Recent Replies

Recent Topics

Viermele sarma

Acasă Forumuri Pescuit la rapitor Viermele sarma

Acest subiect conține 6 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de bogdan bogdan acum 4 ani, 5 luni.

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Viermele sarma este denumirea lui populara si eu l-am observat prima data in Delta Dunarii in august 2010 pe un canal din Murighiol. Toate stiucile si bibanii prinsi si dati cu sare apoi uscati, COLCAIAU de viermi! I-am aruncat si am renuntat sa mai retin peste dar am inceput sa ma si informez. Intre timp am gasit viermele si in salau si avat. Trist dar adevarat.
    Un articol al unui domn Truia de pe un forum de pescuit este foarte interesant si mi-am permis sa fac din el un conspect cat se poate de sumar.

vierme aparut in Romania acum vreo 20 de ani in regiunea Delta-Complexul Razelm dar care in prezent s-a extins practic in toata tara afectand cvasitotalitatea apelor statatoare si ceva mai putin (dar in crestere evidenta !!) apele curgatoare…
    Acest parazit..vierme cilindric ( ca si limbricul si trichinela) face parte din increngatura Nematoda ( viermi cilindrici) , clasa Adenophorea, ordinul Enoplida, Familia Dioctophymatidae genul Eustrongylides.

Viermele are ca si gazda principala pasarile acvatice si anume : Starcii si Egretele (Ardeidae), Berzele (Ciconiidae), Lopatarii, Ibisii si Tiganusul (Threskiornithidae sau Plataleidae), Pelicanii (Pelicanidae), Corcodeii (Podicipedidae), Fundacii (Gavidae) si Cormoranii (Phalacrocoracidae)..in general pasarile ihtiofage.
    In pasari ajunge la stadiul de adult, migreaza in masa musculara sapand galerii si se reproduce…
    Marea majoritate a pasarilor cu infestare masiva mor..in special puii…

Ouale parazitului se elimina prin fecale in ape (pot rezista pana la 3 ani!)… acestea sunt descompuse si máncate de microrganismele din plancton care la randul lor sunt máncate de anumiti viermi acvatici (oligochaete). In acesti viermi parazitul se dezvolta si ajunge in stare larvara . Poate trai in acest stadiu mai bine de un an. Viermii sunt practic prima gazda intermediara a parazitului. Acesta este primul stadiu de dezvoltare.
    Mai departe, respectivii viermi (oligochaete) sunt mancati de pestii marunti si puietul de peste din balti… Acesta este al doilea stadiu.
    Acesti pestisori (plevusca) sunt mancati de catre pesti rapitori (asta explica de ce bibanul este cel mai infectat!!..ca este cel mai mare consumator de pesti marunti!!!..ceilalti: stiuca , somnul se infesteaza practic mancand biban!!) sau de batracieni (broaste) sau de divesre specii de serpi acvatici!!!… Acesta este al treilea stadiu de dezvoltare.
    La randul lor pestii, broastele si serpii sunt mancati de pasarile acvatice, gazda finala a parazitului. In pasari parazitul atinge stadiul de adult!! Acesta este stadiul patru si ultimul.
    Un lucru absolut senzational: pestii, broastele sau serpii infestati prezinta abnormalitati comportamentale sau de control al motricitatii..se pare ca in urma unor hormoni secretati de parazit… ca sa transforme respectivele animale in victime sigure ale pasarilor..adica ca sa fie sigur máncate de pasari si deci parazitul sa ajunga in gazda finala!!!… s-au gasit chiar modificari de ADN la únele animale parazitate!!!!..mai exact daca broastele se infecteaza in stadiul de mormoloci, metamorfoza este perturbata..si broastele adulte au mai multe picioare..sau picioare nefunctionale..ca sa fie victime sigure!!!
    Desi foarte rare, s-au gasit totusi cazuri de infestare la oameni. Boala se numeste Eustrongylidoza (Eustrongylidosis in engleza).. si sunt documentate cateva zeci de cazuri.
    Singura explicatie data de mediile savante: oamenii au consumat peste care un era pregatit corespunzator!!!..ce drac’ inseamna asta un stiu…
    Nu exista tratament…parazitul trebuie extras bucata cu bucata prin metode chirurgicale!!!… nici asta un stiu ce poate sa insemne…

IATA SI CATEVA SCRIERI INFRICOSATOARE!

Prima oara am gasit parazitul asta in rapitori (in special la bibani) in zona Holbina si Razelm. Ulterior i-am gasit prin toata Delta si apoi in sus pe Dunare (Capidava, Calarasi) la stiuca si salau. Sunt oarece zvonuri ca si stiuca din Seaca ar fi infestata cu nemernicia asta.

…am prins exemplare care pareau ca nu au , si dupa ce l am dat cu sare si l am lasat 2,3 ore sa prinda sare , era efectiv plin de acesti paraziti in cavitatea viscerala….de la sare au iesit afara si erau chiar scarbosi…bleah..

am gasit acest parazit in bibanii si salaii de pe Olt in aval de Mamura_Sterejesti pana la varsarea in Dunare(bibanii chiar sunt plini)
    in Delta nu am dat de acest parazit la biban – bibanul pescuit in bratul Stipoc si la confluente.
    am renuntat imediat la a mai retine pesti infestati, pur si simplu sunt scarbosi

Era o stire la tv in care se spunea ca unui pescar i s-a extras din ochi un asemenea vierme…..

salaul din MH si CS este plin de parazitul asta iar localnici care vand pesti, ca din asta traiesc, fac pe prostii daca-i intrebi, tipic la romani.

Asta iarna am cumparat niste stiuci de la magazin (proveneau dintr-o crescatorie de pe la noi, nu-i zic numele) si absolut toate erau infestate…
    Si ca sa precizez: Sunt din MH (Mehedinti) asta referitor la zonele mentionate mai sus de colegi

Anul acesta, 2010, acest vierme l-am regasit in biban mai ales dar si in stiuca, ambele specii capturate in lacurile Rosu si Rosulet zona Sulina … este adevarat in numar mare in abdomen, in muschii spatelui si mai rar in sacii cu icre de la stiuca !!!

bibanii de la Seaca sunt toti plini de viermi din astia ….nasol.

Ca sa nu fie discutii ca numai rapitorii… Acum cca 5-6 ani ,in balta Zau de Campie, nu doar salaii aveau acesti viermi ci si (mai ales) carasii !!!Erau plini ! Cand ai scos carasul din apa se vedeau in zona cozii … Apoi se trageau in peste! Dupa ce murea pestele apareau din nou …
    Deci aviz gurmanzilor: si pestele pasnic este infestat cu acest vierme! Si asta se intampla in inima Ardealului nu prin Delta …

Eu am intalnit prima data acest vierme la Portita, pe Razelm unde este o infestare masiva si ABSOLUT TOTI pestii sunt parazitati. De atunci stau cu ochii cat cepele cand curat/filetez pestele acasa.
    Sunt 2 aspecte pe care trebuie sa le iei in calcul:
    1)Cel fiziologic care spune ca daca il fierbi/prajesti bine/ congelezi/sarezi, moare si mama viermelui…
    2) Cel psihologic care spune ca daca rupi bucata de salau pane in 2 si gasesti un vierme pane…nu-ti prea mai arde sa mai mananci peste vreodata.
    Eu unul evit zonele pe care le stiu intens infestate ca Razelm, Sinoe, marea majoritate a lacurilor din Delta…
    Ma axez pe Dunare, Arges, Siret, Olt unde e un nivel de infestare mai redus dar nu sunt total scutite…

la ultima iesire, am adus acasa 3 salai…. in toti am gasit “sarmele” astea. Atentie ! .. i-am gasit doar filetand pestele….. altfel nu-i vedeam …. Ce am facut ? cu varful cutitului i-am scos….. aprox 2-3 “sarme” per salau

Astazi, septembrie 2011, am facut un pescuit scurt pe Dunare la Tulcea. Am prins 12 avati din care am pastrat 2 mai rasariti pentru sufletul meu insa soarta avea alte planuri. Cazuri de infestare cu acest vierme, denumit “sarma” popular, am mai intalnit, poate chiar si 15 viermi la un biban, insa astazi am ramas efectiv paralizat cand am deschis burta primului avat. Nu am avut inspiratia sa fac o poza, si sa fiu sincer nush daca ii mai ardea cuiva de poze in momentul ala. Un caz mai puternic de infestare ca la acel avat nu am vazut niciodata, in el aflandu-se, parerea mea, la peste 500 viermi, multi dintre ei perforand intestinele si fiind putin fixati in peretii cavitatii “toracice” practic atarnad ca niste conexiuni, si altii aflanduse in interiorul unor chisturi rosu/maroniu.

Am gasit balaurii astia in biban dar si in clean. Larvele acestor paraziti se gasesc in pielita care inveleste icrele aceasta fiind o zona bogata in oxigen. Lipsa oxigenului este cauza pentru care virmii parasesc pestele mort.In mod normal daca pestele este preparat corespunzator( prajit ) sau daca a stat cateva zile la congelator in afara senzatiei de scarba nu creaza alte neplaceri. Pentru mine este un motiv in plus pentru C&R-avem de castigat si noi si pestii

Am fost in week-end la Stanca in bazinul de linistire Am prins 15 bibani la rotativa la primele ore ale diminetii . La curatare , surpriza: cam 70 % din ei erau infestati cu viermele asta nenorocit. Unul chiar l-am aruncat ca era plin de chisturi si niste chestii ciudate ca niste oua/chisturi de max. 2 mm in masa musculara, ma rog dracu stie ce erau. Asta pe care l-am aruncat avea si vreo 3-4 viermi in el. Restul curatat, prajit bine si papat (dupa ce am tinut pestele o noapte la frigider si am mai recoltat vreo 4-5 viermi dimineata)

Salve…Vine babacu bucuros din Obor cu vre-o 7 buc de biban numa bun pt saramura…Curatat de mate,spalat bine etc…L-am lasat putin la sare inainte de al pune pe gratar…Ufff…Mare scarbosenie viermele asta…Atentie! Nu erau in burta, m-am uitat special cand le-am scos matele…Absolut toti erau localizati in muschii de pe langa coloana…Ieseau de acolo cu zecile, m-am crucit efectiv cand razbateau spre exterior…Babacu i-a mai lasat putin la sarat si i-a pus pe jar…a mai cules vre-o trei-patru ceea ce ma indeamna sa cred ca baietii o iau la sanatoasa cand gazda a decedat…

Sunt si la cei oceanici.
    Am cumparat Merlucius proaspat de la Auchan si era plin.
    Sunt periculosi ingerati vii, am auzit caz de o persoana careia i s-a urcat la ganditor si a cheltui banii de-o casa ca sa scape de el. Asa ca nu mancati sushi facut de voi. Prajiti sau preparati termic pestele!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O veste urata si trista vine de la George care a cumparat astazi o scrumbie si surpriza, AVEA UN VIERME SARMA !!!

bebeu
    Participant

Anul asta intentionam sa incep un pescuit mai putin cunoscut mie si anume pescuitul pe rauri, mai ales pe Dunare. Din cauza acestui vierme ( viermele sarma ) care vad ca apare foarte des, cred ca o sa renunt la acest gand. Mare pacat ! Oare autoritatile nu pot face nimic ?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Problema sa stii ca nu e doar pe rauri, este si in lacuri. Mai mult ca sigur ca pestii din Lacul Morii sunt plini de viermii sarma doar ca oamenii nu sunt atenti atunci cand ii curata, iar altii nu au interes sa mediatizeze problema asta. Ce ar fi daca in Delta s-ar face putin taraboi pe tema asta? Ce ar mai manca cei cateva zeci de mii de turisti ajunsi in pensiunile de acolo? Ideea ar fi ca atunci cand cureti pestele sa il filetezi si sa te uiti bine ca indivizii stau de regula in carne, in muschi. E posibil primavara sa fie si in mate asa ca ochii mari. Si ochii mari si la pestii cumparati din piata sau magazine fiindca au cam aceeasi provenienta.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

No acuma hai ca nu trebuie sa ne speriem de un vierme gros cat firul de 0,08. Intr-adevar e scarbos, dar exista de foarte multi ani, cel mai probabil dinaintea omenirii. Este un parazit ca oricare altul. Avem sute de specii de paraziti pe corpul nostru tot timpul vietii. Am zis ” specii “, nu bucati, ca ale sint milioane-miliarde.

Viermele asta este gasit de obicei in pestii rapitori deoarece el se naste, traieste, se inmulteste si moare in interiorul organismelor vii. Pestii pasnici mai rar se hranesc cu vietati, deci e mai putin probabil sa-l dobandeasca. A fost remarcat dearece are dimensiuni mai mari decat alti paraziti care fac acelasi lucru, Unii dintre ei sint daunatori, altii mai putin, altii sint indispensabili fiintelor umane sau neumane.

Despre acest vierme vazusem un reportaj pe un canal tv cu documentare in urma cu mai multi ani. Doar anul trecut am facut legatura intre acest vierme sarma si documentarul respectiv. Cu siguranta este un parazit foarte nociv pentru specile in care el poate sa-si duca la indeplinire misiunea de a ajunge la maturitatea sexuala si a se inmulti. Acestea sint broastele, pestisorii si alte vietati care pot fi mancate de pasarile acvatice.

Aceste vietati ( broaste, pesti, serpi, etc… ) sint dea dreptul indobitociti de hormonii creati de acest vierme astfel incat la un moment dat isi doresc compania pasarilor acvatice, si acestea ii mananca. Pe unele vietaeti le modifica genetic. Astfel s-a observat ca le modifica genetic, am vazut eu in acel reportaj, cum la broscutele in care traia acel vierme le mai crestea un picior incat sa nu se mai poata deplasa normal si sa fie o prada mai usoara pentru pasarile acvatice.

E greu de inteles cum o vietate de aceste dimensiuni poate face asa ceva. Inca omenirea secolului 21 se chinuie.

Dar, nu e de speriat. Orice carne cruda pe care dorim sa o mancam are o gramada de asemenea oaraziti, majoritatea dintre ei mult mai periculosi pentru organismul uman decat acest ” inspaimantator ” vierme.

Prin prepararea termica a hranei, omul a reusit sa fie mai putin afectat de chetiile astea, dar in acelasi timp mai putin rezistent daca ajunge in situatia critica de a nu avea posibilitatea de a-si frge carnea, de exemplu. Sint convins ca toata lumea a auzit ce Trichineloza ( este o boala parazitară cosmopolită, contractată de om prin consumul de carne crudă sau insuficient preparată termic care conține larvele infestante a unui nematod vivipar din genul Trichinella). Este chiar grava pentru om, si in cazul supravieturii, persoana ramane cu sechele grave.

Hai ca am scris deja mult prea mult despre un virmisor scarbos, dar am facut-o in special pentru BEBE, care chiar daca e foarte tanar si entuziast, parea sa dea bir cu fugitii din fata unui mic parazit.

Esti pe calea cea buna Bebe! Pe ape salbatice se dovedeste dibacia unui pescar!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ai reusit dupa o suta de ani sa ne luminezi si pe noi cu un articol frumos care mai si depaseste doua randuri, bravo!
    Subscriu si eu la cele scrise de tine. E important ca oamenii sa stie de existenta parazitului si cum sa se fereasca de el.
    Am remarcat in calatoria din Delta ca rapitorii nu aveau parazitul, probabil era intr-un stadiu in care nu se vedea.
    Solutia ramane filetarea pestelui cat mai bine si atent, aruncarea lui daca viermele exista si nu vrei sa il papi, prepararea lui temeinica cat mai fiert sau fript daca nu ii vedem.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

No, ma bucur ca dupa o luna mi-a citit si mie cineva postarea. Inseamna ca am avut succes si asta ma incurajeaza la maxim! O sa mai scriu si anul viitor ceva daca se mai descopera vreun parazit, altii decat cei din clasa politica autohtona.

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.