Recent Replies

Recent Topics

Unelte si accesorii pentru pescuit

Home Forums Naluci artificiale, unelte si alte accesorii pentru pescuit Unelte si accesorii pentru pescuit

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 144 total)
  • Author
    NeluNelu
    Spectator

daca arunci tu un bob de orez in mare, nu repopulezi apele cum le-a lasat natura!

te inteleg ffffff bine, insa esti prea futurist in privinta viitorului apelor!

bogdanbogdan
    Keymaster

Ma bucur ca m-ai inteles, Nelu!

Stiu ca eu singur cu un bob sau doua nu fac mare lucru. Dar unele persoane ( putine intr-adevar ) care m-au vazut ca am aruncat bobul de orez au inceput si ele sa arunce cate unul. Asa mai cu regret la inceput, dar pana la urma i-am vazut ca se simteau mai linistiti, parca se simteau cumva mai putini pacatosi in fata unui judecator suprem inchipuit de ei.

Ideea este simpla si veche. Daca vrei sa schimbi comportamentul oamenilor din jurul tau, trebuie sa incepi cu tine!  Incepe cu omul din oglinda!     Vezi MICHAEL JACKSON,  “Man In The Mirror“. Chiar si el stia de treaba asta. Nu stia el de pestii din Romania, dar stia cum s-ar putea schimba conceptia oamenilor prin exemplul personal.

Sint convins ca va dura multi ani pana se va intelege ca pescuitul sportiv este un sport. Daca ne ajuta autoritatile, prin amenzi usturatoare, vom avea mai multi pesti, dar asta nu inseamna neaparat ca oamenii vor intelege faptul ca pescuitul sportiv este un sport. Pescuitul sportiv nu este un fapt sau o actiune care serveste la hranirea familiei, sau umplerea frigiderului, sau comercializarea pestilor capturati. Chestile acestea fac parte din pescuitul comercial sau industrial.

Hai sa facem analogie intre pescuitul sportiv si orice altfel de sport pentru care trebuie sa platesti ceva ca sa il poti practica.

De exemplu ping-pong.

Mergi cu paletele tale si mingile tale. Platesti xx,xx ron pentru a juca in sala si pe mesele lor yy,yy ore.

Indiferent daca pierzi sau castigi, nu pleci acasa nici cu masa, nici cu fileul, nici cu partenerul invins. Eventual recuperezi mingile care nu s-au spart.

Cam asa imteleg eu pescuitul sportiv, ca pe orice alt sport.

Ma repet! Asta este conceptia mea, nu oblig pe nimeni sa gandeasca la fel ca mine!

Fiecare om trebuie sa faca ce considera ca este mai bine pentru el si familia lui! Dar, eu sfatuiesc ca acei oameni sa se gandeasca si putin, putin in viitor.

Cam atat am avut de spus in seara asta, subiectul cred ca va ramane deschis muuuuuulti ani.

CatalinCatalin
    Keymaster

In curand cand vor ramane foarte putini pesti, si aia din speciile fara valoare vom termina si discutiile astea pentru ca abia atunci vor mai pescui doar pasionatii, cei care urmaresc doar profitul nu vor mai avea obiectul muncii.

Asa deci ca eu ma pregatesc sa trec pe vita, porc si oaie. Ce ziceti de individul asta? Cred ca nu ii era prea foame daca a avut timp sa aseze alea asa frumos.

CatalinCatalin
    Keymaster

Un caiac interesant, modular si usor de transportat.

Pretul mi se pare cam mare pentru un sit on top simplu, comparativ un feelfree dublu are cam acelasi pret, vreo 700 euro…

CatalinCatalin
    Keymaster

Un suport pentru lanseta home-made

NeluNelu
    Spectator

nu prea e practic, dar la nevoie merge!

bogdanbogdan
    Keymaster

Cu siguranta nu e practic daca vrei sa prinzi ceva pesti cu muste artificiale!

CatalinCatalin
    Keymaster

O masinuta utila pescarului, destul de scumpa…

In 2007 eram cat pe ce sa imi iau de la Mercedes ceva asemanator dar din pacate am renuntat pentru un turism mai confortabil. Acum regret…

NeluNelu
    Spectator

daca-ti trage noaptea la lanseta, pana cobori de acolo…..

CatalinCatalin
    Keymaster

Mai coboara tata daca trage! In ultima vreme am renuntat sa mai pun si clopotei noaptea tocmai ca sa pot dormi linistit. In trecut aveam avertizori cu statie, cand suna statia in cort sareai in sus un metru. La un bip de o secunda dat de avertizor statia urla 10 minute in continuu. Pa! Am aruncat toata tehnologia si am scapat de stres. Poate ca prind si peste mai putin dar mi-am gasit linistea si echilibrul, le meritam.

NeluNelu
    Spectator

🙂

CatalinCatalin
    Keymaster

Iata si adapostul pescaresc ecologic despre care vorbeam candva. El chiar exista, e facut pe malul apei .

Viewing 12 posts - 85 through 96 (of 144 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.