Recent Replies

Recent Topics

Unelte si accesorii pentru pescuit

Home Forums Naluci artificiale, unelte si alte accesorii pentru pescuit Unelte si accesorii pentru pescuit

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 144 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

nu e rau!

NeluNelu
    Spectator

cum sa-ti faci un felinar dintr-o cutie de bere
    Am folosit asa ceva, cu rezultate foarte bune, singura modificare care am facut-o a fost aceea ca locasul unde este lumanarea l-am lasat mai inalt, si in loc de lumanare am pus ulei comestibil si am facut un fel de candela(am taiat o fasie den acelasi material, l-am introdus printr-o fanta diametral opusa si o gaura la mijlocul tablitei(fasiei) unde am trecut o bucata de siret(sfoara, etc.)in loc de fitil.
    In acest fel ai lumina toata noaptea!
    Atentie! partea de sus se incinge, deci nu folositi pentru agatat decat sarma subtire cum ar fi cea de covrigi.
    Acest felinar se poate folosi si in interiorul cortului pentru incalzit.

Attachments:
    NeluNelu
    Spectator

Cataline, vreu sa-mi achizitionez acest Lip Grip, ce parere ai?
    http://www.energofish.ro/product.php/Lip-Grip-EnergoTeam-Black/9540/

CatalinCatalin
    Keymaster

Scuze pentru intarziere, m-am tot luat cu alte prostii si timpul trece foarte repede. Nu vreau sa dau doar un simplu raspuns referitor la linkul de mai sus, ma gandesc sa va scriu aici tot ce am invatat eu in cei 5 ani de cand folosesc aceasta ustensila. In primul rand sa stiti ca desi am scos cu el din apa tot felul de pesti, menirea lui clara este de a fi folosit pentru pestii rapitori. Confituratia gurii pestelui face ca la pestii mai pasnici el sa nu fie eficient sau pur si simplu sa nu poata suporta prinderea. Mare atentie! Se prinde intotdeauna pestele de buza inferioara, nu radeti, am avut cazuri de elevi care habar nu aveau, si nu vreti sa stiti cati nervi mi-am facut pe tema asta, dar haideti sa trecem mai departe…
    Am pus doua imagini, una cu gripul meu vechi pe care l-am pierdut in primavara, mi l-au furat niste asa zisi pescari, si o alta imagine cu cel nou. Cel vechi nu mai stiu ce firma il comercializa si nici nu are importanta fiindca la fel ca orice alt echipament de orice fel ele sunt facute dupa care fiecare brand isi ia modelele dorite si le eticheteaza. Al meu desi cred ca era Laserfish sau Energo, momentan singura imagine cu unul identic este cea pusa. Ce mi-a placut la el? L-am ales atunci cand l-am luat pentru pretul de 50 ron dar si pentru forma si marime si am avut dreptate. Era confectionat din aluminiu si era foarte usor si indemanatic. Manerele toate le au anti-alunecare, lungimea mare inseamna greutate si discomfort. Mai avea el si cantar, cu arc, cred ca toate au ca nu e mare tehnologie, si intre corpul cu maner si tija de aluminiu mai subtire avea un bolt care nu permitea rotirea, lucru enervant. Nu l-am iubit, de cele mai multe ori l-am tinut in apa, in noroi, calcam pe el sau il uitam prin diverse locuri ca sa nu mai zic ca nu il tineam decat rar legat de vesta sau pantalon si cand venea captura grasa eram obligat fie sa o scot cu mainile fie sa ii dau pestelui fir si sa fug cu lanseta pe mal pana la rucsac. Din cauza ca nu il tineam la mine am reusit sa infig si cateva ace in maini destul de adanc. In fine cand mi-a disparut mi-am dat seama ca imi era drag si l-am cautat si tot cautat si imi pare rau de el de cate ori imi aduc aminte.
    Am fost nevoit sa iau altul si cu toate ca am studiat putin piata, am luat unul care nu imi place deloc, e urat, e greu fiindca e din otel, scria ca are cantar digital si nu are, are ruleta dar e vai de mama ei, urat montata si nu prea practica. Oricum partea cu ruleta o trec la lucruri pozitive fiindca chiar nu vreau sa mai cantaresc pestii, dupa parerea mea cantaritul nefiind relevant, lungimea este si trebuie sa fie cea care face diferenta intre capturi, fara sa mai vorbim ca ea da si dimensiunea minima legala a speciilor. Despre cantarul digital as spune ca nu il recomand, gripul e frate cu apa si asta nu poate sa ii faca bine chiar daca e protejat. Mai intervin si socuri, lovituri de barca sau pietre. Ce mi-a mai placut la cel vechi au fost urechile cu care actionam mecanismul, dupa ce prindeam pestele mutam degetele in susul lor si astfel tineam presat si asigurat. Teoretic clestii aceia nu pot fi desfacuti de catre peste dar mie imi dadea o nota de siguranta in plus tinerea impinsa a mecanismului, lucru pe care il recomand tuturor. Pestele rau, adica cel bataios, va sugerez sa nu il ridicati din apa imediat ce l-ati agatat in grip fiidca se va zbate tare in aer si e si periculos sa scape, sa isi rupa buza sau sa va loveasca. Ideal e sa fie un pic lasat sa ia aer apoi intr-un moment de liniste sa fie ridicat si pus rapid jos. Tinutul pestelui atarnat in grip fara rost nu e un lucru bun.

NeluNelu
    Spectator

eu vroiam sa-l cumpar in special pentru pestii pasnici, stiu ca e pentru rapitori, dar ar fi fost practic atunci cand nu folosesti minciocul.
    daca nu are o prindere destul de solida, nu il mai cumpar!(pentru somn, crap, caras mare, etc.)

CatalinCatalin
    Keymaster

Si eu am crezut ca e bun pentru pasnici dar nu e, acolo minciogul e sfant, are si coada lunga… Bine, spre rusinea mea eu nu mai am nici minciog nici juvelnic…

bogdanbogdan
    Keymaster

Sa nu ai juvelnic nu este o rusine pentru un pescar sortiv. Este o dovada a faptului ca nu ai de gand sa reti pestii capturati. Binenteles daca nu cumva esti dotat cu galeti, sacose si mai stiu eu ce cutii frigorifice.

NeluNelu
    Spectator

Uite aici o lanseta interesanta si la pret redus la Energofish
    Lanseta Carp Hunter Feeder 3,60m -74lei
    http://www.energofish.ro/product.php/Lanseta-Carp-Hunter-Feeder-360m/10448/

CatalinCatalin
    Keymaster

Imi trebuie un bat de 1,80-2,20cm, cu o actiune 7-30grame, 150-250 grame greutate si un buget in jur de 100 ron.

NeluNelu
    Spectator

Eu am lanseta asta, este fantastica, o iubesc mult, ti-o recomand!
    Este extrem de sensibila, varf subtire si rezistent, foarte usoara, rezerva de putere enorma(pentru categoria unde e incadrata)poti arunca lejer chiar si cu 80gr.Anul trecut, cu monofilament Cameyo de 0,30, am tras cu ea din Dunare o buturuga enorma!Am fortat-o la maxim, special sa-i testez rezistenta.Este una din lansetele mele de baza!
    Ti-am aratat-o si tie cand ai trecut in vara pe la mine cu cumnatul tau!
    http://www.baracuda.com.ro/index.php?p=detalii&prod=2079

NeluNelu
    Spectator

Priviti cum un peste rupe o lanseta!

NeluNelu
    Spectator

Scuze, lanseta mea Baracuda este tot acelasi model prezentat mai sus, insa ceva mai lunga, 2,70m
    http://www.baracuda.com.ro/index.php?p=detalii&prod=1862

Viewing 12 posts - 61 through 72 (of 144 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.