Recent Topics

Unelte si accesorii pentru pescuit

Home Forums Naluci artificiale, unelte si alte accesorii pentru pescuit Unelte si accesorii pentru pescuit

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 144 total)
  • Author
    CatalinCatalin
    Keymaster

Luminita, dansu’ poate sa spuna orice pentru ca este capitan!
    Ce sa spuna omul daca el prinde somni de zeci de chile, e clar ca are cu ce. Eu stiu firul si lanseta, am fost multumit de ele si in general de Energoteam. Mai ramane sa avem parte si de pesti. Trebuie calariti baietii astia cu Siretul lor, se pare ca au locuri bune si stiu si ce sa faca…

NeluNelu
    Spectator

Miercuri au fost pe Siret doi pescari(cunostine) care au prins la porumb nou si la mamaliga patratele doi crapi de 8 si 14kg.Asta s-a intamplat dupa-amiaza pela orele 17.00.Pana seara si in timpul noptii nu au mai prins nimic, in schimb au vazut avati uriasi sarind in zona dar nu au avut cu ce sa dea.

NeluNelu
    Spectator

uite si pozele

CatalinCatalin
    Keymaster

Omul potrivit la locul potrivit. Frumosi ciortaneii. La asemenea capturi nici nu cred ca s-ar mai fi manjit pe maini cu un avat de 1-2 kg.

golden fishgolden fish
    Participant

Buna baieti,am citit postarea voastra despre fire si nu cred ca Adi ar avea ceva de comentat ci doar ca firele tale Nelu sunt momnofilament iar unde pescuim noi monstrii sunt foarte multe pietre si deci foarte multe scoici iar intr- un drill cu un peste mare, mono are mult mai multe sanse sa fie ciupit de scoici ( si chiar rupt)pe cand textilul cu care da Adi e mult mai rezistent.Iar in ceea ce scriu astia pe cutii( ca rezista firul pana la 32kg) nu ar trebui sa – i credem ca una zic iei si alta se intampla pe balta.

NeluNelu
    Spectator

Cristina, daca erai putin mai atenta observai ca firul este textil,Dyneema, de buna calitate, este extrem de rezistent la uzura în conditii extreme iar materialul suplimentar, adaugat fibrelor Dyneema, ofera o buna protectie împotriva structurilor abrazive, fara a afecta cu nimic fluiditatea firului.

CatalinCatalin
    Keymaster

Da, da, merg pe mana domnului Nelu in legatura cu datele tehnice! Cat despre teste va anunt ca eu am facut iarna trecuta cateva si voi mai face si in iarna asta, teste de rezistenta la intindere si la nod la firele pe care le folosesc. Nu e complicat, le leg de cantarul digital si intind usurel, iar rezultatele difera, unele se apropie de ceea ce spun producatorii iar altele au abateri de 50%! De remarcat ca pe unele role scrie, citez, “fish up to 15 kg” deci o fi el pestele de 15 kg dar poate fi viu sau mort, crap sau ton. Mai difera si nodurile deci multe variabile.

CatalinCatalin
    Keymaster

Iata primele imagini, in premiera cu muliteta ET Terra 1000. Arata bine, se misca binisor, am desfacut-o si uns-o ca sa fiu sigur. Am mai rectificat cate ceva, se vede ca e imbinata in graba dar e ok. In galet exista 2 rulmenti, ceilalti nu stiu pe unde s-or ascunde, unul sigur e in bila din maner care se invarte foarte fain. Tamburul de rezerva care nu e metalic e cam urat finisat. Frana e ok, e multi-disk adica 3 discuri metalice intercalate cu 3 abrazive. Ca si la cealalta mulineta ET cu care pescuiesc am senzatia ca rontaie dintii mai ales cand mulinezi in fata si mai putin in spate dar e unsa bine si in interior. Am pus fire fluo pe ea, un 0.25 pentru avat, verde, a intrat cam 100 metri si pe rezerva un 0.18 orange, vreo 200 metri. Incerc zilele urmatoare sa o scot la apa. Toate sunt din gama low-cost.

NeluNelu
    Spectator

da, nu arata rau, personal nu prea am incredere in mulinetele cu multi rulmenti, consider ca 4 max.5 sunt suficienti.
    prefer rulmenti cu role insa si astea sunt bune daca bilele sunt din otel si nu din plastic dur, de acest lucru iti poti da seama(la prima vedere)in functie de greutatea ei raportata la nr de rulmenti, cele cu multi rulmenti si bile din plastic au o greutate mai mica.

CatalinCatalin
    Keymaster

Va pun o imagine care sper sa va placa, mulineta mea ET asortata cu un streamer de la ultima partida de avat din Delta. Acum sunt amandoua la odihna.

CatalinCatalin
    Keymaster

De la lume adunate… Stiam ca exista aceste mini-rulote dar am preferat sa imi cumpar o hardughie mare, pe care nu am scos-o niciodata la pescuit, si pe care am vandut-o dupa cativa ani de somaj la jumatate de pret…

CatalinCatalin
    Keymaster

Cativa prieteni pescari prin tari straine ne recomanda sa folosim un nod testat de ei cu succes, nod de legatura intre un fir textil si un monofilament.

Viewing 12 posts - 49 through 60 (of 144 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.