pregatirea pentru ofertele de sarbatori??? O sa mai verific si pe alte magazine

Catalin
    Catalin
    Keymaster

E oficial, in 2019 si poate si 20-20 voi mulina cu ustensile produse de TICA. Bogdan le-a comandat dar momentan nici el si nici eu nu stim sigur prea multe despre aceste modele. Se stie cat ne-au costat cele 4 bucati, cate doua de fiecare si dimensiunile, 3000 si 4000 dar restul e cam pe dibuite pana vin. Nici vanzatorul nu era prea sigur de unele chestii si nici chiar pagina producatorului nu ne-a lamurit la nume, numar rulmenti, material tambur de rezerva daca exista, dimensiunea lui… Speram sa ajunga in cateva zile si sa vi leprezentam.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Au sosit mulinetele. Asa cum am stabilit sunt cate una model 3000 si una 4000 pentru fiecare adica eu si Bogdan. Ambele au tamburi de rezerva din aluminiu si par sa fie ok, dupa testele lui Bogdan. Posibil maine sau luni sa ajunga si ale mele la mine si sa vi le prezint

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Mi-au ajuns si mie minunile de mulinete. Nu am avut prea mare chef de ele dar ceva-ceva tot am concluzionat. Sunt mari si grele deci metal si sper si forta. Planuiesc sa uzez 3000 ul in Delta la avati si 4000 ul la stiuci si mai mult pescuit oceanic. Tamburii sunt incapatori, am umplut deja unul, scuze l-am incarcat, cu textil de 0.16, 350 metri si urmeaza sa ii umplu si pe ceilalti 3 in asa fel incat sa am la mine tot timpul fir pentru toate speciile de la oblete la somn si stiuca. Ce am mai remarcat la ele, se misca bine, rotund si fara zgomot. Frana imi pare ca se regleaza cam din scurt, la 10 discuri de carbon cat se spune ca ar fi acolo ma asteptam sa dau o tura doua pana sa simt o modificare dar daca dai o tura deja s-a intepenit. Sistemul de caraitoare e unul mai teapan, sufar rau sa imi aud mulinetele caraind si de regula sistemele clasice imi cedeaza. Restul mai vedem pe apa

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ma chinui de ieri sa fac niste teste de rezistenta la firele pe care le mai am prin casa dar imi tot da cu minus. Am testat vreo 5-6 dimensiuni si toate mi-au dat o rezistenta de 3-5 kilograme pe cantar. Ciudat ca la atatea diametre diferite rezultatele sunt asemanatoare. Ruperea are loc undeva la mijlocul firelor si nu la nod. Astazi am incercat si monofilamente si cam la fel deci se intampla ceva ciudat si nu stiu ce. Cu mana nu poti rupe un textil de 0.16 sau un monofilament de 0.30 si totusi pe cantar se rup foarte usor…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

” Cu mana nu poti rupe un textil de 0.16 sau un monofilament de 0.30 ” – asta poate din cauza ca ai imbatranit?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am si imbatranit viteazule dar cred ca nici in tinerete nu reuseam sa le rup cu mana goala fiindca riscam sa imi taie pielea fina. Stii ce zic, adica sa le infasori odata pe dupa maini si sa tragi. Sa incerci si tu sa vad daca tu esti mai fortos

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si astazi mi-am petrecut ziua la birou si am continuat cu intretinerea echipamentelor de pescuit. Initial am vrut sa verific un textil sa vad prin comparatie cu altele daca e mai subtire sau mai gros. Am uitat sa va spun ca de cativa ani am trecut pe fire textile chinezesti adica de pe AliExpress. Am verificat mai intai piata sa vad cam ce se vinde pe acolo, am citit reviewurile apoi am comandat. Am luat de la vreo 4 producatori care mi-au parut mai pe gustul meu si am ales sa comand mai intai firele cele mai subtiri pe care le-am comparat cu alte fire luate de pe la noi. Nu a fost simplu fiindca a durat mult de la etapa de cautari si informari si pana la cea in care dupa un sezon de folosire sa pot sa le pun cate o eticheta. Acum pot sa va spun ca in general intre firele luate din China si cele de la noi nu e mare diferenta de calitate, de pret insa e una semnificativa. Daca din Romania un fir de 100-135metri bunicel costa in jur de 100lei, din China poti lua ceva asemanator ca si calitate dar la un pret mult, mult mai mic. Spre exemplu eu am achizitionat de la un producator ceva mai ieftin un mosor de 1000metri cu 50lei si vreau sa va spun ca au mosoare si de 2000metri. De la un alt producator am luat tot cu 50lei un mosor de 500metri de fir foarte subtire, cred ca e cel mai subtire gasit in China si comparativ cu ceva similar de la noi cred ca ar avea 0,08mm.
    Concluzia este ca sunt multumit de firele astea si am hotarat sa raman la ele deocamdata. Am umplut astazi toti tamburii mulinetelor si vreau ca dupa fiecare partida mai lunga, de o zi plina, sa tai ultimii metri, cei mai uzati. Astfel voi avea zi de zi fir nou si rezistent si la un pret ridicol deoarece cred ca 1000metri nu pot fi consumati intr-un an chiar daca tai zilnic 10-15metri.
    Am mai reusit tot astazi sa ansamblez vechiul Ecusima si sa ii confectionez o saiba de teflon cu care am compensat uzura laterala a galetului. Am sters-o si uns-o, i-am intors firul invers si l-am pastrat fiindca erau mai bine de 200metri de fir nefolosit si de care am fost multumit anul asta. Firul are o rezistenta de vreo 4-4,5kilograme si mi-a fost suficient la avatii de Dunare si Delta dar si la stiuci. In 2019 Ecusima asta de 3000 o sa o folosesc mai mult in conditiile grele de mare, saratura si nisip fin, pentru a le proteja pe cele noi, Tica 3000 si Tica 4000. Pe astea am pus fire mai grosute, de la 0,1 pana la 0,165mm si am mai pastrat un tambur de 4000 pe care trebuie sa comand si sa pun un 0,30-0,32mm care va fi folosit in Norvegia in ocean. Deja ma simt foarte increzator si pregatit pentru noul an, mai am de verificat betele apoi geanta cu naluci, completare, si gata pe parte de spinning.

Viewing 12 posts - 121 through 132 (of 141 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.