Recent Replies

Recent Topics

Unelte si accesorii pentru pescuit

Acasă Forumuri Naluci artificiale, unelte si alte accesorii pentru pescuit Unelte si accesorii pentru pescuit

Acest subiect conține 125 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 săptămână.

Vizualizare 6 articole - 121 la 126 (din 126 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Desi iarna pare ca a sosit mai devreme am hotarat sa nu pun deocamdata sculele in pod. Chiar miercuri pregatesc o iesire pe Arges daca vremea va fi asa cum spun prognozele. Vreau sa incerc si stationarul si rapitorul.

Am demarat de astazi si programul anual de intretinere a echipamentului. Am demontat mulineta Ecusima care a fost folosita 12 luni si la o prima vedere tind sa cred ca nu si-a prea respectat blazonul. Joc lateral in galet dar si in celalalt brat al pickupului. Servisare i-am mai facut de vreo 2-3 ori in acest an, ungere pe apa destul de des… Nu stiu ce sa zic, pescuiesc eu in continuare prea mult sau partidele sunt prea lungi si dure ori nu am gasit mulineta care sa ma satisfaca. Oricum, urmeaza sa cumpar o alta Ecusima, tot 3000 cu care sa defilez in 2019 ca o ultima sansa oferita acestui model mult laudat. E posibil sa visez si altceva intre timp dar sincer nu prea mai am idei, vorbesc desigur de ceva din gama 200lei.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Sint si eu in cautare de o mulineta mai robusta. In jur de 200 ron am cam pus ochii pe astea:

https://www.peapa.ro/produs/20660/Mulineta-feeder-Tica-Stunna-GN-4000-Tica.html

https://www.peapa.ro/produs/21119/Mulineta-spinning-Tica-Dyna-Spin-GH-3000-Tica.html

Au tambur de rezerva din alominiu si sint cu corp de aluminiu. Nu prea se mai gasesc pe stoc, mai trebuie cautat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Domnu’ Smecherul, matale din cate stiu cauti mulinete din categoriile 400 si 400+ asa ca las-o mai moale cu astea pentru saraci. O sa le verific desi mie TICA nu imi spune nimic. Am citit ca pentru UL ar fi OK dar in rest nu stiu ce sa zic. La fel ma stresai si cu SPRO. M-am uitat  si la astea dar deocamdata prospectez. Ryobi e luata tot la insistentele tale si are si caracterizari in general bune dar si de ele au inceput sa se mai planga pescarii. Oricum eu nu cumpar nimic pana in martie cand se apropie prima plecare in Delta, doar informare si vizionare magazine.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Offff. Se pare ca nu-s suficient de smecher pentru tine. Imediat te-ai prins ca-s actionar la Ryobi si te-am facut cu ecusima aia. Cred ca te-ai prins deja si ca Spro si Tica tot ale mele sint, nu stiu cum sa te mai fraieresc. Sint obligat sa cumpar toate fabricile de mulinete acum.

Tica sniste taiwanezi care multi ani au produs mulinete pentru branduri renumite inainte sa faca si sub brandul Tica. Pe mine ma intereseaza mulinetele solide care le fac ei, alea din aluminiu, despre cele UL nu stiu.

Stai linistit ca ma uit si la mulinete peste 1000, dar la cat de grijuliu si atent sint cu ele ar fi prea mare pierderea. Un Tica Taurus de 3-4000 m-ar cofa la perfectie, dar mi se rupe inima sa o pierd sau sa mi-o fure careva.

Apropo’s… .Nu sti unde mi-am pus zauberul ala de 3000 defect? Ca as vrea sa mai incerc o resuscitare inainte de a ma resemna… .

Catalin
    Catalin
    Keymaster

M-am uitat la astea 3 modele de TICA si nu m-au impresionat deloc. Cele doua din linkuri par cam subtirele, una de feeder si cealalta un spinning usor. Taurusul e exagerat de scump. M-ai convins sa raman la Ecusima deocamdata. Problema e ca pusesem una in cos la un magazin online si am avut surpriza sa o gasesc mai scumpa cu vreo 35-40 lei. Sa fie pregatirea pentru ofertele de sarbatori??? O sa mai verific si pe alte magazine

Catalin
    Catalin
    Keymaster

E oficial, in 2019 si poate si 20-20 voi mulina cu ustensile produse de TICA. Bogdan le-a comandat dar momentan nici el si nici eu nu stim sigur prea multe despre aceste modele. Se stie cat ne-au costat cele 4 bucati, cate doua de fiecare si dimensiunile, 3000 si 4000 dar restul e cam pe dibuite pana vin. Nici vanzatorul nu era prea sigur de unele chestii si nici chiar pagina producatorului nu ne-a lamurit la nume, numar rulmenti, material tambur de rezerva daca exista, dimensiunea lui… Speram sa ajunga in cateva zile si sa vi leprezentam.

Vizualizare 6 articole - 121 la 126 (din 126 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.